Vampire: The Masquerade - Bloodlines - Çözüm


Evet, isimden de anlaşılacağı gibi bu benim ilk yazım. Size Vampire the Masquerade: Bloodlines hakkında bir rehber yazmak için klavye karşısına geçtim. Oyunun inceleme kısmı çok doyurucu ve oyunun hikayesini yeterince benimsetmiş olduğu için yazımda sadece klanlar, büyülerin ne işe yaradıkları, özellikleri, ana questler'in (görevler) çözümleri ve görevlerde izleyeceğiniz çizgiyi anlatacağım. Unutmayın, yaptığınız her görev sizin kaderinizi belli edecek.

1. bölüm - Karakter geliştirme bölümü

Karakterimizin 6 ana gruba ayrılmış toplam 21 geliştirme bölümü var. Bu özelliklere deneyim puanı vererek asıl işinize yarayacak aktif (featlerinizi) yükseltebileceksiniz. Verdiğiniz her puan 1 veya 2 featinızi yükseltecektir; örneğin güce verdiğiniz bir puan unarmed(çıplak el dövüşme) ve yakın dövüş featinizi artıracaktır. Puan verebileceğiniz özellikleri sırası ile yazacak olursak:

Fiziksel: Güç, Denge, Kondisyon
Sosyal: Karizma, Pazarlık yeteneği, Dış görünüm
Zihinsel: Keskinlik, Akıl, Uyanıklık
Yetenek: Çıplak el dövüş, Kararlılık, Korkutma, Motivasyon
Özellik: Barutlu silahlar, Barutsuz silahlar, Güvenlik, Hırsızlık
Bilgelik: Bilgisayar, Finans, Araştırma, Bilgelik

3 tane mensup olduğunuz klana göre değişen 1 tane de her klanda olan büyüleriniz var. Her klanda bulunan büyü olan blood buff, fiziksel özellikleri mevcut olduğu süre içinde doldurur. Diğer büyüler ise klan inceleme bölümünde mevcut.

2. bölüm - Klanlar ve Özellikleri

Brujah klanı:

Ben diyaloglarla uğraşmam, düz mantığım vardır. Girerim, yakarım, çıkarım diyorsanız kesinlikle Brujah'ı tavsiye ederim. Büyü tarafı ve sosyal tarafı zayıf, komünizmin güce dayalı bir klan. Anarşinin çocuklarıdırlar. 

Celerity: Hızınızı yükseltir. (süreli)

Potance: Düşmanın gücünü azaltır. (süreli)

Presence: Gücünüzü yükseltir, hızınızı arttırır. (süreli)
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 2, sosyal 0, zihinsel 1, yetenek 3, özellik 2, bilgelik 1
 

Kötü yönü: çabuk cinnet geçirebilir (frenzy).
Gangrel Klanı:

Yine güce dayalı bir klan olan Gangrel'in sosyal tarafı çok zayıf olup hayvansal içgüdüleri ile yaşarlar. Yalnızlıklarını içgüdüleri ile örterler. Yalnızlığı sevip reina, laila yapmıyorsanız siz bir Gangrel'siniz.


 

Animalism: Saldırı büyüsüdür. Seviyeye göre saldırı biçimleniyor.

Fortitude: Defansınızı arttırır.

Protean: Defans ve hacking yeteneğinizi arttırır.
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 2, sosyal 0, zihinsel 1, yetenek 2, özellik 3, bilgelik 1

Malkavian Klanı:

Malkav'ın çocuklarıdır, Allah vergisi bir delilikleri vardır. Bu yönlerini olumlu kılmayı başarmışlardır; bu da onları tımarhanedekilerden farklı kılar. Çok komik olabilirler, ben komedyenim espri canavarıyım diyorsanız karakterinizle özdeşleşebilirsiniz. Aman dikkat tabelalarla ve televizyonla diyaloga girebilir, siz de ekran başında gülme komasına girebilirsiniz. Sosyal tarafı güçlü bir klandır. İnsanlara istediğiniz yaptırabiliyorsunuz ama unutmayın diyalogla geçilen 3-4 bölüm var; gerisi aksiyon..


 

Auspex: Zihinsel özellikleri arttırır. (süreli)

Dementation: Saldırı büyüsüdür. Seviyeye göre boyutu değişiyor.

Obfuscate: Görünmezlik büyüsüdür, çok önemli bir özelliktir. Prensin verdiği gemi ve nosferatuların bölgesindeki kadının verdiği görevi bunsuz yapamazsınız. İsterseniz katliam yapabilirsiniz ama bu size deneyim kaybına yol açar. Evet önemli ama fazla buna experiance harcamayın. 2. seviye Obfucate biçilmiş kaftan.
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 0, sosyal 1, zihinsel 2, yetenek 1, özellik 2, bilgelik 3

Nosferatu Klanı:

Caine'in lanetinden en çok nasibini almış klandır. Hayvansal yüzleri ile bütünleşmiştir, cadılar bayramı olmadıkça insan arasına çıkamazlar.


 

Animalizm: Saldırı büyüsüdür. Seviyeye göre çeşitleniyor.

Obfucate: Görünmezlik sağlar.

Potance: Düşmanın gücünü azaltır.
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 1, sosyal 0, zihinsel 2, yetenek 1, özellik 3, bilgelik 2
Treador Klanı:

Bu klan ölümlü dünya ile en fazla iç içe geçmiş bir klandır. Hayallerini, özlemlerini, geleceklerini ölümlü hayatın zevklerini tatmaya adamışlardır. Bir nevi vampirlerin entelektüellerindirler. Her türlü deneyime açıktırlar, özellikle sıra dışı olanlara..


 

Auspex: Zihinsel özelliklerinizi arttırır.

Celerity: Hızınızı yükseltir. (süreli)

Presence: Gücünüzü yükseltir, hızınızı arttırır. (süreli)
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 0, sosyal 2, zihinsel 1, yetenek 3, özellik 1, bilgelik 2

Treme Klanı:

Yapay yollardan vampir olmuş bir klandır. Sayıları azdır fakat her üyesi elit olduğundan bu açıdan pek güçlük çekmezler. Vampir dünyasının büyücüleridir. Deneyim puanlarınızı büyüye yatırmak için güzel bir seçim. Bu türe yabancı olanlar bu klanı kullanmasın, oyun sonlarına dogru büyü mü yapmalı yoksa savaşmalı mı derken kadavra oluyorsunuz.


 

Auspex: Zihinsel özelliklerinizi arttırır.

Dominate: Saldırı büyüsüdür.

Thaumtulogy: Ağzınıza layık, bu klana özel bir kan büyüsü..
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 1, sosyal 0, zihinsel 2, yetenek 2, özellik 1, bilgelik 3
 

Kötü yanı: Fiziksel özellikleri 4'ten yukarı çıkamaz. (Not: Bu o kadar önemli değil, zira yukselince seviye 4'ten 5'e atlamak için 16 ex istiyor ki bu fal taşı gözlerle ekrana bakmak için yeterli.)

Ventrue Klanı:

Bu kendini beğenmiş arkadaşlar, vampir aristokrasisinin başını çekerler. Beyinlerinden kurnazlık, ceplerinden para hiç eksik olmaz. Oyuna başlarken sizin için geçerli değil ama başlangıçta bilgelik bölümüne 3 puan verir -ki buradan finansı yükseltebilirsiniz.


 

Dominate: Saldırı büyüsüdür.

Fortitude: Defansınızı arttırır. (süreli)

Presence: Gücünüzü yükseltir, hızınızı arttırır. (süreli)
 

Başlangıçta verilen puanlar - Fiziksel 0, sosyal 2, zihinsel 1, yetenek 2, özellik 1, bilgelik 3

3. Bölüm Bölümler ve Görevler

Kader öyle bir şey ki siz kontrol edemezsiniz, açıklayamazsınız, sizi elinde oynatır. Sizse sadece ufak oynamalar yapabilirsiniz, o hep bildiğini okur. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarsınız, bir de bakmışsınız ki gerçekten ölmüşünüz ama her şeyin sonu olan ölüm diğer oyunların aksine bir son değil; bu oyunda bir başlangıç. Ama ölmenize rağmen kader peşinizi bırakmaz, hiç şahit olmadığınız şeyler görür hiç olmadığınız yerlerde bulunursunuz. Saf saf dolaşırken, işe giderken televizyon seyrederken burnunuzun ucunda dönen dolaplar, cinayetler, katliamlar, sapıklıklar, kurt adamlar, zombiler, yaratıklardan haberdar olmadan yaşarsınız. Çünkü siz hep her şeye mantıklı bir açıklama getirirsiniz, evde yalnızken içerden ses gelirse rüzgara bağlarsınız. Evet, rüzgar yapmıştır dostum! Acı gerçeği öldükten sonra anlayacaksınızdır, ölümden başka insanın başına daha ne gelebilir ki.. İşte burada diğer insanlar dünya malını dünyada bırakıp ahirete göç ederken siz sonsuzlukla lanetleneceksiniz, hakkında hayal bile kuramadığınız bu acımasız dünyada başarılar... Dediklerimi yaparsanız hiç ölmeyecek, sonsuza dek yaşayacaksınız. Ancak unutmayın ki yaşamak tek şansınız; tekrar ölürseniz cehenneme gideceksiniz çünkü :)

Lütfen bu oyunu kişiliksel gelişimi tamamlamayanlar oynamasın, çok vahşet içeriyor ve açık sahneler var. Konuşmaların da hafif müstehcen olduğunu göz önünde bulundurursak tam bir yetişkin oyunu..

