Kiraz

Kirazlar sadece en sağlıklı meyvelerden biri değil, aynı zamanda genel olarak en sağlıklı gıdalardan biridir. Yaklaşık 21 kiraz, 100'den az kalori içerir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın %15'ini karşılar.

Kiraz

Kiraz güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından oldukça zengindir. Yağ, kolesterol veya sodyum içermez. Lif, A vitamini, demir, kalsiyum ve protein gibi temel minerallerin yanı sıra ayrıca önemli miktarlarda potasyum içerir.

Antioksidanlarla Doludur

Kirazlar güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu hücresel korumalar yaşlanmayı yavaşlatır ve kalp hastalığı, kanser, Alzheimer, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıkları önler.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Vücuttaki fazla yağları eritilmesine yardımcı olur. Bölgesel kilo kaybına yardımcı olur. Kurutulmuş kiraz sapı böbrek sağlığını korur. Kirazın sapının kaynatılmasıyla hazırlanan çay idrar söktürür. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını da giderir. Bağırsak sağlığına da iyi gelen kiraz, kabızlığı önlemede etkilidir ve iyi bir sindirim düzenleyicidir.

Ayrıca bu meyvede bulunan lif içeriği, daha uzun süre daha doygun kalmanıza yardımcı olurken, tiamin, ribloflavin ve B6 vitamini gibi B vitaminler, metabolizmanın besin maddelerinin enerjiye dönüşmesini kolaylaştırır. Böylece kiraz kilo vermenize yardımcı olur.

Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbrek taşı problemi yaşayanlar için de ideal olan kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olabilir.

Sigara Bıraktırır

Sigarayı bırakmak isteyen kişilere de faydalı olan kiraz, nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

Beyni Besler

Kirazlar hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir antosiyanin kaynağıdır. Nörobilim Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, fareler üzerinde yapılan bir deneyde kirazın antosiyaninleri, hafıza ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oldu.

Insomina ile Savaşır

Batayneh Medical Daily, kirazda bulunan melatoninin vücudun uyku döngüsünü düzenlemekle sorumlu olduğunu söyledi. Kirazın insan vücudu üzerinde uykuya neden olan etkileri araştırılmış ve sabah ve akşam bir bardak vişne suyunun uykuyu geliştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Pennsylvania Üniversitesi ve Rochester Üniversitesi, iki hafta boyunca sabahları ve akşamları kiraz suyu içen ve içmeyen 15 yetişkinin uyku düzenlerini gözlemledi. Kiraz suyu içen grupta uykusuzlukta önemli bir azalma olduğu gözlemlendi.

Kaynakça
  1. https://www.medicaldaily.com/cherry-health-benefits-6-reasons-why-you-should-eat-more-cherries-246713