Kırık Not Dikkat Eksikliği Sebebi!

Kırık Not Dikkat Eksikliği Sebebi!

Kırık not dikkat eksikliği sebebi! Yarı yıl tatili başladı. Uzmanlar anne babaları uyarıyor: "Düşük notlar çocuğunuzdaki dikkat eksikliğinin habercisi olabilir. Zaman geçmeden önlem alın."

Karne zamanı geldi çattı. Çocuklar kadar anne-babalar da heyecanlı. Ama kırık notlar yüzünden bu dönem kabusa dönüşebiliyor. Zayıf notların; dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü gibi birçok sebepten de kaynaklanabileceğini vurgulayan Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Uzman Psikolog Burcu Subaşı, "Karnedeki başarıyı da başarısızlığı da çocuk tek başına göğüslememeli. Ebeveynler de kendine ders çıkarmalı. Notlar ne durumda olursa olsun, çocuğun mutlaka tatile ihtiyacı var. Çocukta psikolojik sorunlara yol açabileceğinden ceza yöntemi uygulamaktan da kaçının" diyor. Yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:
Karnenin öğrencilerin okul ve derslerdeki başarılarını bize aktaran bir değerlendirme raporu olduğunu unutmamak gerekiyor. Bize çocuklarımızın hangi alanlarda başarılı, hangi alanlarda desteklenmeye ihtiyacı olduğunu gösterse de hayat başarısı anlamına gelmez.
Karne, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite, gelişimsel ve davranım bozukluğunun habercisi olabilir. Çocuğun başarısı bu gibi sebepler yüzünden de düşük olabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı.
Karne ile gelen notlar aslında sadece çocuğa ait değildir. Anne baba ve öğretmenler de sonuçlardan kendine ders çıkartmalı.
Sonuç her ne olursa olsun aile karnenin gösterdiği başarı derecesini özümsemeli ve sonuca yönelik yöntemler geliştirmeli. Aksi halde eksiklikler artarak çoğalacaktır.
Çocukların okul başarılarıyla ilgili konularda eksik ve takviye edilmesi gereken durumları aileler sadece kendi meseleleri gibi değerlendirmekten kaçınmalı. Çocuklarını meselenin dışında tutmamalılar.


TATİLİNİ DENETLEYİN
Çocuğun ilk dönemde göstermiş olduğu performans yeterli olsun ya da olmasın, dikkat ve enerjisini yeniden toplamak için kısa bir molaya ihtiyacı vardır. Ama dinlenme şeklinin de büyükler tarafından denetlenmesi ve organize edilmesi gerekiyor. Yoksa bütün bir tatili boş geçirmek verimli olmayacaktır.


CEZA VERMEYİN
Ceza yöntemi hiçbir fayda sağlamayacağı gibi çocuğun anne baba ile ilişkilerinin de bozulmasına neden olur. Bu dönemde ailenin sergileyeceği yanlış yaklaşım çocukta yalan söyleme, maddeye yakınlık, evden kaçma ve intihar eğilimi gibi davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir.


Takvim

YORUMLAR