SANTA MONICA (tüccarı pawnshop)Isırılıp vampir oldunuz. Vampirin en güçlü federasyonu olan Camarilla'nın koyduğu kuralı çiğneyen biri sizi vampir yaptı ve ikiniz birden yakalanıp mahkemeye çıkarıldınız. Monarşi ile yönetilen Camarilla'nın prensi, sizi vampir yapanı mahkemede idam edip sizin hayatınızı bağışladı. Bunun üzerine prens sizi Santa Monica'da eve yerleştirip ajanı ile konuşmasını istedi. Evinizden sokağa çıkarken kanlar içinde bir adam görürsünüz, işte o prensin ajanı. Hemen onun girdiği yere gidin adam kanlar içinde yatıyor olacak. Konuşun, sizden iki görev isteyecek; kendisinden çalınan bombayı geri almak ve yan görev olan kendisinden çalınan parayı geri almak.. Olay yeri ise sahilde. Sahile gitmek için ajanın bulunduğu yerden çıkıp sağa dönün, yolun sonuna kadar gidin ve oradan garaja kısmına girin. Buradan merdivenlerden aşağı inince sahili göreceksiniz. 3-4 tane vampirliğin yüzkarası vatandaş var, hiç konuşmayıp sağdaki demir merdivenlerden yukarı çıkın ve öldürün içerdekileri. Odadan bombayı alın, para için bombanın bulunduğu odadan bir önceki odada yerdeki havalandırma boşluğunu açın ve para ile bombayla beraber ajana geri dönün.3 exp puanınız oldu. Şimdi ajan size bir görev verecek, depoda Sabbatlar (Camarilla'nın en güçlü rakibi, kötünün kötüsü ) var, onları temizleyip bombayı da yerleştirip çıkmamız gerekiyor, ama depoya ulaşmak için Bertham adında bir Nosferatu'yu bulmamız lazım. Burada bu görevi durduracağız, daha sonra döneceğiz.Ajanın evinden çıktık, karşısında bir poliklinik var. Kapısının önünde bir adam var, zaten direk sizle konuşmaya başlıyor. Konuşma bittikten sonra adamla diyalog kapanacak, bu göreve de daha sonra döneceğiz.

2. görevin devamı olan bu görevde Assylum barına gidin ve içerde Jeanett'le karşılaşacaksınız. Konuşun, yukarı çıkıyor. Barmenle konuşup yukarı çıkmak için ayartın kendisini. Yukarı çıkınca Jeanett'in kardeşi orada, konuşun ve görevi alın. Aşağı inin, klinik önünde konuştuğunuz adam orada. Onunla konuşun ve görevi alın

(görev devamı)

Bardan çıkın, kliniğe gidin. Arka kapıdan girin, ana girişin yanındaki odayı açın. Orada yaralı bir kadın göreceksiniz, ona kanınızı verin ve vampir öldüğünüzü söylemeyin. Sonra aşağıya inip çamaşır odasındaki deliğin önündeki tahtaları kaldırın. Kadavra bölümüne geçin, orada adam yatıyor. Ancak o gerçek ölü :)

Köşedeki sandığı açın, içindekileri alın. Sonra St Martin'in odasından morfini alıp dışarı çıkarak ajana gidin. Bu morfini verip humanity kazanabilirsiniz, sonra gece kulübünün çaprazında bulunan küçük depoya gidin. Çinli'yi öldürün, görev tamamdır. Oradan çıkarak kanalizasyona gideceğiz.

(Ocean House, Gallery Noir)

Kanalizasyona inin, orada haritada bulunan Ocean House evine gidin. Yukarı çıkıp bekçi kulübesinden anahtarı alın ve otele girin, yukarıdaki avizeye dikkat!! Merdivenden çıkıp aşağı düşün :) 4 yol ağzı var, burada sevimli hayalet Casper'ı biri kovalıyor, oradaki bir odada gazete olacak, gazeteyi okuyun ve kapı açılacak. Çamaşırhane odasındaki çamaşır makinelerinin içinde bir şey olacak, ordan aldığınız bilgi ile kilitli olan kapıyı açın. Biraz karanlık ucuna kadar gidin ve oradan elektriği açıp bir yere dokunmadan odadan çıkın. Düştüğünüz yere dönün, asansör ile yukarı çıkıp Casper'ı takip edin. Tüm gazeteleri okuyun. Yukarıda sağ merdiven tarafındaki odalara girip gerekli eşyaları alın. Aldıktan sonra Casper'ı yine takip edin, bar odasına geçin. Oradaki delikten aşağıya inin ve mutfaktaki gazeteyi alın. Eğilin ve eşyalar çıldırsın... sonra kapı patlıyor olacak, oradan asansör boşluğuna çıkıyorsunuz.

Hemen karşıdaki merdivene gidin, yoksa tepenize asansör düşer. En üst kata çıkıp odaları dolaşın ve eşyaları alın. Karanlık koridora gidin ve sonundaki odaya girin, oda eski haline dönüyor. Cıvıl cıvıl kolyeyi alın ve aşağı atlayın. Asansör boşluğundan ikinci kata inin ve bara gidin, orada şu klinik önündeki adamla konuşup görevi bitirdiğinizi söyleyin. Ardından yukarı çıkın fakat Jeannet'in kardeşini göremeyeceksiniz. Jeanette ile konuşun, sakın ona kolyeyi vermeyin, diğer kardeşe saklayın; nazik bir şekilde vermeyin!! Size görev veriyor, galeri görevi. Sizin evinizin olduğu sokağa gidip galeriye girin, tam anlamıyla kılkuyruk bir güvenlik görevlisi var. Galerinin arka kapısında Malkavian'ın konuşma ile adamdan anahtarı alın, yoksa lockpick ile arka kapıyı açın. Sırası ile resimleri kesin; 1. Caine kardeşini öldürür, 2. Sonra tanrı lanetler, 3.Caine Lilith'le tanışır, 4.Caine kadını da öldürür. Sonra masadaki parayı alırsanız humanity gidecek, alıp almamak size kalmış.

Sonra bara gidip yukarı çıkın. Asansör ile gözlüklü kardeş orada, ona kolyeyi verin. Size görev veriyor, yemek salonuna gidin ve düzenlenen oyundan kurtulun. Oradan geri gelin, dönünce iki kardeşin aslında tek kişi olduğunu anlayacaksınız. Siz olaya girip 2 karakterden birinin hayatta kalmasını sağlıyorsunuz, bu size kalmış.. Artık Bertham'ın nerede olduğunu öğreneceksiniz. Göreve devam edeceğiz.

Şimdi Bertham'ın yerini biliyoruz; Assylum barının 150 metre karşısında. Onun yanında Bailbound var oraya gidip adamla konuşun. Carson isimli biri kaybolmuş, onu araştırmanızı istiyor. Çıkın ve ajanın olduğu binaya gidin. İçeri girip ajanın odasına gelmeden solda Carson'ın dairesi var. Oraya gidin teybi dinleyin, TV üstündeki anahtarı alın. (o anahtar dövme dükkanının anahtarı) Dövme dükkanına gidin ve aşağı inin, telefon çalacak. Açın konuşun. Carson yerine ben geleyim deyin, adam oldukça kibar sesli biri. (hep sapıklıklar bunların altından çıkıyor) Adam sizi çağırıyor, 1. caddenin sokağının sonunda park girişinin orada, yolun sonunda aşağıya giden merdivenler var. İnin ve megafona basıp konuşun, adam sizi içeriye alacak. Zevkli bir diyalogdan sonra adam gidiyor eşyaları almaya siz de aşağı inin. Yolun sonuna geldiğinizde büyük bir oda göreceksiniz, iki hapishane var ve hapishanedekilerden biri yardım istiyor. Tam o sırada psikopat odadan çıkıp elinde kopmuş kolla size saldıracak. Öldürün, adamı kurtarın. Sonra Bailbound'a gidin ve görevi bitirin.Evinize dönüp PC'nizi açın, (a favor) isimli maili açarak görevi alın. Polikliniğin üst kata çıkıp görevliyi öldürün, şifre paige. Kanı alıp çıkın ve evinizin postasına koyun. Evden çıkıp tekrar girdiğinizde posta kutunuzda para bulacaksınız.Gazetelerden ve çeşitli kaynaklardan bu spekülasyonu duyacaksınız. Bu görev bir hayli uzun ve Santa Monica ile sınırlı değil. O yüzden bu göreve de sonra devam edeceğiz.


Bertham'la konuşun ve büyük depoya, hangara girerek öldürün herkesi. (Bertham'la konuşmadan önce sağdaki demirlerin üzerindeki tabelaya bakıp gülebilirsiniz Olcay) En sondaki yerde, yukarıda ofis dolabının üstüne bombayı yerleştirip çıkın. Geldiğiniz yol kapalı olacak, yan taraftaki yoldan girip geri dönün, zira geri sayım var o yüzden çabuk olun. Çıktığınız zaman karşınıza arkeolog kurt adam çıkıyor. Onunla konuşun ve çıkın. Daha sonra taksi ile Los Angeles'ın iç kesimlerine, yanı Downtown'a gidin...

