Elmas Taşı Özellikleri Mücevher Pırlanta

Elmas Taşı Özellikleri Mücevher Pırlanta

Dünya'da bulunan elmas rezervleri milyarlarca yıl önce oluşmuştur. Elmas taşı çok büyük ısı ve basınç altında yeryüzünün derinliklerinde oluşan elmas taşları volkanik hareketler tarafından yeryüzüne taşınmıştır. Elmas madeni en yaşlı rezervleri 3.2 milyar yıl önce en genç elmas madeni 900 milyon yıl önce oluşmuştur. 

Dünya'da ilk elmas madenciliği 2,800 yıl önce Hindistan'da başlamıştır. Günümüzde dünyadaki elmasların yarısından fazlası Afrika kıtasında çıkarılmaktadır. Avustralya, Kanada ve Rusya bölgelerinde de çıkarılmaktadır.

13. yüzyılda Fransa kralı 9. Louis asil olmayanların elmas mücevher takmasını yasakladı. Elmas mücevher sadece kraliyet ailesi ve yakın akrabaları takabiliyordu. Romalılar yıldızlardan düşen parçalar olduğunu düşünürken, Hintliler elmas taşı nın hastalık ve kötülükleri kovan bir tılsım olduğunu kabul etmişler. 

''Doğada bulunan madene verilen isime elmas denir. Elmas madeninden çıkan ham rafların kesilmiş haline Pırlanta denir. Elmas madeninde çıkarılan taşların külah yani dip kısımları olmadan kesilmiş haline, Elmas kesim denir. Her elmas taşı eşsiz, hiç biri birbirisin aynısı değildir.''

Elmas kesimin tarihi kesin belli değildir. Günümüzde de eski popülerliğini yakalayan elmas kesim bir çok mücevher firması tarafından kullanılmataır. Elmas kesim ile pırlanta kesim arasındaki fark elmas kesim de sadece taç kısmının olup, dipteki külah kısmının olmamasıdır. ışığı yansıtması için bu kesimin altına foya yerleştirerek mıhlaması genel bir uygulamadır. 

Elmas kesim taşlarda taşın kalitesini belirleyen ilginç bir etken de taşın mücevher üzerine yerleştirilmesindeki işçilik kalitesidir. Elmas kesimli taşların hemen hemen hepsi sertifikasız olduğundan alacağınız taşın güvenilir bir kurumdan satın almanız gerekir.   

Daha fazla bilgi için sorularınızı [email protected] e-mail adresine gönderebilirsiniz. Tarih; 15/05/2016 "Hoşçakalın" 

 

YORUMLAR