Oseltamivir 75 mg Sert Kapsül

Tamiflu adı altında satılan Oseltamivir, influenza A ve influenza B'yi tedavi etmek ve önlemek için kullanılan antiviral bir ilaçtır.

Oseltamivir 75 mg Sert Kapsül

Dünya Sağlık Örgütü Temel İlaçlar Listesinde, bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar arasındadır.

Bazı hastalarda Corona virüsünün yayılma hızını düşürdüğü görülse de, kayda değer bir katkısı yoktur. Corona virüsü için temel bir tedavi yöntemi değildir.

Oral yoldan bir miktar su ile yutularak kullanılır. Oseltamivir Sert Kapsül, tek başına veya yiyeceklerle birlikte alınabilir. Zanamivirin aksine ağızdan kullanıldığında biyoyararlanımı iyi olan bir ön ilaçtır. Ağızdan verilen dozun %75-80’i mide ve bağırsak sisteminden kolayca emilir.

Orta dereceli veya şiddetli böbrek yetmezliği olan yetişkinler gençler için doz ayarlanması önerilmektedir. Nöropsikiyatrik problemleri, immün yetmezliği, hassas ciltli hastalar, kalp yetmezliği ve solunum hastalığı olanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Olası Yan Etkileri

  • Kusma
  • İshal
  • Uyku bozuklukları
  • Diğer yan etkiler psikiyatrik semptomlar ve nöbet geçirmek içerebilir.

DSÖ, özellikle uyku bozukluğu olan genç ergenlerde bu ilacın kullanımının yakından izlenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Oseltamivirin besinlerle alınması, mide bağırsak sistemi yan etkilerinin önemli oranda azalmasını sağlar.