DOWNTOWN (Tüccarı gökdelenin yanındaki kamyonetli zenci)

Video giriyor. Niles hayatınızı kurtarıyor.

Evet, kocaman Downtown'dayız. Taksi bizi prensin gökdeleni önünde indiriyor. Hemen gökdelene girin ve galerideki güvenlik görevlisi ile konuşun. Asansör çağıracak, asansöre binip çıkın, prens ile konuşarak görev alın.

Taksi ile gidin, kapıda Niles'ı göreceksiniz. Konuşun ve içeri girin. Burası çok komplike olduğundan adım adım anlatmayacağım yapacaklarınızı. Kapıdan girin ve adamları öldürün. Aksiyon esnasında kan emmek çok yararlı, adamları emerek öldürebilirsiniz. (Bu işlem humanity kaybı gibi istemeyeceğiniz türden şeylere sebep olmuyor, o yüzden kötü adamları hep bu şekilde öldürün Olcay) Kapıdan girişte sağda eşyalarla çevrilmiş yerden girin, yolun sonunda 3 tane şamdan var. Oradaki kağıtta yazılanlara göre şamdanları açıp kapayın.
Sonra girişteki kapı açılacak. Geri dönün, kapıdan girip yolu takip edin. Herkesi öldürün. Merdivenli bir yere geleceksiniz, merdivenin altındaki şamdanı çekin, üstteki kapı açılacak. Oradan çıkın ve önünüze geleni öldürün. Daha sonra kule girişine geleceksiniz, döner merdivenden yukarı çıkıp yolu takip edin. Diğer kuleden aşağı inip yolu takip edin, bu arada telefon kayıtlarını dinleyin yolda ki canın sıkılmasın. Yolu takip ettikten sonra tekrer baştaki kütüphanenin oraya geleceksiniz, orada yine 3 şamdan var. Oradaki kağıda göre şamdanları ayarlarak kapıyı açıp girin, şimdi 5 taraftan elektrik gelen bir yer var. Odada arkada şalter var onları kapatıp eğilerek geçin, yolu takip ederek şömine yerine gelin. Şöminenin üstündeki düğmeye basın ve kapı açılsın. Sonra yolu takip edin, etrafta gramofon olan, ortada kapsül içinde bir kız olan bir hol var. Gramofona basın, kıza bir şeyler oluyor ve kapı açılıyor.

Oraya gidin ve ölü adamla yüzleşin, ne oluyor yahu derken ünlü vampir avcısı Bach'ı görüyorsunuz. Konuşun, sonra oradaki balkona çıkın aşağı atlayın her tarafta yangın var. Yanan düşmanlardan kaçın ve yolu takip edin. Yukarı çıkarak camdan atlayın ve taksiye binerek yeniden Downtown'a ulaşın.

Yukarı çıkın ve prens ile konuşun, kilit rol oynayan Ankaran Sarcaphogus görevi başlasınPrens ile konuştunuz, size İstanbul'dan gemi ile gelen tarihi eserin ne olduğunu, gemiye girip öğrenmemizi istiyor. Öncelikle Santa Monica'daki sahile gitmeniz lazım, taksi ile dönüp sahile giderek bota binin. Gemiye gidince oradaki adamla konuşun, bir şifre verecek (lighthouse) Sonra 2 seçeneğiniz var; gizli gizli ya da katliam yaparak ilerlemek. Gizlenerek ilerlemek daha çok experience kazandırıyor, görünmezlik büyünüz varsa ve o 2. seviyedeyse en az veya snake'ing özelliği 4 veya üstüyse gizlenerek bu görevi gerçekleştirin. Şayet değilse uğraşmayın, görevin geminin iç kısmındaki defteri alıp geminin uç kısmındaki eser bakın ve geldiğiniz yoldan çıkın.

Downtown'a dönüp görevin tamamlandığını prense rapor etmemiz gerekiyor.

YAN GÖREVLER
Şimdi bu görevden sonra prensin görevlerini durduralım ve yan görevlere bakalım..

Buralarda bir yerde kanınızı bağışladığınız kadın geri gelecek. Onunla konuşun, sizi evinizde bekleyeceğini söylüyor. Her biten görevden sonra ona uğramak çok yararlı oluyor.Gökdelenin bir yanında kamyonetli tuccar, diğer yanında terk edilmiş, telle çevrili bir hastane var. Önünde eski model Volkswagen minivan var, bir yerinde teller yırtılmış. Oradan içeri girin ve oradan hastahaneye girin, bir adam çıkacak.

Aşağı ineceksiniz. Koridordaki eşyaların üstünden geçemek mümkün olmuyor ne yazık ki. Yandaki merdiven kapısından girin, üste çıkış yok. Etraf hayli karanlık. Merdivenin altında boşluk var, oradan diğer tarafa geçin ve yolu takip edin. Sonra bir barikat daha var, burayı eşyaları kaldırarak geçin. Aşağı inin, bu arada insanların öldüğünü göreceksiniz. Yolun sonunda hastanenin morg bölümüne geldiğinizde kaosun sebebi olan yamyam kadınla karşılaşıyorsunuz. İster kadını öldürebilir, ister yaralanabilirsiniz; bence sakın korkup kadını öldürmeyin, zira bu tek uzlaşabileceğiniz vampir.
Havalandırmadaki kısa yoldan yukarı çıkın, adamın kartının yerde olduğunu göreceksiniz. Onu alın ve doğru Skyline apartmanına...

2. kat: Santa Monica'da Bailbond'tan aldığınız görevdeki adamın birinin evi
3. kat: Zengin birinin evi.. kasasında yüzük var
4. kat: Kapalı yapmamışlar, yani kilitli değil.
5. kat: Zebra motifli, plazma TVli çok hoş bir daire.
6. kat: Daha sonra alacağınız kanı zehirleyen salgın hastalık görevinin kilit katı. Şu an kilitli durumda.
Not: Apartmanlara girmek için kapıları değil, bodrum katından girilen havalandırmayı kullanın. En pratik yol.

1. kata gidin, adam dairenin üst katındaki odanın dolabında gizlenmiş. Konuşun, konuşma özelliklerinden yararlanarak arkadaşların sana oyun yapmış, seni aynı yerde bekliyorlar' deyin ve adam iç rahatlığıyla geri dönsün. Şimdi hastanedeki güzel kişinin yanına dönün, görev bitti. Takas için sizden 2 şey isteyecek; biri müzede, diğeri Giovanni isimli mafya ailesinin malikesinin müze bolümünde. Giovanni bölümünde bunların nerede olduklarını söyleyeceğim.Evet, adamlar oyunda kiliseyi gece kulübü yapmışlar. Görünce şaşıracaksınız gerçekten. Girişte bir kadın var otomatik olarak onunla konuşmaya başlıyorsunuz. Konuşun ve diyalog bitince barmaid ile de konuşun. Bu hatun klubün sahibi, size 2 tane görev verecek.Yandaki Empire State otelin park yerindekilere paranın olmadığını söyleyin ve adamları öldürün. Sonra bardaki kadına geri dönüp 2. görevi alın.Kadın, size bir anahtar verecek. Empire State oteline girin, etrafta dolanın. Zevkli konser bölümünün arka tarafındaki odadan yüzüğü alın (bunun için lockpick kullanmanız gerek Olcay) Sonra asansörle 6. kata çıkın ve anahtar ile kapıyı açın. Elemanları öldürün, balo odasından diğer tarafa geçin. İlerleyin, koridorun sonuna kadar gidin. Mafyanın başını öldürün, geri dönün. Klüpte kadınla konuşup görevi bitirin. Sonra bu kadından belli aralıklar ile 250 dolar alacaksınız, ancak yeterli paranızın olduğunu tahmin ediyorum. Kamyonetli zenci adama gidin ve kıyafet ticareti yapın.Çantası çalınmış, tam karşıdaki kapalı otoparkta istediği çanta. Otopark kapısı açılıyor, oraya girin ve otopark 5 kat aşağı iniyor. Yolun sonunda istediği çanta bulunuyor, karşınıza çıkanları öldürün ve çantayı alarak adamla konuşun. (bu görev bazı görevleri yaptıktan sonra açılıyor)

Bu görevi Tremere klanının Chantisinden (bir clana mensup kişilerin yaşadığı yer) bizzat zehirlenerek, ya da Last Round barındaki komünist kadından alabilirsiniz. Ben şahsen Last Round'dan aldım. Skyline Apartmanı'na gidin, orada en üst katta kadının kaldığı odanın şifresini öğreneceksiniz. Bu görevde odaya girip kadınla konuşun, Empire State'te kalan kadının ismini verecek. Oele tekrar gidin, bu sefer 5. kata çıkıp kadın ile konuşun. Bunlar da yamyam ama bunlarla uzlaşamıyorsunuz, kadını öldürün. Hastalığı başlatan 3 kişiden biri olan varlıkların 1.sini öldürdük, sıra 2.de.. sokakta ateş karşısında bulunan evsizler ile konuşun. Bir evsizin ismini verecekler, Last Round etrafında olan bu adamla konuşun, adamın yakınındaki bir kanalizasyon boşluğundan aşağı inip yolu takip edin.

