Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası ya da Frenk lahanası, turpgillerden kat kat yapraklı bir sebze türü.

Brüksel Lahanası

Anayurdu bilinmeyen brüksel lahanası, ABD ve Avrupa'da yaygın şekilde yetiştirilmektedir. Türkiye'de de tarımı başlamış olup sebze, halk arasında zaman geçtikçe daha çok tanınmaktadır.

Brüksel lahanası, diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla açık ara daha yüksek miktarda protein içermektedir. Brüksel lahanasının sadece bir fincan kadarı, günlük folat, potasyum, B vitaminleri, manganez ve C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

100 gram pişmiş Brüksel lahanası günlük K vitamini ihtiyacının %175 ini, C vitaminin %100’ünü, A vitaminin %15’ini, folat ihtiyacının %15’ini ve manganez ihtiyacının %11’ini karşılar.

Brüksel lahanasının 100 gramı, 173 mg bitkisel omega 3 (ALA) içerir. Omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırmaya, enflamasyonu azaltmaya, bilişsel yetiyi güçlendirmeye ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim Sistemi

Brüksel lahanasında bulunan glukozinolatlar; sindirim sistemi ve diğer sindirim bozuklukları geliştirme şansını azaltır. Aynı zamanda Brüksel lahanalarında bulunan sülfarafan, vücudun önemli detoksifikasyon(detoks) sürecini kolaylaştırır. Bağırsak florasında kötü huylu bakterilerin oluşmasını ve büyümesini engelleyerek sindirim konusunda yardımcı olabilirler.

Brüksel lahanası, sindirim sağlığının korunması için önemli olan lifleri sağlar. Lifler, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder, kabızlık veya ishali önler. Brüksel lahanalarında bulunan liflerin, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu ve kan akışına glikoz emilimini yavaşlattığından diyabeti iyileştirdiği bilinmektedir.

Enflamasyon ve Kalp Sağlığı

Brüksel lahanası enflamasyonu azaltabilir. Bazı çalışmalar Brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzelerde bulunan bileşiklerin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Araştırmaya göre, turpgiller kalp rahatsızlığı riskini önemli ölçüde azaltır. Çalışmalar, yüksek düzeyde enflamasyonun; kalp hastalığı, inme, diyabet ve nörodejeneratif bozukluklar için yüksek risk taşıdığını gösterdi. Brüksel lahanası; antienflamatuvarlar, K vitamini, C vitamini, çeşitli antioksidanlar ve hatta az miktarda omega-3 yağ asitleri barındırır.

Bu vitaminler, antioksidanlar ve omega-3’ler; damarları tıkanma riskinden uzak tutar, kolesterol düzeylerini düşürür, yüksek tansiyonla savaşır, kan akışını artırır. Bu önemli faydalar, her yıl milyonlarca insanı etkileyen kalp krizi ve diğer kardiyovasküler komplikasyonları azaltma ihtimalini artırır.

Kan Şekeri

Brüksel lahanası gibi bazı yeşil sebzeler, alfa-lipoik asit olarak bilinen ve glikoz seviyelerini düşürdüğü gösterilen bir antioksidan içerir. Bu bileşikler, insülin duyarlılığını ve dönüşmesini önleyebilir. Ayrıca kan şekerini yöneterek, daha ileri oksidatif stres veya enflamasyonu önlemek suretiyle mevcut diyabetli hastaların komplikasyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilirler.

Kemik sağlığı

Kemik Sağlığı

Brüksel lahanası tüketmek önemli miktarda K-1 vitamini karşılar.

2017'de yapılan bir çalışma, K vitamini eksikliğini daha yüksek kemik kırığı riskine bağladı. Sağlıklı kemik oluşumu ve mineralizasyonu için yeterli K vitamini gereklidir.

Brüksel lahanası aynı zamanda büyük bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum kemik gücü ve büyümesi için gereklidir.

Kolajen Sağlar ve Genç Tutar

Antioksidan C vitamini diyetin bir parçası olarak cilt hücrelerinin güneş hasarına ve kirliliğe karşı korunmasına yardımcı olabilir.

C vitamini cilt gücünü ve elastikiyetini desteklemeye yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimi için gereklidir ve bunu sağlayarak radikal cilt hasarına karşı savaşabilir.

Brüksel lahanası, sağlıklı ciltler için çok önemli olan beta-karoten formunda iyi bir provitamin A kaynağıdır. Bir fincan çiğ Brüksel lahanası 396 mikrogram (ug) beta-karoten sağlar.

Kanser

Brüksel lahanası, glikozinolat glukobrassisin gibi çok sayıda doğal, kükürt bazlı bir maddeye sahiptir. Araştırmalar, bu bileşiğin, DNA'nıza kanser alma şansınızı artıran hasarı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca tümörlerin içinde yeni kan damarlarının çıkmasını durdurabilir.

Bolca Brüksel lahanası ve diğer turpgiller, mide, akciğer, böbrek, meme, mesane ve prostat kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Brüksel lahanası gibi gevrek sebzeler, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer sağlık sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir. Brüksel lahanası ayrıca karotenoidler, bitkilerde bulunan ve gözleriniz için iyi olan renkli pigmentlere sahiptir.

Brüksel lahanası2

Besin Değerleri

Bir kap çiğ brüksel lahanasında:

 • 37.8 kalori
 • 0.264g yağ
 • 7.88g karbonhidrat
 • 2.97g protein

Bir kap pişmiş brüksel lahanasında:

 • 56.2 kalori
 • 0.78g yağ
 • 11.08g karbonhidrat
 • 3.98g protein

mevcuttur.

Kaynakça
 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/284765#nutrition
 2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Brüksel_lahanası
 3. https://www.aysetolga.com/bruksel-lahanasinin-10-faydasi
 4. https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-brussels-sprouts#1