Favipiravir 200 mg Tablet

Birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır.

Favipiravir 200 mg Tablet

Avigan markası altında satılan Favipiravir, Japonya'da influenza tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaçtır. Ayrıca COVID-19 dahil olmak üzere bir dizi diğer viral enfeksiyonu tedavi etmek için de üzerinde çalışılmaktadır.

Japon Fujifilm Holdingi, COVID-19 için bir tedavi olarak test edilen anti-grip ilacı Avigan'ın üretimini "önemli ölçüde" artırmak için üretim kapasitesini artırdığını söyledi.

Kamu yayıncısı NHK, Shenzhen'de bu ilacın verilen hastaların, 4 gün boyunca pozitif çıkmalarına rağmen ilaçtan sonra negatif çıktıklarını söyledi.

Ek olarak, X-ışınları, Favipiravir ile tedavi edilen hastaların yaklaşık %91'inin akciğer durumunda iyileşme olduğunu doğruladı.

Fujifilm, Avigan'ın üretimini Temmuz 2020'ye kadar 100.000 tedavi ilacı, (şirketin üretimine ilk başladığı Mart ayının başında ürettiğine göre yaklaşık 2.5 kat), ve Eylül ayına kadar 300.000'e çıkarmayı bekliyor. Fujifilm şirketi, Japonya ve ABD'de COVID-19 hastaları üzerinde Avigan'ın klinik denemelerini yürütmektedir.

Aç karnına oral yoldan bir miktar su ile yutularak kullanılır.
Yapılan çalışmalarda favipiravirin aç karna, yemekle veya yemekten 30 dakika sonra uygulanması konusunda anlamlı bir farklılık olmadığı ifade
edilmekte olup, prospektüse göre uygulama yapılması önerilmektedir

Gribe karşı etkilidir. Daha önceden Ebola tedavisinde etkili olmuştur. Gebelerde, lohusa veya emziren annelerde kullanılmamalıdır; teratojeniktir. Süte geçer.

Olası Yan Etkiler

  • Diyare
  • Serum ürik asit düzeyinde artış