Sonunda kırmızı, beyni delik bir yaratık var. Şahsen bu yaratıkla uzlaşmaya çalıştım, hastanedeki kadın gibi güçlerimizi birleştirelim dedim ve o da karşılık olarak gel bize katıl sana bizim kardeşliğimiz sırlarını güçlerini göstereyim, ama önce seni yemem lazım dedi. Aynı yöntemi deneyebilirsiniz kısaca 2. salgıncı da öldüğünde bulunduğu yerde yerde bir kağıt var, kağıdın üstündeki amblemin Last Round etrafında ve Tremere chantisi etrafında bulunan duvara çizilmiş olacağını göreceksiniz. Oradaki kapıdan girin, kapıdaki adam aydınlandın mı' diye soracak, biz de kağıdı göstererek aydınlandım' diyeceğiz. İçeri girip oradaki kadın ile konuşun, yukarı çıkın ve zombilerle ilk karşılaşmanız bu kısımda olacak .Zombiler güçsüz fakat sayıca sonsuz; o yüzden hepsini öldürmeye çalışmayın imkanı yok. Yolunuzdakileri öldürün, sonda bir adam göreceksiniz. Tanrı olduğunu iddia eden bu kişiyi de öldürerek görevi aldığınız kişiye gidin.Last Round'un tam karşısında görünen kapıdan içeri girin, orada bir evsiz ve parçalanmış cesedi göreceksiniz. Yangın arasından geçip Holywood Lucce otelin oda anahtarını alın. Daha sonra yine devam edeceğiz.Prens ile konuştuğunuz zaman müzeye git ve Ankaran'ı al diyecek. Taksi ile gidin, girişte sağdan ilerleyin. Oradaki duvarda açılan kapılar var, ofis anahtarını alın. Gizli gizli ya da aksiyonlu bir şekilde ofis odalarına gidin, ofisten aşağı inin orada laboratuar bölümüne girin. Bence kamera falan dinlemeyin, katliam yapın. Laboratuar odasındaki bilgiyi, anahtarı alın, sonra oradaki laboratuar camını kırarak tabanca ile hastanedeki Pisha isimli yamyam kadının birinci istediği parça olan Fetish'i alın. Oradaki bir koridorun sonunda telefonlu bir ofis var, oradaki PC'den veya kağıttan şifreyi öğrenin ve sonra kilitli kapıyı açarak ilerleyin. Güvenlik odası var, camdan girin, alarmı ve lazerleri PC ile iptal ederek ilerleyin. Yolun sonunda Ankaran var, ama yok aslında :) Biri sizden önce davranmış.. Ayrıca tam o sırada Santa Monica'da karşılaştığımız Beckett, yani kurt adam ile karşılaşacaksınız. Onunla konuştuktan sonra prense olanları anlatın, adam çılgına dönüyor. Gary'yi bulmamız, onun için de aslen Yahudi olan Isaac Abrahams'ı bulmamız lazım.

HOOLYWOOD (Tüccarı market)

Burası Anarchlar tarafından kontrol edilmekte olan ve Nosferatular'ın ana vatanı olan Hollywood semti. Abrahams yolun sonundaki kuyumcunun orada, oraya arka kapıdan girebilirsiniz. Kuyumcunun üstünde oyunu yapan firma olan TROIKA yazıyor, Abrahams ile konuşun ve sizden bir film bulmanızı isteyecek. Bunun 2 parça olan kasedin parçalarını toplamamız gerek. Önce 2.parçayı, sonra 1.parçayı bulacaksınız, ben hemen ilk parçanın nerde olduğunu söyleyeceğim; bu tarz her oyunda olduğu gibi bu oyunda da bir zindan ve bir tane de mezarlık bölümü var. Bu kasede ulaşmadan önce mezarlık bölümünü bitirmeniz lazım..Mezar giriş bölümünden mezara girin, girişin önünde tahtalar var. Onları kaldırın ve eğilerek girin, oradaki kulübeye gidin ve adamla konuşun. 2 seçeneğiniz var; 1.si şehirden 1 hayat kadını ayarlamak, 2.si adamın 5 dakikada işini bitirmesi için 5 dakika mezarlığa göz kulak olmak. Evet 1.de 1 experience puanı daha az alıyorsunuz o kadar. 2.yi seçerseniz zombileri ön ve arka kapıdan uzak tutmayı başaramazsanız devam etmeyin, sabaha kadar uğraşırsınız. O yüzden load game'den adamla ilk konutluğunuz ana dönün ve 1.görevi alın, ne de olsa bu bir yan görev.. Olayı hallettikten sonra adamla tekrar konuşun görev bitsin.Mezarlığın sonunda büyük kapılı bir tapınak var, içinde ölüler bulunan.. Burada aradığımız kaset bulunuyor. Girdiğimizde sola dönün sonra ilk sağa dönün. Orada kemikli bir yer var, oradaki köşedeki bir mezarlığın içinde kaset kaseti bulduğunuz yerin karşısında da Nosferatular'ın çıkış tüneli var ama henüz açık değil. Siz uzun yoldan oraya gitmek zorundasınız, yakında bu görev başlayacak. Kasedi bulduktan sonra Abrahams'a geri dönün, kasedi seyrettirecek. Sonra size bir isim verecek, o ismi duyduktan sonra Sinbin'e gidin ve oradaki kızıl saçlı amca ile konuşun. Konuşma özelliklerinizden yararlanarak ya da para ile oradan bilgi alın, sonra sokak telefonun olduğu yere gidin. Bu adam ile konuşun, sonra arka sokakta bu adam ile konuşun ve Lukee star oteline gidin. Oradaki odadan anahtarınız kullanarak ölümün karnavalı ile ilgili bilgiyi alın ve yine aynı oteldeki adamın bahsettiği bilgiyi alın, veya anahtarı alın. Oradan Internet kafeye gidin kafenin arka tarafında anahtarınızı kullanarak geçin, yukarı çıkın ve filimdeki yaratıklar karşınıza çıkacak. Sonra film stüdyosuna geliyorsunuz, orada arada ofis olan tampon bir yer var. Kapı kilitli olacak, oradan ilerleyin. İkinci stüdyodaki yaratıkları da öldürün, yolun sonunda bir adamla karşılacaksınız. Onunla konuşup gerekli bilgiyi veremeden mefta oluyor, sonra oradan havalandırmayı kullanarak o ofise geçin. Oradan kasedin 1.parçasını da alın ve Abrahams'a geri dönün. Şimdi King's Way açılıyor, ancak oraya gitmeden birkaç görev yapın..

Bu arada ölümlü zamanınızdan kalma bir dostunuz sizi restoran önünde görecek. Konuşma yeteneğinizle onu sizi görmediğine ikna edin, olmazsa sağlık olsun :)
YAN GÖREVLER

Vesuvius'ta vampir kadın var, bu kadından 2 görev alıyorsunuzBu kadın Sin Bin denen porno dükkanında çalışıyor, tabi asıl işi vampir öldürmek. Görevi için namusunu feda ediyor :) Sin Bin'e girin ve aşağı inin, orada şov odaları var. Ofisteki kapıyı lockpick ile açın, sonra içerdeki PC'den şov odalarını kapatın. Adamlar belli bir süre sonra odaları terk ediyor. Orada çalışan kadınlar molaya çıkınca arkasında kalp dövmesi olan kadını öldürün. Mola odasına çıkıyorlar, sizin öldüreceğiniz içerde kalıyor. Sonra kapıyı açıp asıl hedefinizi halledin, temiz olarak çıkın. Vesuvius barına geri dönün ve görevi bitirin. Sonra kadından 2. görevi alacaksınız.Lukee star oteline gidin, kasiyer adamla konuşun. Film yazarı olmaya istekli biri, onunla konuşma özelliğinizi ya da para ile bilgi alın, size ilham kaynağının nerden geldiğini söyleyecek. İlham kaynağı Santa Monica'daki sahildeki adam..

SANTA MONICA'YA GERİ DÖNÜYORUZ

Taksi ile Santa Monica'ya döneceğiz. Burada halledeceğimiz birkaç iş var, öncelikle evinize uğrayın ve ghoulunuzla konuşun. Okul parasını size verecek; kabul ederseniz 500 dolar, etmezseniz humanity kazanıyorsunuz. Bu size kalmış etmezseniz bir daha kadını göremezsiniz.Sahile gidin, oradaki Ceasar isimli kekeme vampir ile konuşun veya direk öldürün. Buna devame edeceğiz daha sonra.Holywood'tan aldığınız anahtar ile Bertham'ın bulunduğu deponun yanında Brother Salvage araba mezarlığına girin, üzerinize fırlatılan arabalara dikkat edin! Yolun sonuna gelince cinayeti yapan adamla karşılaşacaksınız. Konuştuktan sonra adamı öldürün, nihayet görev sona erdi.

