Azitromisin 500 mg Tablet

Azitro adı altında geçen vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Corona Virüs için potansiyel tedavi olup olmadığı değerlendirme altındadır.

Azitromisin 500 mg Tablet

COVID-19 olan insanlar için potansiyel bir tedavi olarak araştırılan bir makrolid antibiyotiktir. Fransa'da yapılan araştırmalarda Planquil ile birlikte verilen hastalarda ilerleme görülse de, tedavi olarak kabul edilmesi için daha büyük çapta araştırmalar gerekmektedir.

New York ve Brezilya'da COVID-19'lu hastalarda azitromisin ve hidroksiklorokin'in etkilerini araştıran klinik çalışmalar başlayacaktır.

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. Azitro, sinüzit, bronş iltihabı, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) gibi göğüs, boğaz ve burun enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit-tonsillit tedavisinde penisilin alerjisi varlığında, apse veya çıban gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında ve Chlamydia adlı organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bir bardak su ile ağızdan alınır.

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, veya hamile döneminde iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.

Etki Mekanizması: İçindeki etken madde Azitromisin, azalid grubu makrolid antibiyotik bir maddedir. Etki mekanizması, 50S ribozomal alt birimlere bağlanarak ve peptidlerin translokasyonunu inhibe ederek bakteriyel protein sentezinin baskılanmasına dayanmaktadır.

Olası Yan Etkileri

  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Bulantı
  • Gaz
  • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz