Tektaş Pırlanta Kesim Mücevher

Tektaş Pırlanta Kesim Mücevher

Pırlanta üç kısımdan oluşur. Taç kısmı, Kemer kısmı ve külah kısmıdır. Pırlata'da kemer kısmının üst kısmına taç denir. Taç kısmında 33 adet faset bulunur. Taç bölümünde faset sayısı fazla olduğu için bu bölümde daha fazla yansıma ve parlaklık gözlemnelir. Bundan dolayı taç bölümü pırlanta'nın genelinden beyaz görünür.

Pırlanta'da kemer bölümü doğal, cilalı veya fasetli olabilir. Pırlanta'da kemer kalınlığı pırlanta'nın parlaklığını etkiler. Kalın kemerli pırlanta daha mat görünür. Çok ince kemerli pırlanta mıhlamaya karşı dayanıksızdır. Kemer pırlanta'yı tutan en önemli bölümdür. 

Pırlanta'da kemerin altındaki bölüme külah denir, Külah kısmında 24 adet bulunur. Külah bölümü pırlanta'ya giren ışığın yansımasını sağlar. Pırlanta'da külah kısmı ne kadar doğlu açıyla kesilmiş ise pırlanta'ya giren ışık yansıyarak yine taç kısmından çıkar. Böylece pırlanta'da optimum parlaklık sağlanmış olur. 

Faset Nedir? Kesim sırasında pırlanta'nın (madenin) tıraşlama ile oluşturulan düz yüzeylere faset denir.

Pırlanta ve tektaş satın alırken kalitesine güvendiğiniz bir kurumdan ve sertifika özelliklerini dikkat edilerek satın alınmalıdır. Sertifikasız Tektaş alınmamalıdır. HDR (Belçika) GIA (Amerika) sertifikalı ürünler alınmalıdır. Daha fazla bilgi için sorularınızı [email protected] e-mail adresine gönderebilirsiniz. Tarih; 20/05/2016 "Hoşçakalın" 

YORUMLAR