HOOLWOOD'A GERİ DÖNÜŞ

Taksi ile Holywood'a geri dönün, Vesuvius barındaki kadına geri dönüp rapor verin.Taksi ile King's Way a gidin (filmde gösterilen ev) kapı kilitli, o yüzden evin sağ tarafındaki koridora girin. Havuza ulaşmadan sağa dönün, balkona ulaşan sizin tırmanabileceğiniz çapraz biçimde tahtalar var. Oradan yukarı balkona çıkın ve merdivenden en üst kata, balkondan içeri girin. Yaratıkları öldürün, orada mühim eşyalar var. Buzdolabında da kan var, onları alarak ve yaratıkları öldürerek sıra sıra merdivenlerden bodrum katına kadar inin. Orada Sabbatlar'a üye olan çirkin bir yaratık var, biraz gevezelikten sonra onu öldürün. Sonra oradaki kapıdan kanalizasyona çıkınÇok uzun ve zahmetli bir bölüm.. Allah kolaylık versin :)

Kanalizasyona girdiniz, borulardan geçerek ana kanalizasyon boşluğuna dalın. Farelerden yararlanın kan için, zira kana çok ihtiyacınız olacak. Yandaki düğmeleri kullanarak kapıları açın, yolu takip edin; öldürün, öldürün, öldürün ve öldürün...yolu takip edin, arada sırada şehire çıkış kapıları var; onlardan yukarı çıkıp yararlanın. Yolu takip edin, sonra orada karşıya geçmek için kanalizasyon deliğini kullanın. Diğer tarafa geçin ve ilerleyin, bir kapı çıkacak karşınıza. Bir köprüden geçtikten ve akabinde kapıyı açtıktan sonra oyunun en iğrenç yaratığı çıkacak karşınıza. İster öldürün, ister kaçın bu size kalmış. Öldürseniz de öldürmeseniz de bu yaratıktan kaçış yolu hep aynı olacak, yaratığın bulunduğu büyük holün bir tarafı duvar bir tarafı kanalizasyon uçurumu. Uçurum olan bölgeye ilerleyin, ışıldayan bölgenin üstüne atlayın oradan iç kısımlara doğru havalandırma boşluğu gibi yerden ilerleyin. Belli bir süre sonra bir yere geleceksiniz, burada aşağıya inen 2 tane boşluk olacak. Bu boşluklar insan yapımı su boşlukları gibi, orada su dolu olmayan boşluktan aşağı ineceksiniz. İlerledikten sonra sıkışacağınız 2 nokta var; sizi kendine çeken 2 tane su değirmeni bulunuyor. Buraya geldiğinizde etraftaki bidonları suya atıp değirmenin onu üstüne çekmesini bekleyeceksiniz, sonra değirmen bozuluyor.

Değirmenden tırmanarak üst bölmeye geçin ve ilerleyin, sonra takılacağınız ikinci yere geliyorsunuz; yerde su var ve elektrik telleri değiyor. Orada bir kapı, bilgisayar ve bir şalter var, bilgisayarla önce elektriği kapatın. Bu işi hallettikten sonra şimdi sıra şaltere geldi; bu şalter unflood/flood olmak üzere iki seçenek sunuyor size. Elektriği kapattıktan sonra unflood'tan flood'a geçireceğiz şalteri, hemen sonra aşağıdaki kanaldan gidebildiğimiz kadar uzağa gideceğiz hiç zaman kaybetmeden. Bir de muhakkak bu işlemi unflood'tan flood'a geçerken yapmalıyız, yoksa oluyor. Oradan da kurtulduğunuzda yolu takip ederek ilerleyin ve önünüze geleni öldürün. En sonunda birkaç kola ayrılan bir koridor göreceksiniz, etrafta dolanın. Yerde bir anahtar (kart) bulacaksınız, ondan son orada çok fazla bulunan baş belası yaratıklardan kurtulmaya çalışın. Biraz daha dolandıktan her tarafı bilgisayarlarla çevrili bir kapı göreceksiniz, kartı o makineye takarak kapıyı açın. (yan tarafta error veren bilgisayarın ekranına bakarak gülmekten sandalyeden düşmeniz de olası Olcay) Atlamadan önce etraftaki fareleri afiyetle yiyin.

Gary karizmatik bir Nosferatu. Bu zahmetli yolculuğa onu bulmak için katlandık, sonunda amacımıza ulaştık. Ne için mi? Ankaran tarihi eseri için tabi ki; evet, buralarda olay çok komplike bir hale geliyor. Bir görevi bitireceğim derken diğeri fırlayıveriyor, tabi biz sabredeceğiz ya da etmeyeceğiz zorlayan yok :)
Gary'yii kanalizasyondaki gizli bölmeden geçerek bulduk, Nosferatular'ın gizli mekanına geldik. Burada 3 tane aktif eleman var, 2'sinden görev alabiliyoruz. 1.görev alınmayan hacker Nosferatu, 2. ise Gary'nin sevgilisi. Bu kadından görev alabiliyoruz, kadının hikayesi gerçekten çok acıklı. Bu kadının yerinde olsam ne yapardım bilmiyorum.Bu kadın ile Nosferatu mekanında konuştuk, kadın bu hale geldiği için bir şeylerden intikam almak istiyor. Onun için en uygun seçim güzel zamanında bile kıskandığı rakibi supermodel Tawni. Şimdi Tawni'yi öldürmemizi istemiyorlar, daha fazla acı çekmesini istiyorlar. Bunun için kaldığı yere gideceğiz, bize verdiği anahtarı ve kameraları alarak. (Tawni lukee star hotelin karşısındaki otelde kalıyor) Görünmezlik büyünüz en az 2. seviyede değilse veya yoksa, veya sneaking dereceniz 5'ten aşağı ise bu görevi almayın bile. Yapamazsınız ne yazık ki, oyunda fazla bulunan buglardanda kaynaklanıyor bu sorun. Eğer bu özellikleriniz varsa oturma odasına, yatak odasına ve tuvalete kameraları yerleştirip PC'den şifre (Cleopatra) olan mail ile onay verip çıkmanız gerekiyor. (bunları hiç görünmeden yapmalısınız) Sonra kadına geri dönüp Nosferatular'ın mekanına mezarlığın içindeki binadan ulaşabilirsiniz, görevler sıralı, kanalizasyon görevini yapmadan bu görevi yapamazsınız. Nosferatu kadının odasına döndükten sonra gazeteye bakın; "Tawni, Erkek arkadaşı ve Sims'ten tanıdığımız Lama, üçlü yaparken basıldı" yazıyor. Bir de resim var. Bu sahnede yere düşüp başınızı fena şekilde acıtabilirsiniz, ama gülme krizinin verdiği olumlu etki ağrıları hissetmemenizi sağlayacaktır.
Bu akif elemanlara Nosferatu mekanındaki odalardan ulaşabilirsiniz.Odaya girdik, Gary konuşuyor (ıvır zıvır ıvır zıvır) size Chinatown bir ajanını yolladığını ama geri gelmediğini söylüyor. Gary'den bilgi almak için bu görevi yapmalısınız. Mekanı terk edin, mezarlıktan Holywood'a çıkın. Taksiye binin ve Chinatown açılacak. Ancak oraya gitmeden önce başka yan görevler yapalım.Kuyumcuya gidin, Isaac'la konuşun ve "bana görev var mı" deyin. Size tiyatronun anahtarını verecek, bu arada her yeni semtte yeni tüccarlar var. Buradan kıyafet ve silah almayı ve yenilemeyi unutmayın, tiyatroya girmeden buradaki yaratığı ancak ve ancak balyoz ile öldürebiliriz. Doğru markete balyoz almaya.. Gorille uzlaşamazsınız öldürmeniz gerek. Sıra geldi Isaac'a rapor etmeye..


Kendisiyle konuşun, şehir dışına kaçmasının 2 yolu var; siz kanalizasyondan kaçışı seçin ve otomatikman kendinizi kanalizasyonda bulacaksınız. Yolu takip edin, fazla karmaşık değil. Bir yerde duvar patlıyor, siz o patlayan yerden gireceksiniz. Yolun sonunda Ash'i bırakın ve görev bitsin... Daha sonra Ash'i başka bir yerde göreceğiz

Şimdi taksiye atlayıp doğru Chinatown'a..

CHINATOWN

Chinatown'a hoş geldiniz. Burada zerzevatçı, restoran, gece kulübü, tapınak ve asıl işi silah kaçakçılığı olan bir dükkan gibi yerler göreceksiniz.

