Muz

Hoş aroması ve tadıyla damaklarda bıraktığı zevkin yanında, faydalı özellikleriyle de itibar görmektedir. Potasyum açısından zengin olması tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

Muz

Muzun Vitaminleri; 75.5IU A, 10,3 gr C, 0,1 gr E, 0,1 mg riboflavin, 0,8 mg niasin, 0,4 mg B6 vitamini

Muzun Mineralleri; 23,6 mcg folat, 5,9 mg kalsiyum, 21,9 mg magnezyum 0,3 mg demir, 21,9 mg,26 mg fosfor, 422 mg potasyum, 0,2 mg çinko, 1,2 mcg selenyum, 0.1 mg bakır, 0.3 mg manganez, içerir.

Sindirim Sistemine ve Metabolizmaya Yararlıdır

Yüksek fiber içeriği sayesinde tok tutar Muz hem çözünür, hem de çözünmez lifle yüklüdür. Çözünür lif, sindirimi yavaşlatma ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Muzun tatlı ve ekşi bir tadı vardır. Tatlı tada sahip olmanın ağırlık duygusu getirdiği söylenir, ancak ekşi tadı, agniyi (sindirim suları) uyardığı, böylece sindirimi desteklediği ve metabolizmayı geliştirmede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yüksek Potasyum Kaynağıdır

Muzdaki yüksek potasyum içeriği onu süper meyve yapar. Bu mineral, sağlığa yararlı birçok özelliği ile bilinir (kalp atışı ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve beyni uyarır.) Kalbinizi ve beyninizi daha sağlıklı tutmak, yüksek tansiyonu önlemek için her gün muz yemeye çalışın.

Anemi ile Savaşır

Muzlardaki yüksek demir içeriği nedeniyle, anemiden muzdarip olanlar için mükemmel bir besindir. Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin veya hemoglobin sayısının azaldığı bir durumdur. Bu, yorgunluğa, nefes darlığına ve solgunluğa yol açar.

Kan Basıncını Dengeler

Yüksek tansiyonun suçlusunun tuz olduğu bilinen bir gerçektir. Muzların tuz miktarı düşüktür. Kan basıncını azaltmaya, arterler ve damarlardaki gerginliğin giderilmesine yardımcı olur, böylece kan vücutta düzgün bir şekilde dolaşarak, organların daha iyi çalışabilmesi için oksijen taşıyabilir.

Kalp Sağlığına İyidir

Yüksek lifli gıdalar kalbe iyi gelir. İngiltere'deki Leeds Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, muz gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketiminin artırılması hem kardiyovasküler hastalık (KVH) hem de koroner kalp hastalığı (KKH) riskini azaltabilir.

Mutlu Eder

Triptofan proteinini serotonine çevirir; serotonin ise mutlu hissetmeyi sağlar. Bu nedenle depresyon, stres ve yorgunluğa çözüm olabilir.

Muz kabızlığa neden olur mu?

Muz, kabızlık ve şişkinlikle savaşmak için önemli olan lif açısından zengindir. Muz yerken birçok insanın kabız hissetmesinin bir nedeni, lifin işini yapmak için suya ihtiyaç duymasıdır, bu nedenle lif açısından zengin bir diyet yiyorsanız günde en az 2 litre su içtiğinizden emin olun. Silverman'a göre muzun ne kadar olgun olduğuna da dikkat etmeniz gerek.

“Olgunlaşmamış yeşil, sarı muzlar kabızlığa neden olurken olgunlaşmış muzlar buna iyi gelebilir” diyor. Bunun nedeni olgunlaşmamış muzların daha fazla nişastaya sahipken, olgunlaşmış muzların daha fazla life sahip olmasıdır.

Kaynakça
  1. https://food.ndtv.com/food-drinks/benefits-of-banana-how-to-include-the-fruit-in-your-daily-diet-1216006
  2. https://www.realsimple.com/health/nutrition-diet/healthy-eating/banana-benefits
  3. https://www.haberturk.com/muzun-faydalari-nelerdir-icinde-hangi-vitaminler-var-kalorisi-ve-besin-degeri-hbrt-2523878