Pırlanta Kesim Özellikleri Tektaş Mücevher

Pırlanta Kesim Özellikleri Tektaş Mücevher

Elmas madeninden çıkan ham rafların kesilmiş haline Pırlanta denir. Elmasın işlenmiş hali olan pırlanta insan eliyle yaratılan tek özelliği olan kesim pırlanta'nın güzelliğinin belirlenmesindeki tek özelliktir. Pırlanta (elmas) madeni; Afrika, Avustralya, Kanada ve Rusya bölgelerinde de çıkarılmaktadır.

Pırlanta'nın kesim kalitesini pırlanta'nın ışığı yansıtma ve kırma oranları belirler. Doğru oranlarda hassasiyetle kesilmiş pırlanta'nın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyden yansır ve dağılarak taç denen üst kısımdan yayılır. 

Pırlanta kesimi taşın simetrisi ve boyutları ile ilgili bir özelliktir. Renk ve Berraklığı üst düzey bir pırlanta alt kalite bir kesimden mat görünebilir. Bir pırlanta'nın kesimi görsel boyutlarını da etkileyenilir. Aynı karat ağırlığına sahip iki pırlanta kesimlerin derinliği ya da şekline bağlı olarak farklı boyutlardaymış gibi gözükebilir.

Pırlanta ve tektaş satın alırken kalitesine güvendiğiniz bir kurumdan ve sertifika özelliklerine dikkat edilerek satın alınmalıdır. Sertifikasız Tektaş alınmamalıdır. HDR (Belçika) GIA (Amerika) sertifikalı ürünler alınmalıdır. Daha fazla bilgi için sorularınızı [email protected] e-mail adresine gönderebilirsiniz. Tarih; 18/05/2016 "Hoşçakalın" 

YORUMLAR