Burası Kue Jin tarafından kontrol edilmekte. Kue Jin'in yönettiği klan gücünü diğerlerinin aksine Caine (insanlarda Adem neyse onlarda da Caine o)nin kanından değil doğadan alıyor. Ayrıca onunla konuşurken göreceksiniz ki sizi bir güzel eziyor :) Şimdi bu arada bazı notlar: Arada sırada ghoulunuza(kanızı bahşettiğiniz kişi.) bakın. Kaderinizi çizecek olan adımlara dikkat edin, unutmayın; yandaş olabileceğiniz 4 ayrı grup var: Camarilla, Anarchs, Kue Jin ve Sabbat. Bu uğraşmalarınız Ankaran tarihi eseri için unutmayın.Taksiden inip hemen restoranın karşısındaki dükkana girin. Alışveriş yapıp çıkın, oradan Golden Temple isimli tapınağa gidin. Orada bir Japon güzeli çıkıyor, işte bu Kue Jin. Onunla geyik yaptıktan sonra ve Gary'nin ajanı Barbaros'u sorduktan sonra kendisinin bilmediğinin ama dragon restoranının işletmecisinin bilebileceğini söylüyor. Oradan çıkın. Birileri bir kızı kaçırıyor. Nereye gittiklerine şöyle bir bakın, sonra Dragon Restoran'a girin ve oradaki görevliye beni "Kuei Jin gönderdi" deyin. Duvarda gizli bir asansör açacak, onunla yukarı çıkın. Yukarıda odalar var, işletmeci paravanlı yerin içinde tam soru soracakken bir de bakıyorsunuz ki kaçırılan onun kızı imiş. Hemen yardım ediyorsunuz tabi :) Kız masaj salonunda, kızın nereye götürüldüğünü gördünüz ya! Oraya gidin, kapıdan dolanın. Orada odalardan birinde mutfak gibi bir yerde duvara asılı anahtar var. Onunla üst kattaki kilitli kapıyı açın, kızla konuşup çıkartın. Ukala bir kız konuşmasında biraz burnunu sürtün, daha fazla experience alabilmek için. Şimdi Red Dragon'a geri dönün, istediğiniz bilgi için adam sizi depoya gönderecek. Yukarıdan takip edebilirsiniz, oraya gidin ve yukarıdaki adamla konuşun. Gece kulübünün şifresini alın. Sonra gece kulübüne gidin, katliam yapın. Gece kulübünün işletmecisi ile konuşup öldürdükten sonra plazma televizyonda çıkan adamın mekanına gideceksiniz.Bu adam Santa Monica'daki öldürdüğümüz psikopatla aynı duygulara sahip, fakat bu adam köşeyi dönmüş; askerleri, laboratuarları vs. var. Oraya girdikten sonra sol taraftaki kapıdan girin, yine bir plazma ekran :) Konuşun, kapı açılıyor.. oradan yukarı çıkın ve manyak testler başlıyor. Bir kapsülde sizi teste daim tutuyorlar, adam da yukarıdan konuşuyor. İşin aksiyonsuz yeri bittikten sonra aksiyonlu kısmı başlıyor. İlk lazerli yerde lazerlere deyemeden geçin. Sonra 3 tane bıçak pervaneli yer var, pervanenin arkasındaki kutulara ateş etmemiz gerekiyor. Sonraki odada herkesi öldürüp, akabindeki odada ise yukarıdaki elektrik veren şalterlere ateş etmemiz gerekiyor. 6 tane ateş püskürten tüp olan odaya geleceğiz, yeterli uzaklıktan (havaya uçmayın diye :)) cam tarafındaki tüpe ateş edin, evet cam patladı; intikam zamanı! Oradaki görevliyi bir güzel emdikten sonra o karizmatik psikopatı da öldürüp anahtarı alın. Anahtar ile Barbaros'u kurtardıktan sonra oradaki kapıdan çıkıp güvenlikleri öldürün, ölen güvenliğin cesedinden oradaki başka odanın anahtarını alıp içeri girin. Bilgisayardan diğer kapının kilidini açın ve güvenliği kapayın. Çıkarken Barbaros bir program silecek, sildikten sonra çıkın ve bölüm bitsin. Yan taraftaki telefonla konuşun, Gary "Hello boss" diye çıkıveriyor siz de Ankaran'ın Geovanniler'de olduğunu öğreniyorsunuz.

YAN GÖREVLaboratuardan çıktık. Gary ile konuştuk. Şimdi yan görev yapalım; Red Dragon'a gidin, bar tarafında yaşlı bir adam var onunla konuşun. Adam eski bir kiralık katil, bir tane de ortağı var. Hazinesi olan bu adamın ortağını öldürerek hazineden pay almaya çalışıyorsunuz. Ortağının Golden Temple'ın yakınında küçük bir tezgahı var, orada onunla konuşun size, yüzde 30 vermeyi teklif edecek. Bu böyle iki adam arasında yüzde 80'e kadar çıkıyor :) Ama humanity kaybediyorsunuz. Seçim sizin.

Arada sırada hizmetkarınıza, kölenize bakmayı unutmayınMüzede sizden önce davranıp sizi bu zahmetlere katlanmak zorunda bırakan yüksek sosyetenin mekanındayız. Ve mafya kökenli ünlü bir aileden gelmedirler. Taksiye atlayıp Geovanni malikanesine geldik, olayı 2 yolla çözebiliriz; bölüm ünlü bir hitman klasiği olan tarzda şekilleniyor. 1.yol: herkesi öldür. (kapıda davetiye isteyen adam dahil) 2.yol ise malikanenin bahçesinde, fıskiyenin arkasında 2 kişi bulunuyor Geovanni ailesine mensup olan. Erkek olan kişiyi kimse görmeden öldürün ve davetiye alın, içeri bir konukmuş gibi girin. (bu davetiyeyi taksiden inince karşınıza çıkan sarhoş kız arkadaşı olan erkekle konuşarak da edinebilirsiniz, yeter ki kız arkadaşınız çok sarhoş, rezil olacaksınız girmeyin bence deyin.. Olcay) Malikanenin güzel kısmında kayda değer bir şey yok, kapıdan girince önümüze bir kapı daha çıkacak.

Oradan da girince beyaz elbiseli kadının, yani size göre sağ taraftaki bayanın olduğu kapıdan koridora çıkın. Oradaki elemanı gizlice öldürün. Girdiğiniz kapının tam karşısındaki kapıdan girin, üstünde kitaplar olan bir masa bulunuyor. Masanın üstündeki kitabı alın, bu kitaplar sizin araştırma yeteneğinize göre size experience kazandıracak. (deneyim puanı) Aynı odadan kitaplığın yanında görünmeyen bir gizli bölme var, orayı odada bulun ve duvarın önüne giderek aksiyon tuşuna basın. Evet artık malikanenin pis işlerinin döndüğü taraftayız, ilerleyin. Bir laboratuara çıkacağız. Orada masanın üstünde yamyam Pisha'nın istediği 2. parça var. Geovanni'nin el kitabı orada ortada duruyor, yanında kol olan bir kötü bir asansör var. Oradan aşağı inin, şimdi malikanenin en pis kısmına geldik. Zombi kardeşlere merhaba dedikten ilerleyin, büyük bir hol var ve 2 kola ayrılıyor. 2 taraf da aslında aynı yere çıkıyor, bu yollar büyük boşlukla dolu ve aşağıda zombiler kaynamakta. Oradaki şaltere veya düğmeye basarak boşlukları kapatan telleri aşağı indirin veya direk aşağı atlayıp oradakileri öldürerek diğer tarafa geçin. Sağ tarafta veya sol tarafta küçük bir koridora açılan bir bölme olacak. Yolu takip edip kapılardan geçtikten sonra düğmelere basın, sonundaki kapıda Ankaran eserine ulaşacaksınız; ancak onu koruyan Kuei Jin'in ajanları olan 2 tane eleman var. Onları öldürün ve çıkan videoyu izleyin. (bu arkadaşları öldürmek bir hayli zor olacaktır, canınız iyice azalana kadar sadece bir düşmanı öldürmeye çalışın. Ölmeye yakın bir durumda o mekana girdiğiniz yere gidip canınızın dolmasını bekleyin, bu 2 kişi buraya gelemiyor. Sanırım bu bir bug :) Olcay)

Şimdi kendinizi Downtown'da prensin odasında prens, şerif ve arkeolog kurt adamla birlikte bulacaksınız. Prens Ankaran Sarcaphogus'u açmaya çalışsa da başaramıyor, bunun için de anahtarı bulmamız gerekli..

Kurt adam bize anahtarın sadece 1 tek kişide bulunduğunu, ünlü ve bir o kadar bilge bir arkeologda olduğunu söylüyor. Peki bu arkeolog nerede? Bize hemen nerede olduğunu da söylüyor. (Society of Leopold) Los Angeles merkezinde bulunan bu mekan, vampirler için çalışmıyor; Ankaran eserinin açılması vampirler için güç, insanlar için felaket olacağı için o adamı kaçırmışlar. Society of Leopold, insanlarla vampirler arasında süren gizli savaşın insan ayağı. Blade gibi saygıdeğer vampir avcılarının bulunduğu bir birlik bunlar, ama beyaz zenci değil :) Taksiye binip oraya gitmeden önce Pisha'dan bize güç kazandıran 2. parçayı alabiliriz. Gücümüze güç kattık, şimdi doğru vampir avcılarının arasına. Çayır çimenin arasından geçtikten sonra kocaman bir bina göreceksiniz, oradaki herkesi bir güzel temizleyin. Yalnız yukarıdaki adamlara dikkat edin. (ben burada hiçkimseyle savaşmadan doğru arka kapıya koşmuştum, işe yarıyor Olcay)

Arka kapıdan içeri girin, lazerler göreceksiniz. Oradaki küçük laptop'lardan lazerleri kapayın (bütün laptop şifreleri __soc___) Bir güzel katliam yapıp kan emerek yukarı çıkın, yukarıdan anahtarı alıp aşağı mahzen bölgesine inin. Bira bidonlarından birinin arkasında bir boşluk var, oradan aşağı inin. Yerin altındaki gizli üsse geldiniz, herkesi öldürerek ilerleyin. Sonra 2'ye ayrılan yolla karşılaşacaksınız, soldan gidin. Asp Hole'da kurtardığımızı Daniel Ash'in yüzüne haç çizildiğini görerek şaşırın Herkesi öldürerek ilerleyin, oradaki ölülerden birinde Daniel Ash çevresindeki ölü vampir avcılarında olması daha büyük ihtimal. Oradan anahtarı alın, kafesten Ash'i kurtarın ve humanity kazanın. Sonra ilerleyin herkesi öldürerek ve en sonda büyük kapıyla karşılaşacaksınız. Oradan geçin, bomboş bir araziye çıktınız.

