Matcha

Japonlar tarafında yıllar önce keşfedilmiş olan, son yıllarda Amerika ve Avrupa’da mucizevi faydalarının keşfedilmesi ile popülerliği oldukça artan Matcha nedir?

Matcha

"Matcha"nın kelime anlamı tam olarak "toz çay"dır.

Matcha, yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Matcha için kullanılan çay yapraklarının, hasat edilmeden önce aşağı yukarı 20-30 gün kadar gölgede kalacak şekilde çiftçiler tarafından etrafı ve üzeri kapatılmaktadır. Bu, bitkinin amino asit açısından zenginleşmesine ve daha koyu yeşil bir ton almasına yardımcı olur. Bitki hasat edildikten sonra saplarından ve damarlarından ayrılarak toz haline getirilir. Bu sebeple yeşil çayın bütün faydalarını daha yoğun bir şekilde içerir. Kafein ve antioksidan oranı da daha yüksektir.

Kanseri Önler

Matcha, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kanseri önleyen vitaminler ve bileşenlerle dolu olduğunu kanıtlamıştır. Yapılan bir çalışmada, yeşil çay ekstresi tümör boyutunu azalttı ve farelerde meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattı.

Yeşil çay, vücudu tehlikeli serbest radikallerden koruyan kateşin denilen güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayın içerisinde bulunan en güçlü kateşin ise kuvvetli bir anti-kanserojen olduğuna inanılan Epigallocatechin gallate (EGCG) ‘dır.
2003 yılında Colorado Üniversitesinde yapılan çalışmaya göre günde bir bardak matcha çayının içinde bir bardak yeşil çaya göre 137 kat fazla antioksidan EGCG bulunduğu belirtilmiştir.

Yaşlanma Karşıtı

Çinliler uzun zaman boyunca matcha çayının “ölümsüzlük iksiri” olduğuna inanmışlar.
Matcha’nın zengin antioksidan seviyesi, hücre dejenerasyonunu ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Antienflamatuar özellikleri, UV hasarından koruyarak ve elastikiyetini artırarak cildin yaşlanmasını engeller. Matcha çayı Japonya’daki en popüler yeşil çaydır. İltihaplarla, oksidasyonla ve yaşlanmayla savaşma özelliklerinden dolayı tüm dünyadaki popülerliğini hızla artırmaya başlamıştır.

Dünyada en uzun süre yaşayan insanların olduğu bölge Okinawa, Japonya’dır. Okinawa insanlarının uzun yaşam süresinin ise düzenli olarak matcha çayı içmelerine bağlanmaktadır.

Kolestrolü düşürür

Yapılan araştırmalarda, matcha çayının kolesterol üzerindeki pozitif etkisi konusunda henüz kesin sonuçlara varılmamış olsa da, düzenli olarak matcha çayı içenlerin LDL (kötü) kolesterolü içmeyenlere oranla daha düşük ve HDL (iyi) kolesterolün ise daha yüksek olduğu gözlenmiştir.

Zayıflatır

Matcha çayı içmenin bir diğer faydası ise metabolizmayı diğer çaylara göre 4 kat fazla artırmasıdır. Yapılan bir çalışmaya göre egzersizden hemen önce içilen matcha çayı, egzersiz esnasındaki kalori yakma oranını %8-10’dan %35-43’e çıkarmaktadır.

Detoks Etkisi

Matcha çayının, yeşil çayın yapraklarının gölgede bekletilerek elde edildiğini ve bu yüzden klorofil oranının yüksek olduğunu belirtmiştik. Yüksek klorofil oranı demek vücut için kanı temizleyen mükemmel bir detoks özelliği demektir. Matcha çayı aynı zamanda ağır metallerin ve kimyasal toksinlerin doğal yollarla vücuttan atılmasında da güçlü bir etkiye sahiptir.

Hafıza ve Odaklanma Yetisini Güçlendirir

Matcha çayı diğer yeşil çaylara göre 5 kat daha fazla L-theanin içermektedir. L-theanine, dopamin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını sağlamaktadır. Bu iki hormonun özelliği ise hafızayı güçlendirmek, daha iyi konsantrasyon sağlamak ve ruh halini olumlu yönde artırmaktır.

Enerji Verir

Bütün yeşil çaylarda olduğu gibi matcha çayının içinde de kafein bulunmaktadır. Ancak burada bulunan kafein, kahvelerin içinde bulunana göre daha sağlıklıdır. Theophlline olarak bilinen kafeinin bu özel formu enerji seviyesini ters bir etki olmadan sürdürür.

Matcha Nasıl Tüketilir

Matcha tarifleri ve farklı tüketim yolları.

Matcha2

İçecek Seçenekleri

Her ne kadar matcha çayı, yeşil çayın toz hali olsa da yapılışı, yeşil çaydan ve diğer bitki çaylarından farklıdır. Genel olarak yeşil çaylar demlenirken, matcha çayı demlenmeden özel bir yöntemle yapılır.

Klasik Matcha Çayı: Öncelikle 1 çay kaşığı kadar matcha, bardağa alınıp üzerine 2-3 damla su koyarak hafifçe karıştırılmalıdır. Daha sonra kaynar su dökülüp iyice köpürene ve çözülene kadar karıştırılmalıdır.

Ice Matcha Tea: 2 çay kaşığı Matcha’yı shaker’a alın, üzerine buz ve soğuk suyu koyup karıştırın.

Matcha Green Tea Smoothies: 1 çay kaşığı matcha, ½ bardak yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve ½ bardak buzu bir kaba alıp blender yardımıyla karıştırın.

Matcha Green Tea Latte: Süt ve matcha çayının karışımından oluşan lezzetli aromalı bir çay türü olan matcha tea latte, sıcak süt ve sıcak su yardımıyla evde yapılabilir. Badem sütü içeriği ile protein bakımından zengin olan matcha tea latte’yi kahvaltıda, ara öğünlerinde veya spor sonrasında kullanılabilir.


Matcha3

Tatlı Seçenekleri

Matcha tozunu kek, muffin, cupcake, pancake, krep, pasta vs. hamuruna dahil ederek matchalı tatlılar ortaya çıkarabilir veya enerji topu yapabilirsiniz.

Matcha4
Kaynakça
  1. https://cleananddelicious.com/no-bake-matcha-protein-bites/
  2. https://www.seniyiysen.com/matcha-nedir-matcha-cayinin-faydalari-nelerdir/
  3. https://www.spicesandgreens.com/blog/health-benefits-of-matcha/
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/305289