Badem Sütü

Vitamin ve potasyum dolu Badem Sütü, özellikle vegan beslenmeyi tercih edenlerin kullandığı düşünülse de hayvansal sütlerdeki laktoza duyarlı olan pek çok kişi de badem, soya gibi alternatif sütleri tercih ediyor.

Badem Sütü

Sağlıklı beslenme tutkunlarının tercihi haline gelen badem sütü; içinde birçok mineral ve vitamini barındıran inek sütü ile de benzer bir yapıda olan çok önemli bir besin maddesidir. Fakat sütten en önemli farkı; içinde glüten, laktoz ve kolesterol gibi sağlığa zararı olabilecek, aşırıya kaçıldığında rahatsız edecek hiçbir şey olmamasıdır. Ayrıca içinde yüksek oranda E vitamini vardır ve bu da kansere ve yaşlanmaya karşı koruma sağlayan doğal bir antioksidandır. Ayrıca E vitamininin yanı sıra D ve A vitaminleri, proteinler, Omega 6, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum içerir. Bir bardak badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının %30' unu karşılıyor. 100 miligramında 5gr protein ve 1 gram yağ bulunur.

Soya sütüne benzer özellikler taşısa da kalorisi daha azdır. İnek sütü 140 kalori, pirinç sütü 120 kalori, soya sütü 80 kalori ve badem sütü ise 40 kalori içerir. Eğer badem sütü şekersizse bir bardakta 30 kalori içerir.

Badem sütü çok sayıda çözünebilir lif içerir. Bu da bağırsak duvarlarını ve kolonu korur, şeker emilimini dengeler ve kolesterol seviyelerini dengede tutar.

Faydaları

Kolestrol & Kalp

Yüksek kolesterol ya da trigliserit sorunu olanlar için badem sütü yararlı bir besindir. Zira düzenli olarak tüketilen badem sütü, iyi kolestrolü artırır ve kötü kolesterolü düşürür. Karşılaştırma yapmanız için, kötü kolesterolü zeytinyağına oranla iki kat daha fazla azalttığını söyleyebiliriz. Ayrıca kolesterolü dengeleyici özelliğiyle de kalbi güçlendirmektedir.

Kronik böbrek hastalığı olan insanlar, yüksek potasyum ve fosfor seviyeleri nedeniyle inek sütünden genellikle kaçınırlar. Badem sütü bu besinlerden çok daha düşük seviyelere sahiptir ve dengeli bir potasyum oranına sahip olduğu için uygun bir alternatif olabilir.

Sindirim Sistemi

Badem sütü kolayca sindirilebildiği için laktoz hassaslığı olan kişilere önerilir, bu şekilde sindirimi kolaylaştırır.Bağırsaklardaki şeker ve yağ emilimine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lif sayesinde de badem sütü bağırsak duvarının sağlığını korumakta, güçlendirmektedir. Bu bağlamda gastrit ve bağırsak problemleri çeken kişilere bağırsak işlevlerini düzenleme amaçlı badem sütü içmeleri önerilir.

Badem sütünün içeriğindeki faydalı öğeler mide sağlığını koruyucu niteliktedir. Midenin besinleri çok daha kolay tolere edebilmesine yardımcı olur.

Saç, Tırnak ve Cilt

Badem sütünün içindeki bolca B2 vitamini cildin, saçların ve tırnakların sağlığını korumakta, güçlendirmektedir. Bununla birlikte badem sütünün nemlendirici ve besleyici özellikleriyle daha sağlıklı cilt, saç ve tırnaklara sahip olmak mümkün olabilir.

Bir bardak (240 ml) badem sütü, günlük E vitamini ihtiyacınızın %20-50'sini karşılar. E vitamini, iltihabı, stresi ve hastalık riskini azaltabilen güçlü bir antioksidandır.

İnsanların %30 ila %50 arasında eksik olmasına rağmen, D vitamini kalp, bağışıklık, kemik sağlığı ve başka birçok şey için mühim olan bir vitamindir. Bir bardak badem sütü günlük D vitamini ihtiyacınızın %30-50'sini karşılar.

Uyarılar

Tiroidi Olumsuz Etkiler

Badem guatrojenik bir yiyecektir. İçinde vücudun iyodini emmesini ve kullanmasını önleyen doğal bir kimyasal bulunur. Bu da tiroide olumsuz etki edebilir.

Bu bakımdan tiroid sorunu olanlar badem ve badem sütü tüketmeden önce doktora danışmalılar. Bilindiği üzere soya, lahana, keten tohumu, brokoli ve badem tiroidin büyümesine sebep olur ve bunların çok fazla tüketilmesi durumunda da vücutta iyodin bloke edildiğinden tümör bile oluşabilir.

Guatra sebep olan besinler vücuda çok zararlı olmasına rağmen bağışıklık sistemine yararlı olabiliyorlar. Ancak aktif tiroid sorunu olanların bu yiyeceklerden fazla tüketmemeye özen göstermeleri, tiroidin işlevinde bozukluklar olan kişilerin badem sütünden kaçınmaları önerilir. Fakat sağlıklı çalışan tiroidi olanlar, her gün makul oranda badem sütü tüketebilirler.

Fazla şeker

Doğal haldeyken şeker içermese de, badem sütü üreticileri içine şeker ekler.

Marketlerde satılan bir çok badem sütü bir kutuda 20 gram şeker içerir. İçeriğinde şeker olmayan ve 1 gramdan az karbonhidrat olan badem sütleri de vardır. Bu yüzden her zaman aldığınız ürünlerin paketlerini okuyunuz.

Badem2

Doğal Badem Sütü Tarifi

Bir su bardağı çiğ bademi 12 saat suda bekletin.

Sudan çıkardığınız bademleri durulayın, kabuklarını soyun ve 250 ml su ile birlikte (su miktarını yapmak istediğiniz badem ölçüsüne göre belirleyebilirsiniz) bir dakika boyunca güçlü bir blenderdan geçirin. 750 ml su daha ekleyin ve bir dakika daha geçirin.

Sütü ince bir tülbent yada kevgirden geçirin. Buzdolabında muhafaza edip dayanma süresi 3 gündür.

İsteğe göre vanilya ve tatlandırıcı ilavesi yapabilirsiniz.

Kaynakça
  1. https://www.healthline.com/nutrition/almond-milk-health-benefits#section8
  2. http://centralhospital.com/Haberler/badem-sutunun-faydalari-nelerdir/
  3. https://sagligabiradim.com/badem-sutunun-faydalari/