Yakut Taşı Özellikleri Yakut Yüzük Mücevher

Yakut Taşı Özellikleri Yakut Yüzük Mücevher

Yakut taşı'nın temel yapıtaşı, Corundum kristalidir. Yakut taşı'nın rengini Corumdum kristali içerisinde az miktarda bulunan krom atomlarından alır.

Yakut taşı ve Safir taşı ile birlikte sertlik derecesi elmas taşı'ndan sonra ikinci taştır. Yakut taşı kırmızı rengi ile aşkı sembol eder. Yakut taşı'nın değerini belirleyen en önemli etkenler, Renk, Berraklık ve Maden'idir. Yakut taşı nın renk olarak kabul edilen maden, Burma'dır. Yakut taşı'nın en kaliteli taşların renklerini güvercin kanı olarak adlandırılmıştır. Eski yıllarda kaliteli yakut taşının rengini bulabilmek için güvercin kesip kanını yakut taşı ile karşılaştırıyorlarmış. 

Burma madenini ardından en kaliteli madenler Madagaskar, Mozambik ve Taylant'tır. Ayrıca Kamboçya, Afkanistan Pakistan'da da yakut taşı bulunur.

Yakut taşı ve tüm değerli taşlar da dikkat edilmesi gereken konu aldığınız taşın kimyasal işlem görmüş mü? Görmüşse ne kadar işlem görüldüğünü sertifika üzerinde incelenmelidir.

Yakut taşı satın alırken kalitesine güvendiğiniz bir kurumdan ve sertifika özelliklerine dikkat edilerek satın alınmalıdır. Sertifikasız yakut taşı alınmamalıdır. HDR (Belçika) GIA (Amerika) sertifikalı ürünler alınmalıdır.

Yakut taşı ve tüm değerli taşlarda, taşın değerini koruması gördüğü işlemler ile ters orantılıdır. Az işleme tabi tutulmuş veya sade doğal işlemlerden geçmiş taşlar çok uzun yıllar kullanılabilinir. "Fazla miktar da işlem görmüş veya kimyasal maddeler ile zenginleştirilmiş taşlar zaman içerisinde özelliklerini kaybederler." Daha fazla bilgi için sorularınızı [email protected] e-mail adresine gönderebilirsiniz. Tarih; 12/05/2016 "Hoşçakalın" 

YORUMLAR