Safir Taşı Özellikleri Safir Yüzük

Safir Taşı Özellikleri Safir Yüzük

Safir taşı temel yapıtaşı Corundum kristalidir. Kristalin içerisinde az bulunan madenler, kristale farklı renkler verir. Maviden sonra en popüler renkler Sarı, Pembe ve turuncu'dur. Kırmızı renk hariç her renkte safir taşı bulabilirsiniz. Kristalin kırmızı haline yakut adı verilmiştir.

Safir taşı sadakat, uyum ve sempati taşı olarak bilinir. Bu özellikle yeni evlenen çiftler tercih eder. Safir taşı sertlik bakımından elmas taşı ndan sonra ikinci taştır. Bu yüzden çağlar boyunca mücevher dışındaki alanlar da kullanılmıştır. 

Safir taşı'nın en popüler rengi mavidir. En değerli safir taşı rengi pembemsi portakal rengidir. Safir taşı madenleri dünyanın değişik bölgelerine dağılmıştır.

Dünya'nın en önemli Safir taşı madenleri Kaşmir, Sri lanka, Burma, Madagaskar ve Tayland'tır. Bu madenlerin yanı sıra Avustralya, Kamboçya, Mozambik ve Tanzanya'da da zengin Safir taşı madeni bulunmaktadır.

Safir taşı ve tüm değerli taşlar da dikkat edilmesi gereken konu aldığınız taşın kimyasal işlem görmüş mü? Görmüşse ne kadar işlem görüldüğünü sertifika üzerinde incelenmelidir.

Safir taşı satın alırken kalitesine güvendiğiniz bir kurumdan ve sertifika özelliklerine dikkat edilerek satın alınmalıdır. Sertifikasız Safir taşı alınmamalıdır. HDR (Belçika) GIA (Amerika) sertifikalı ürünler alınmalıdır.

Safir taşı ve tüm değerli taşlar da, taşın değerini koruması gördüğü işlemler ile ters orantılıdır. Az işleme tabi tutulmuş veya sade doğal işlemlerden geçmiş taşlar çok uzun yıllar kullanılabilinir. "Fazla miktar da işlem görmüş veya kimyasal maddeler ile zenginleştirilmiş taşlar zaman içerisinde özelliklerini kaybederler." Daha fazla bilgi için sorularınızı [email protected] e-mail adresine gönderebilirsiniz. Tarih; 12/05/2016 "Hoşçakalın" 

YORUMLAR