Subliminal Mesajlardan Nasıl Yararlanılır

Subliminal mesajların şirketler tarafından pazarlamada dünyasında ve çoğu endüstride sıkça kullanıldığını biliyoruz. Peki bu yöntem beyninizi iyi anlamda yeniden programlamak için nasıl kullanılabilir?

Subliminal Mesajlardan Nasıl Yararlanılır

Bilinçaltı mesajların gücünü gerçekten anlamak ve kullanmaya başlamak için önce zihniniz, özellikle "bilinçli" ve "bilinçaltı" zihin tarafından neyin kastedildiği hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerek.

İnsan zihni bir buzdağıyla karşılaştırılabilir ve buzun su üstündeki görünür ucu sizin bilinçli zihninizdir. Ve su altındaki görünmeyen kütle ve daha büyük olan kısmı bilinçaltı zihninizdir. Düşündüğünüz, hissettiğiniz ve yaptığınız şeylerin %90'ından fazlası bilinçaltı zihniniz tarafından kontrol edilir. Gerçek bir değişim yüzeyin altında başlar.

Bilinçli Zihniniz

Bilinçli zihniniz, adından da anlaşılacağı gibi, bilinçli ve uyanık olduğunuzda çalışır. Gün boyu aktiftir ve kasıtlı olarak düşündüklerinizdir. Kendiniz olarak düşündüğünüz bir iç ses olarak deneyimlersiniz.

Bilinçli zihin kesinlikle gerekli olsa da, kendi başına başarabileceği son derece sınırlıdır. Çalışmalar, bilinçli zihnin aynı anda sadece birkaç fikir tutabildiğini göstermiştir. Bu yüzden hayatınızın büyük bir kısmı otomatik olarak diğer zihniniz - bilinçaltı tarafından yönetilir.

Bilinçaltı Zihniniz

Bilinçaltı zihin, daha büyük olan zihninizdir. Her zaman aktiftir ve her saniyede milyonlarca duyusal bilgi mesajını işleyebilir. Bilinçdışı tüm bilgeliğinizi, anılarınızı ve zekanızı içerir. Yaratıcılığınızın, düşüncelerinizin, duygularınızın merkezidir. Vücudunuzun bakımını ve nefes alma, kan temini veya doku rejenerasyonu gibi otonomik süreçleri düzenler. Bilinçli zihin vücudunuzdaki bir kesiği iyileştiremez veya kalp atışınızı hızlandıramaz, bunu yapan bilinçaltı zihindir.
En önemlisi, bilinçaltı zihin hayatınızı yaşamak için kullandığınız tüm otomatik davranış programlarınızı saklar ve çalıştırır. Bilinçaltı zihin, beyinde “otopilot” fonksiyonuna sahip olmak gibidir, bu da her şeye aynı anda konsantre olmanıza gerek kalmadan aynı anda birden fazla şey yapmanıza izin verir.
Örneğin, bir araba sürmeyi öğrenmek, hızlanma, frenleme, dönüş gibi çok sayıda küçük "alışkanlık" öğrenmeyi içerir. Bunları bilinçli olarak birkaç kez uyguladıktan sonra alışkanlık haline gelirler.

Beyni Baştan Programlamak

Bilinçli ve bilinçaltı arasındaki etkileşim her zaman devam ediyor. Ama bazı insanlar nasıl otomatik olarak pozitife odaklanır ve bu onların başarılı olmasını sağlar? Cevap programlama.

Zihniniz, ebeveynleriniz, öğretmenleriniz, akrabalarınız, akranlarınız, medya ve kendinizle konuşma şekliniz tarafından programlanmıştır. Başınıza gelen her şey ve hayal ettiğiniz her şey bilinçaltı zihninizde çoklu-duyusal kayıtlar halinde saklanır. Etrafanızdaki bazı insanlardan pozitif ve destekleyici etki, bazılarından da negatif ve limitleyici etki aldınız.

Hayatınızı dönüştürmek ve geliştirmek istiyorsanız, eski, sınırlayıcı programlarınızı pozitif olarak güncellemeniz gerekir. Bilinçaltı zihniniz başarı için programlanana kadar, öğrendiğiniz, bildiğiniz veya yaptığınız hiçbir şey uzun vadede herhangi bir fark yaratmayacaktır. Bilinçaltınıza programlanan inançları mantıklı argümanlar veya sıkı çalışma ile aşamazsınız.

Negatif bilinçaltınızı değiştirmenin ve zihninizi yeniden programlamanın etkili bir yolu subliminal sesler kullanmaktır. Nasıl bir bahçıvan tohumları eker ve sabırla büyümelerini bekliyorsa, bilinçaltı olumlamaları (affirmations) zihninize olumlu fikirler ekler ve bu da hayatınızdaki performansınızı ve yaşam kalitenizi artıracaktır.

Olumlamalar içeren subliminal mesajlarla, bilincimizi ve bilinçaltımızı değiştirebiliriz. Örneğin "Ben bunu başaramam" inancını değiştirmek için "Her şeyi başarabilirim" cümlesiyle öz güveninizi arttırmak.

Subliminal mesajları kullanmanın kolay ve popüler yolları; hedefinizle alakalı bir subliminal ses kaydını gece dinlemek ve gün içinde kendinizi hedeflerinizle ilgili küçük işaretlere maruz bırakmak.

Kaynakça
  1. https://www.vortex-success.com/subliminal-messages/4-powerful-ways-to-use-subliminals/
  2. https://www.successsubliminals.com/subliminals-explained/
  3. https://www.everythingattraction.com/2019/10/17/the-benefits-of-subliminal-programing/