Atış alanı gibi bir yerdesiniz, orada yukarda elinde uzun menzilli tüfekle, nam-ı diğer sniper ile bekleyen Malkavian malikanesinde gördüğümüz Bach'la karşılaşacaksınız. Sağa sola hareketler, zigzaglar çizerek adamı öldürün. (canınız azalırsa geri dönün ve adamın sizi göremeyeceği bir yerde bekleyin, canınız yükselince aksiyona devam Olcay) Yukarıdaki kulübeye çıkın ve oradaki ünlü arkeologla konuşun. Geldiğiniz yerden geri dönerken Bach'ın ölmemiş olduğunu fark ediyorsunuz. Sürüne sürüne uzaktan kumandasına basıyor, patlama belli bir süre içinde gerçekleşecek. O yüzden arkanıza bakmadan (arkeologa dahil) geldiğiniz yerden geri dönün. Orada iskele var, oradaki botun üstüne çıkın ve çabuk olun, yüzerek bota çıkmak daha mantıklı. (eğer oyunun bu kısmında çoğu kişide görülen çökme problemiyle karşılaşırsanız, kendinizi içkiye vermek yerine oyunun yamasını yüklemeyi deneyin Olcay)

Downtown'a geldiniz. Pisha'ya gidin ve ödülünüzü alın. Alışveriş tamam artık, bu kadın değer taşımıyor. İster öldürün, ister hastaneyi terk edin. Size kalmış.

Prense raporla geri dönün. Arkeolog öldü ama siz anahtarın nerede olduğunu öğrendiniz; Kuei Jin'de imiş..

Prense raporla geri dönün, sizden Los Angeles'taki Sabbat'ın kökünü kurutmanızı isteyecek. Sabbat'ın üssü, Los Angeles'taki Brook otelde konumlanmış durumda. Brook Oteli'ne gidin, ön kapıdan giriş yok ve arka kapıdan da yok. O yüzden yandaki ara sokakta Amerika'da çok sayıdaki dış cephede asansör platformlarından birini kullanın. En tepeye çıkacaksınız. Orada katlar bulunuyor, bu bölüm çok zorlu olduğundan kan depolamayı unutmayın ve insan düşmanlarının hep kanını emerek öldürün. Labirent gibi odalardan geçin, unutmayın aşağı ineceksiniz. Ama merdiven yok, eski püskü bir bina olduğu için taban kirişlerinde boşluk yer alıyor. 3-4 kat indikten sonra asansör boşluğuna geliyorsunuz, bu arada etrafta gözleri oyulmuş kan deposu insanlar var. Onlardan gelen yardımı esirgemeyin, yararlanın :)
Asansör boşluğuna geldik, bizim kölemiz olan Heather'ı (ghoul'umuzu) öldürüyorlar. Gerçekten o kadın orada ölmek zorunda, oyundaki alın yazısı bu. Siz otomatikman geç kalıyorsunuz. Kurtarmayı çok denedim ancak mümkün olmuyor.

Sabbat'a üye olmuş bir Tremere büyücüsüyle karşılaşacaksınız bir dahaki salonda, o eleman birkaç saniyeline büyüyü kesiyor. İşte tam o zaman arkasına geçin ve cehenneme yollayın. Oradaki merdivenlere dik olan kapıdan ilerleyin, öldürün, ilerleyin :) Sonunda bodrum katına varacaksınız. İşte Kings Way'de gördüğümüz baba yaratığın ikiz kardeşi :) Etraf kan gölü, bağırsakları çıkartılmış insanlar, ters döndürülmüş yaratıklar... Bu eleman fazla zorlamıyor, onu öldürün. Sonra geldiğiniz yerden tırmanarak geri çıkın, loading ekranı girecek ve kendinizi otelin önünde bulacaksınız. Sonra karşınıza Chinatown'dan tanıdık bir sima çıkıyor; Kuei Jin. Onunla konuşun, (zaten konuşmak zorundasınız) Söylediği bir şey var, o da Malkavian malikanesine girerken gördüğünüzün Niles değil kendisi olduğu. Bunu karşımızda tekrar yaparak bize örneklendiriyor, biz de gerçekleri daha iyi anlıyoruz. Biz Niles'ı Malkavian liderini öldürmekle suçladık ve prens de bu yüzden kendisi için ölüm fermanı çıkardı, işte bu noktada bir hata yaptığımızı anlıyoruz. Merak etmeyin bu hata oyunda yapılması zorunlu bir hata. Şimdi doğru prense rapor etmeye.Prens bunu öğrenince Niles'ın üzerindeki bu öldürme emrini iptal ediyor ve sizi Anarchlarla ittifak yapmak için elçi olarak kullanıyor. Doğruca Last Round barına gidin, yolda Kurtadam Becckett'ı göreceksiniz. Sakın Ankaran Eserini açma diyor ve gidiyor. Bara girin, oradaki komünist kadınla konuşun. Pek istekli olmasa da ikna oluyor ve sizin doğrularınıza inanıyor. Niles Los Angeles dağının tepesinde bulunan rasathanede yer alıyor ki oraya da teleferikle çıkılıyor. Taksi ile teleferiğe gitmeden bir de yan görev yapalım..Barda yukarıda zenci vampir adamla konuşun, bir Ghoul'un olduğunu söyleyecek. Bu Ghoul Confession barında girişe yakın duran kadın. O bara gidin ve kadınla konuşun, konuşma özelliğinizden yararlanarak kadına sahibinin nerede olduğunu sorun. Sonra Last Round'a geri dönüp adama rapor verin.

Taksiye atladık, teleferik istasyonuna gittik. Oradaki binadan da teleferiğe bindik. Yukarı çıkıyoruz, loading ekranı giriyor. Ekran gittiğinde yukarı istasyona yakın bir yere gelmiş bulunuyoruz. (manzara süper Olcay) Yukarı çıktık ve Niles orada duruyor. Niles'a giderken sizin karakterinizin yürüyüşü gerçekten komik, yan yan gidiyor. Bu bir oyun hatası :) Niles ile konuşuyoruz. İttifak'tı Kuei Jin'di konuşurken Niles kötü bir şey hissediyor; yangın. Kaçmamız gerek. Yangın, vampirlerin korkulu rüyası Warewolf'ları (vahşi kurtadam) getirireceği için kaçmak zorundayız ama aksilikler sürmeye devam ediyor. Teleferik aşağı inmiş durumda, 5 dakika kadar beklemelisiniz.

O sırada beklerken binaya koşalım diyor Niles ve binaya koşarken Niles'ı bir warewolf'un kaptığını, yalnız kaldığınızı görüyorsunuz. 5 dk geri sayım başladı ama siz geri sayıma bakmayın, çünkü teleferiğin yerleşmesi de ayrı bir süre olarak eklenecek. Binaya girin, 5 dakika kedi-fare oynayın veya 1-2 dakka bu oyunu oynayıp kuytu bir köşeye geçin. Teleferiğin gelmesine 30 saniye kala kedi-fareye devam edin, sürekli bir yöne doğru koşmayın. Çok dikkatli ve soğuk kanlı olun, gerçekten yakalanma korkusu ve yaratığın çığlıkları çok kötü. İnanın 2 vuruşta mefta oluyorsunuz. Geldiğiniz yerden geri aşağı inin, teleferiğe tekrar binip rahatlamak gibisi yok.

Aşağıda sizi bir sürpriz bekliyor; Jack.Jack, size prensin Niles'ı sizin öldürdüğünüzü düşünüp kellenize ödül koyduğunu belirtiyor; artık bütün şehirlerdeki kelle avcıları Elderlar peşinizde. Jack sizi evinize götürüyor, siz herkesi öldürerek -ki bu çok zor- veya saklanarak haven'dan çıkıp Bailbound'un oradaki taksiye bineceksiniz. Daimi dostumuz Jack, park üzerinden gidebileceğimizi söylüyor. Unutmayın, avcılar çok zorlu, o açıdan saklanarak ilerleyin.
Bu takside giderken konuşma yapıyorsunuz taksi şoförü ile ve bu konuşma oyunun sonunu belirliyor.

NOT: Mutlu sona ulaşmak isteyenler burayı okusun, ben kaderimi kendim çizerim derseniz geçebilirsiniz.Bundan sonrasına hayatta kalmışsınız gibi devam edeceğim, en zor yerden yani..


