Sağlık Bakanlığı'nın COVID-19 için Tedavi Metotları

T.C Sağlık bakanlığı tarafından covid-19 corona virüs tedavisinde kullandığı ilaçlar ve diğer tedavi teknikleri

Sağlık Bakanlığı'nın COVID-19 için Tedavi Metotları

Sağlık bakanlığı tarafından uygulanan tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçlar Hidroksiklorokin Sülfat 200 mg Film Tablet, Lopinavir 200 mg/Ritonavir 50 mg Film Tablet, Oseltamivir 75 mg Sert Kapsül, Azitromisin 500 mg Tablet, Favipiravir 200 mg Tablet kullanılmaktadır. Kullanıcılacak ilaç hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir.

Favipiravir 200 mg Tablet

Birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır.

Favip

Avigan markası altında satılan Favipiravir, Japonya'da influenza tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaçtır. Ayrıca COVID-19 dahil olmak üzere bir dizi diğer viral enfeksiyonu tedavi etmek için de üzerinde çalışılmaktadır.

Japon Fujifilm Holdingi, COVID-19 için bir tedavi olarak test edilen anti-grip ilacı Avigan'ın üretimini "önemli ölçüde" artırmak için üretim kapasitesini artırdığını söyledi.

Kamu yayıncısı NHK, Shenzhen'de bu ilacın verilen hastaların, 4 gün boyunca pozitif çıkmalarına rağmen ilaçtan sonra negatif çıktıklarını söyledi.

Ek olarak, X-ışınları, Favipiravir ile tedavi edilen hastaların yaklaşık %91'inin akciğer durumunda iyileşme olduğunu doğruladı.

Fujifilm, Avigan'ın üretimini Temmuz 2020'ye kadar 100.000 tedavi ilacı, (şirketin üretimine ilk başladığı Mart ayının başında ürettiğine göre yaklaşık 2.5 kat), ve Eylül ayına kadar 300.000'e çıkarmayı bekliyor. Fujifilm şirketi, Japonya ve ABD'de COVID-19 hastaları üzerinde Avigan'ın klinik denemelerini yürütmektedir.

Aç karnına oral yoldan bir miktar su ile yutularak kullanılır.
Yapılan çalışmalarda favipiravirin aç karna, yemekle veya yemekten 30 dakika sonra uygulanması konusunda anlamlı bir farklılık olmadığı ifade
edilmekte olup, prospektüse göre uygulama yapılması önerilmektedir

Gribe karşı etkilidir. Daha önceden Ebola tedavisinde etkili olmuştur. Gebelerde, lohusa veya emziren annelerde kullanılmamalıdır; teratojeniktir. Süte geçer.

Olası Yan Etkiler

 • Diyare
 • Serum ürik asit düzeyinde artış

Hidroksiklorokin Sülfat 200 mg Film Tablet

Malarya, romatizmal hastalıklar ve bağ doku hastalıklarının tedavisinde oral yolla kullanılmaktadır. COVID-19 tedavisinde önerilmektedir.

7501328979564 2 3

Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ), belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Diğer kullanımlar arasında romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisi bulunur. Ağız yoluyla, yiyecek veya bir bardak süt ile alınır. Çiğnenmemelidir. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Çin'den araştırmacılar, 100'den fazla COVID-19 hastasının klorokin ile tedavi edildiğini bildirdiler. Bu kişilerin hastalıkları klorokin almayanlara göre daha az şiddetli ve kısa vadeliydi. Ancak bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar henüz mevcut değildir ve bu ilacı alan kişilerin türü veya hangi dozu aldıkları ve ne kadar sürdüğü hakkında çok fazla bilgi yoktur.

Fransa'da yapılan başka bir çalışma, 600 mg hidroksiklorokin alan kişilerin vücudunda daha az virüs bulunduğunu bildirdi. Ancak bu iyileşmenin hidrosiklorinden mi veya başka bir şeyden mi olduğu bilinmemektedir. Başlangıçta hidroksiklorokin alan 26 kişiden 6'sı (%23) bulantı, kötüleşen hastalık, hastaneden ayrılma veya ölüm nedeniyle tedaviyi durdurmak zorunda kaldı.

Yaygın yan etkiler arasında kusma, baş ağrısı, görmede değişiklikler ve kas güçsüzlüğü bulunur. Şiddetli yan etkiler alerjik reaksiyonları içerebilir. Tüm risk göz ardı edilemese de, hamilelik sırasında romatizma için bir tedavi olmaya devam etmektedir. Hidroksiklorokin, antimalaryal ve 4-aminokinolin ilaç aileleri içinde sınıflandırılır.

Laktoz hazımsızlığı, göz problemleri olanlar, ideal kilosu 31'den düşük olan çocuklar ve hamilelerde kullanılmaz.

Doz Aşımı

Doz aşımı özellikle yeni doğanlarda tehlikelidir ve 1-2 g ölümcül olabilir. Doz aşımı semptomları:

 • baş ağrısı, görme bozuklukları
 • kardiyovasküler kollaps
 • konvülziyonlar
 • hipokalemi ritim ve iletim bozuklukları
 • ani, potansiyel olarak ölümcül olan solunum ve kalp durması

Bu etkiler aşırı dozun alınmasından hemen
sonra ortaya çıkabildiğinden, acil tıbbi müdahale gereklidir.

Doz aşımı durumunda kusturma ya da lavaj ile mide boşaltılmalıdır.

Azitromisin 500 mg Tablet

Azitro adı altında geçen vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Corona Virüs için potansiyel tedavi olup olmadığı değerlendirme altındadır.

