Salatalık

Sıvı bakımından diğer besinlere oranla en zengini olan salatalık, vücudun ihtiyacı olan toksin atma ve hücreleri yenilemede de oldukça etkilidir.

Salatalık

Detoks & Su

Salatalığın %95'i sudur. Bu yüzden kilo verdirici ve detoks etkisi vardır. Detoks tariflerinin çoğunda salatalık vardır. İdrar söktürücü etkisi olan salatalık aynı zamanda ciğerleriniz, bağırsaklarınızın ve kanda bulunun toksinleri temizlemede de oldukça etkilidir. İdrar söktürücüdür.

Ağız Kokusunu Giderir

Soğan, sarımsak vb. ağız kokusuna neden olabilecek ürünler tüketildiğinde bu kokunun giderilmesi safhasında salatalık önemli bir yer tutar. Ağızda kokuya neden olabilecek bakterilerin önüne geçmek için 3-4 dilim salatalığı son derece yavaş bir şekilde çiğneyerek tüketin.

Kemikleri ve Kıkırdakları Korur

Salatalığın içerisinde yer alan silis, vücuttaki kasları, tendonları, kemikleri ve kıkırdakları korur. Salatalığın da silis bakımından zengin olması kemiklerin ve kıkırdakların korunmasını sağlamaktadır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitaminlerin büyük bir kısmını karşılar. B ve C vitaminleri içeren salatalığın günlük hayatta tüketilmesi, vücudun günlük vitamin ihtiyacının karşılanması konusunda yarar sağlamaktadır.

Saç ve tırnakları güçlendirerek saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılmanın olmasını önler.

Kaynakça
  1. https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/salataligin-sagliga-8-onemli-faydasi-35124874
  2. https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/09/29/salataligin-faydalari-nelerdir-iste-salataligin-mucizevi-yararlari
  3. https://www.livescience.com/51000-cucumber-nutrition.html