Takside seçenekler var; Heaven'ına, kan bankasına, tüccara gitmek gibi.. Hepsine uğrayın ve paranız 0 olana kadar (evet, hepsini harcayın) her şeyi alın; para, kan, kıyafet...Eğer oyun boyunca anarşiklerden yana olduysanız ve takside anarşikleri desteklediyseniz kendinizi Lukee star ötelinde bulacaksınız. Oyun boyunca anarşikleri desteklemediyseniz ve sadece takside desteklediyseniz yine oyun aynı şekilde devam ediyor, yalnız Lukee starda Niles ve komünist vampir ile konuşamıyorsunuz.
Oyun boyunc anarşiklerden yana olduysanız Lukee starda yukarıdaki odada kızı ve Niles'ı göreceksiniz. Buradaki diyalog gerçekten güzel. Niles'ın o yaratıktan nasıl kurtulduğunu sorduğunuzda yatağın üstündeki o mistik yaratığın kafasını göreceksiniz. Böyle güzel bir diyalogtan sonra olayı anlattığımza göre Niles ile işe koyulalım..Birinci bölüm bahçe
Kendinizi Golden Temple(Altın tapınağın) dış bahçesinde buluyorsunuz. Asyalı askercikler var, hemen aksiyona başlayın. Hep kan emerek ilerleyin. 2. bahçeye geçin, sonra yan kapılardan 3.ye, oradan tapınağın iç kapısına, katliam yaparak ilerleyin. Aşağı inin, burada takılacağınız bir yer yok. Tabi bu kadar basit değil ilerlemek; gerçekten zaman alıyor.

İkinci bölümEvet, burası labirent gibi bir yer; dallanıp budaklanıyor ama sonuçta çizgisel ilerliyor, yani dallanan yollar hep aynı kapıya çıkıyor. Öldürerek ilerleyin, büyük bir hole çıkacaksınız. Karşıdaki kapıdan girin, her yerde düşman askerleri ve tuzaklar olacak, aman dikkat! Yolu takip edin, orta tapınakta takılabileceğiniz iki nokta var. (bilmece) Yolu takip ederek 2 katlı altlı üstlü büyük bir salona geçin, aşağıda bir kapı göreceksiniz. Kapı sürgülü, üzerinde 1 metre civarında da çıkıntı var. Vücudunuzu kullanarak ittirin. Yolu takip edin, kan gövdeyi götürecek bu esnada :) Etrafında kocaman heykeller olan bir yer var, yolun sonunda geleceğiniz bir yer. Ortada bir büyük heykel, yanında da 2 basamak var. Ortadaki heykellerden 2 tanesini vücudunuzla biri bir tarafa, diğeri bir tarafa olmak üzere yerleştirin. Aşağı inen merdinenlere doğru yol alın..Burası zorlu bir yer, tarafta askerler var. Önce ortada şöyle bir dolanıp merkezden fazla uzaklaşmadan etraftakileri temizleyin. Sonra iç tapınağı bir kare olarak düşünün, her yöne gittiğinizde bir sağlı sollu 2 yol göreceksiniz. Her iki yolun ucunda üzerinde heykel olan bir mini tapınak var. Size ateşli oklar atan kırmızılı okçular bulunuyor. Mini tapınaklara yaklaşırken ölümcül tuzaklar bulunuyor, eğilerek o yerlere yaklaşın, toplam 6 mini tapınak var. Her mini tapınağa uğrayın, oradaki minik heykelcikleri alın. Kimi fil, kimi kedi.. vs. Her mini tapınağın önünde bulunan farklı şekillenmiş heykel yerlerine bakın, filinki ayrı, kedininki ayrı olacak. Örneğin bütün mini tapınaklara uğrayıp şekillere dikkat ettikten sonra merkeze geri dönün, ateşler yanan yer merkez. O şekillere göre minik heykelcikleri yerleştirin, sonra açılan kapıdan devam edin.
Kuei Jin'in orada kısa bir konuşmadan sonra o güzelim çekik gözlü bayan, ağzından salyalar akarak dev bir ıstakoza dönüşecek. Burada taktik yok açıkçası, sizin savaş yeteneğinize kalmış. Yakın dövüşü tercih edin derim ve belli bir süre sonra yavrulayan Kuei Jin'in yavrularının büyümesine sakın izin vermeyin. Kendisini öldürdüğünüz zaman hemen orada bulunan anahtarı alalım. Açılan kapıdan ilerliyoruz..

Prens

Kendimizi takside buluyoruz, tekrar yine tüccar, ev gibi yerlere hızlı gidiş söz konusu. Yine her şeyi aldıktan ve hazır olduktan sonra, gökdelene gidiyoruz.Kapıda güvenlikçi var, katliam yapın ve herkesi öldürün. Bu kat gayet kolay, kan emip durun. Sadece güvenlik görevlileri mevcut burada, herkesi öldürdükten sonra her zaman bindiğimiz asansöre binin ve prensin odasına çıkın. Asansör yukarı çıkarken arızalanacak ve 8-9 kat çıktıktan sonra inmek zorunda kalacaksınız.Asansörden indik, herkesi öldürerek ilerleyin ve yolu takip edin. Bir kat yukarı çıkan merdivenler var, oraya çıkın ve bir inşaat alanında bulacaksınız kendinizi. Labirent gibi bir yerdesiniz, biraz bakındıktan sonra yolu bulacaksınız, zira hayli küçük bir yer. Yolun sonunda büyük bir boş alan var, orası da inşaat halinde. Asansörler de aynı şekilde. Oraya gelir gelmez bir adam bombalara sarılmış şekilde sizi bekliyor olacak, konuştuktan sonra onu öldürün ve bombayı alın. Asansöre yerleştirin, asansörü yukarı yollayın ve yukarıdaki onlarca asker ölsün. Sonra asansörü geri çağırın ve ölülerin arasında yukarıya gidin. Orada bir büyük yemek salonu var, bir nevi kantin. Yukarıdan özel tim askerler sarkıyor, burada onları öldürün ve kantinin terasına merdivenlerle çıkın. Oradaki askerleri öldürdükten sonra havalandırma boşluğundan eğilerek yukarı çıkın.Evet, yukarı çıktıkça güvenlik artıyor. Şimdi vampir ajanlarla savaşmak zorundayız. Bu lüks yerde unlar vampir olduğundan kanlarını ememiyoruz ve zorlukları 2 kat artıyor. Burada takılacağınız herhangi bir yer yok, sadece aksiyon olarak zorlayacak sizi oyun. Herkesi öldürüp katliam yaptıktan sonra yolu takip edin, exit(çıkış) yazısına varın ve en sonunda büyük kapıdan geçin.

Lüks bir salondasınız, yukarıda bir balkon var. Balkon yere 2 lüks merdiven ile bağlanmış durumda, o balkondan işte şerif çıkacak karşınıza; hem de üstünü sıyırmış, çıplak bir şekilde. Şerifle iyi savaşmalıyız, aldığınız bolca kanın yarısını burada kullanarak bu yaratığın Gargoyle'a dönüşmesi için gerekli canını sıfırlayın, yakın dövüş veya uzak dövüş fark etmez. Burada gerekli enerjiyi götürünce şerif, uçan bir yaratığa dönüşüp bizi terasa atıyor. İşte burası oyunun en zor kısımlarından biri. Yaratık uçuyor, bize eşyalar, insanlar atıyor, büyü yapıyor, yerde bize saldıran yaratıklar da var ve bununla birlikte 3-4 adet de polis var. Tam bir karmaşa yani. Bence polislere dokunmayın, zira onlar tarafsızlar. Bu yüzden harcadığınız her saniye çok çok önemli, şimdi kolayca öldürme yoluna bakalım.. Kocaman terasın balkon ucunda, yani binaya uzak kısmında 2 tane projeksiyon aleti var. O ışıktan 2 tane var burada, 2'sini de açın. Oraya ulaşmak bile zor fakat açtıktan sonra esas oğlan ışığa çarpıp 15 saniye kadar düşüyor, savunmasız kalıyor. İşte tam o noktada kılıcınızı veya balyozunuzu tattırın, 6-7 düşmeden sonra şerif ölecek.Prense ulaşmada son engel olan şerifi de öldürdükten sonra prense ulaşıyoruz. Burası gerçekten çok zevkli, konuştuktan sonra hançeri prense saplıyoruz ve ondan kanlar akarken yine konuşmaya devam ediyoruz. Burası kaderinizi belirlemede 2. mühim nokta, ancak kayıt imkanı burası biraz daha önemsiz tabi. Bu noktada karşınıza birkaç alternatif çıkıyor:

1. Kuei Jin'den bin bir emekle aldığınız anahtarı prense bırakıp gidersiniz
2. Ankaran Sarcaphogus'u siz açarsınız

Ben size birinciyi uygulayın derim, tabi seçim sizin.

SON NOKTA

Keyifle bitiş credits'ini ve introsunu seyrederken -ki intro çok komik- oyununun sonunun tadını çıkarın. Oyunlar böyle, biri biter diğeri başlar, diğer yazılarda birlikte olmak dileği ile... Bu şiiri tüm oyun severlere armağan ediyorum. Bana yardımcı olan Olcay'a da sevgiler.Vampire the Masquerade: Bloodlines'tan

YORUMLAR