Pedagojik Formasyon Nedir ? Sertifika Nasıl Alınır ?

Pedagojik Formasyon Nedir ? Sertifika Nasıl Alınır ?

Son zamanlar öğretim kurumlarının datasında bulunan kişilerin telefonlarına sık sık gelen bir mesaj var; “Pedagojik Formasyon eğitimleri başvuruları başladı.”. Peki nedir bu Pedagojik Formasyon denilen eğitim ? Pedagojinin ingilizce “pedagogy” kelimesinden geldiğini ve “eğitim bilim ve teknoloji anlamı taşıdığını söylebiliriz. Formasyon ise ingilizcede “Formation” kelimesinden gelmekte, türkçe karşılığı ise “Biçimlenme” olarak çevrilebilir.

Pedagojik Formasyon ise özetle öğretmen olmak için sahip olunması gereken eğitimin adıdır aslında.

Peki bu eğitim nasıl alınır ?

Pedagojik Formasyon Sınıf yönetimi,öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır. YÖK  2010-2011 yılından itibaren öğretmenlik eğitimi olarak bilinen bu eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans adı altında Pedagojik Formasyon eğitimi şeklinde değiştirmiştir.

2010-2011  Yılından itibaren Formasyon Eğitimi Nasıl alınacak ?
Eğer öğrenci iseniz; ağırlıklı not ortalamanız en az 2,5/4 ve alttan başarısız ders sayınız en fazla 2 ise, 5. Yarıyıldan itibaren başlayarak ve toplamda 4 yarıyıla yayılacak şekilde ek dersler (formasyon dersleri) alarak öğrenciliğiniz sırasında aynı zamanda formasyon eğitimi alabileceksiniz.

Eğer mezun iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak mezuniyetinizden sonra da formasyon eğitimi alabileceksiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirleyecek ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik gösterebilecektir.

YÖK tarafından 2014 Pedagojik Formasyon Eğitimi Hakkında Duyuru (17.04.2014)

“Lisans eğitimine paralel olarak yürütülecek programlar, mezunlar için açılan programlarla birlikte aynı usul ve esaslara tabidir. İlgili üniversiteler, programların yürütülmesinde kendi imkanlarına ve öğrenci ihtiyaçlarına göre, gündüz, akşam, hafta sonu gibi farklı alternatifler sunabilecek; bunların dışında yaz okulu uygulaması (uygulamalı dersler hariç), uzaktan öğretim (uygulamalı dersler hariç) ve gerek duyulduğunda açık öğretim fakültesinden yararlanabileceklerdir. Pedagojik formasyon eğitimi programlarıyla ilgili usul ve esaslar güncellenerek önümüzdeki günlerde YÖK’ün Web sayfasından ilan edilecektir.” denildi YÖK tarafından.

KAYNAKÇA

http://www.yok.gov.tr/
http://www.yukseklisans.com.tr/

YORUMLAR