Matcha Nasıl Tüketilir

Matcha tarifleri ve farklı tüketim yolları.

Matcha Nasıl Tüketilir

İçecek Seçenekleri

Her ne kadar matcha çayı, yeşil çayın toz hali olsa da yapılışı, yeşil çaydan ve diğer bitki çaylarından farklıdır. Genel olarak yeşil çaylar demlenirken, matcha çayı demlenmeden özel bir yöntemle yapılır.

Klasik Matcha Çayı: Öncelikle 1 çay kaşığı kadar matcha, bardağa alınıp üzerine 2-3 damla su koyarak hafifçe karıştırılmalıdır. Daha sonra kaynar su dökülüp iyice köpürene ve çözülene kadar karıştırılmalıdır.

Ice Matcha Tea: 2 çay kaşığı Matcha’yı shaker’a alın, üzerine buz ve soğuk suyu koyup karıştırın.

Matcha Green Tea Smoothies: 1 çay kaşığı matcha, ½ bardak yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve ½ bardak buzu bir kaba alıp blender yardımıyla karıştırın.

Matcha Green Tea Latte: Süt ve matcha çayının karışımından oluşan lezzetli aromalı bir çay türü olan matcha tea latte, sıcak süt ve sıcak su yardımıyla evde yapılabilir. Badem sütü içeriği ile protein bakımından zengin olan matcha tea latte’yi kahvaltıda, ara öğünlerinde veya spor sonrasında kullanılabilir.


Matcha3

Tatlı Seçenekleri

Matcha tozunu kek, muffin, cupcake, pancake, krep, pasta vs. hamuruna dahil ederek matchalı tatlılar ortaya çıkarabilir veya enerji topu yapabilirsiniz.

Matcha4
Kaynakça
  1. https://cleananddelicious.com/no-bake-matcha-protein-bites/