Azitro

COVID-19 olan insanlar için potansiyel bir tedavi olarak araştırılan bir makrolid antibiyotiktir. Fransa'da yapılan araştırmalarda Planquil ile birlikte verilen hastalarda ilerleme görülse de, tedavi olarak kabul edilmesi için daha büyük çapta araştırmalar gerekmektedir.

New York ve Brezilya'da COVID-19'lu hastalarda azitromisin ve hidroksiklorokin'in etkilerini araştıran klinik çalışmalar başlayacaktır.

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. Azitro, sinüzit, bronş iltihabı, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) gibi göğüs, boğaz ve burun enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit-tonsillit tedavisinde penisilin alerjisi varlığında, apse veya çıban gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında ve Chlamydia adlı organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bir bardak su ile ağızdan alınır.

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, veya hamile döneminde iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.

Etki Mekanizması: İçindeki etken madde Azitromisin, azalid grubu makrolid antibiyotik bir maddedir. Etki mekanizması, 50S ribozomal alt birimlere bağlanarak ve peptidlerin translokasyonunu inhibe ederek bakteriyel protein sentezinin baskılanmasına dayanmaktadır.

Olası Yan Etkileri

 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Bulantı
 • Gaz
 • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz

Oseltamivir 75 mg Sert Kapsül

Tamiflu adı altında satılan Oseltamivir, influenza A ve influenza B'yi tedavi etmek ve önlemek için kullanılan antiviral bir ilaçtır.

Tamiflu 75 mg 10 kapsul cid3494 original

Dünya Sağlık Örgütü Temel İlaçlar Listesinde, bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar arasındadır.

Bazı hastalarda Corona virüsünün yayılma hızını düşürdüğü görülse de, kayda değer bir katkısı yoktur. Corona virüsü için temel bir tedavi yöntemi değildir.

Oral yoldan bir miktar su ile yutularak kullanılır. Oseltamivir Sert Kapsül, tek başına veya yiyeceklerle birlikte alınabilir. Zanamivirin aksine ağızdan kullanıldığında biyoyararlanımı iyi olan bir ön ilaçtır. Ağızdan verilen dozun %75-80’i mide ve bağırsak sisteminden kolayca emilir.

Orta dereceli veya şiddetli böbrek yetmezliği olan yetişkinler gençler için doz ayarlanması önerilmektedir. Nöropsikiyatrik problemleri, immün yetmezliği, hassas ciltli hastalar, kalp yetmezliği ve solunum hastalığı olanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Olası Yan Etkileri

 • Kusma
 • İshal
 • Uyku bozuklukları
 • Diğer yan etkiler psikiyatrik semptomlar ve nöbet geçirmek içerebilir.

DSÖ, özellikle uyku bozukluğu olan genç ergenlerde bu ilacın kullanımının yakından izlenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Oseltamivirin besinlerle alınması, mide bağırsak sistemi yan etkilerinin önemli oranda azalmasını sağlar.

Lopinavir 200 mg

Kaletra adı altında satılan, HIV / AIDS'in tedavisi ve önlenmesi için sabit doz kombinasyonlu bir ilaçtır. Lopinaviri düşük bir ritonavir dozu ile birleştirir. Genellikle diğer antiretrovirallerle kullanılması tavsiye edilir.

Lopinavir

Kaletra, HIV’in çoğalmak için ihtiyaç duyduğu proteaz enzimini ortadan kaldırarak veya engelleyerek HIV enfeksiyonunu kontrol eder. HIV'nin yeni hücrelere bulaşmasını sağlayan proteaz enzimini baskılamaktadır. Etkisini, enfeksiyonun vücudunuzdaki yayılımını yavaşlatarak gösterir. Corona virüs için deneysel ilaçlardan bir tanesidir.

Covid-19 için standart hastane bakımından daha etkili olmadığını bildirildi. Ancak erken tedavi gören insanlara yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

The New England Journal of Medicine'daki araştırmacılar, herhangi bir fayda gözlemlenmediğini belirttiler.

AIDS'e sebep olan HIV ile enfekte olmuş yetişkinlerde ve 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

Olası Yan Etkileri

 • İshal
 • Kusma
 • Yorgun hissetme
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Deri döküntüsü, egzama, yağlı deride biriken pullanmalar
 • Uykuya dalmada güçlük
 • Kusma, bulantı, karın ağrısı, nefes almada zorluk, bacak ve kollarda ciddi kas zayıflığı yaşarsanız, bu belirtiler artmış laktik asit seviyelerini gösterebileceği için, doktorunuzu bilgilendiriniz.

Şiddetli yan etkiler karaciğer problemleri ve yüksek kan şekerine sebep olabilir.

Ayrıca bakınız
 1. Kimlerin Corona Virüse Yakalanma İhtimali Daha Yüksek
 2. Corona Virüsten Nasıl Korunur
 3. Covid-19 Yemekten Bulaşır mı?
 4. Corona Nasıl Yayılır
 5. COVID-19 Belirtileri
 6. Favipiravir 200 mg Tablet
 7. Azitromisin 500 mg Tablet
 8. Oseltamivir 75 mg Sert Kapsül
 9. Lopinavir 200 mg
 10. Hidroksiklorokin Sülfat 200 mg Film Tablet
Kaynakça
 1. https://titck.gov.tr/storage/Archive/2019/kubKtAttachments/PLAQUENİL%20200%20mg%20film%20kaplı%20tablet-kt.pdf_69b3d4f3-a61c-4ba8-a56f-52f7ba6c9669.pdf