Tuz Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Tuzun kötü şöhretini bilmeyen yoktur, peki fazla tuz tüketiminin neden olduğu hastalıklar nelerdir?

Tuz Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Dünya Sağlık Örgütü, günlük tuz tüketimini 5 gramla (1 çay kaşığı) sınırlıyor. Tuz, sinir sisteminin sağlıklı işlemesinden kan basıncının düzenlenmesine pek çok fayda sağlıyor; fakat her şeyde olduğu gibi tuzun da fazlası zarar.

Hipertansiyon

Yüksek kan basıncı felce ve kalp hastalıklarına neden oluyor. Yüksek kan basıncını tetikleyen ise tahmin edebileceğiniz gibi tuz oluyor. Araştırmalara göre yüksek oranda sodyum tüketen çocuklar, hipertansiyona yatkın hale geliyor. Kalp damar hastalıkları riskini azaltmak için tuz tüketiminde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine kulak vermelisiniz.

Hipertansiyon

Böbrek Hastalıkları

Fazla tuz tüketiminin neden olduğu hastalıklar arasında böbrek hastalıkları bulunuyor. Öyle ki böbrek hastalıklarında tedavinin en önemli basamağı tuzu azaltmak oluyor. Fazla tüketilen tuz, böbrek içindeki kılcal damarlarda kan basıncını yükseltiyor. Bu da idrardan protein kaçağı meydana gelmesine yol açıyor. Aşırı tuz tüketiyorsanız doğum sancısı ile eş görülen böbrek taşı sancısını çekmemek için tuz tüketimini sınırlandırmalısınız.

Böbrek

Ödem

Ödem, hücreler arası sıvının artması anlamına geliyor. Sebebi ise gereğinden fazla tuz tüketmek. Sabahları uyandığınızda aynada sizi karşılayan şişmiş yüz oluyorsa, çoraplarınız ayağınızda iz bırakıyorsa ödeminiz olduğunu anlayabilirsiniz. Ödem atmak için tuz tüketimini kısıtlayın, bol su için ve elbette egzersiz yapın.

Ödem

Osteoporoz

Aşırı tuz tüketmek, kemiklerden kalsiyum serbestleşmesine, böbreklerden kalsiyum kaybına yol açıyor. Bu durumun sonucu da kemik kırılganlığında artış ile kendini gösteren bir iskelet hastalığı olan osteoporoz oluyor. Çözüm tuz tüketimini azaltmak, kalsiyumdan zengin bir diyet yapmak ve egzersiz yapmak.

Osteropoz

İnsülin Direnci

Bu maddenin sizi şaşırttığını tahmin edebiliyoruz; fakat tuz ve şeker arasında bir ilişki var. Fazla tuz tüketimi, yağ deposundan adiponektin isimli maddenin salgılanmasına neden oluyor. Bu durumun sonucu olarak da karaciğer yağlanması oluyor ve fazla insülin salgılanıyor.

Insülin direnci

Onun yerine:

İyotlu tuz kullanın.

Türkiye’nin dünyada iyot eksikliği bulunan bölgeler arasında yer alması nedeniyle 1998 yılından bu yana sofra tuzlarının iyotlanması zorunlu. Troit bezinin fazla çalışması sorununu yaşıyorsanız iyotsuz tuz tüketmemelisiniz