Müziğin Kanıtlanmış Faydaları

Müzik dinlemek eğlenceli olduğu zamanda sağlığa faydalıdır da.

Müziğin Kanıtlanmış Faydaları

Bilişsel Yeteneklerinizi Geliştirir

Araştırmalar, bir şey yaparken arka planda müzik çalmasının bilişsel performansınızı geliştirdiği yönündedir.

Mutlu müzikler çalmak beyninizin bilgiyi daha hızlı kavramasını sağlar ve stresi azaltır.

Daha az yemenizi sağlar

Bir araştırmaya göre, soft müziğin çalındığı düşük aydınlatmalı restoranlarda yemek yiyen insanlar, diğer restoranlarda yemek yiyenlerden yüzde 18 daha az yiyecek tüketiyorlardı.

Hafızanızı Geliştirir

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, yeni bir dil öğrenirken hedef dillerinde şarkılar söyleyen öğrenciler daha hızlı öğreniyor.

Music3

Motivasyonu Arttırır

Müzik dinlerken egzersiz yapmanın daha kolay olmasının iyi bir nedeni var - araştırmacılar, hızlı tempolu müzik dinlemenin insanları daha fazla egzersiz yapmaya motive ettiğini keşfettiler.

Bu etkiyi araştırmak için tasarlanan bir deneyde, 12 sağlıklı erkek öğrenci, kendi hızlarında sabit bir bisiklette bisiklet sürmekle görevlendirildi. Üç farklı denemede, katılımcılar altı farklı popüler şarkının bulunduğu bir çalma listesini dinlerken tek seferde 25 dakika bisiklet sürdüler.

Music2

Depresyon Semptomlarını Azaltır

Bir çalışma, müziğin ruh hali üzerinde kesinlikle bir etkisi olsa da, müzik türünün de önemli olduğunu buldu. Araştırmacılar, klasik ve meditasyon müziğinin ruh halini artıran büyük faydaları olduğunu, ağır metal ve tekno müziğin etkisiz ve hatta zararlı olduğunu buldu.

Müziğin bilimsel destekli bir diğer yararı da sizi daha mutlu edebilmesidir.

Uyku Kalitesini Arttırır

Üniversite öğrencilerine yapılan bir çalışmada, katılımcılar ya klasik müzik, ya sesli kitap ya da hiçbir şey dinlemedi. Bir grup 45 dakikalık rahatlatıcı klasik müzik dinlerken, diğer bir grup üç hafta boyunca yatmadan önce sesli kitap (audiobook) dinledi. Araştırmacılar, deneyin öncesinde ve sonrasında uyku kalitesini değerlendirdi.

Çalışma, müzik dinleyen katılımcıların, sesli kitabı dinleyen veya hiçbir şey dinlemeyenlere göre büyük oranda daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu bulmuştur.

Kaynakça
  1. https://www.verywellmind.com/surprising-psychological-benefits-of-music-4126866