Büyük Okyanus'ta Süper Hızlı Fiber Optik Hat

Büyük Okyanus'ta Süper Hızlı Fiber Optik Hat

Google ve beş büyük şirket Büyük Okyanus'a, interneti görülmedik derecede hızlandıracak bir fiber optik kablo hattı döşüyor.

"Faster" (daha hızlı) adı verilen hat, ABD ile Japonya'yı birbirine bağlayacak ve 300 milyon dolara mal olacak.

Trans-Pasifik kablo hattı, saniyede 60 terabayt hıza ulaşacak.

Bu, saniyede 2000'den fazla sıkıştırılmamış yüksek çözünürlüklü filmin gönderilmesini mümkün kılacak.

Google, projede Asya'nın telekomünikasyon devleri China Mobile, China Telecom, Global Transit, KDDİ ve SingTel'le iş birliği yapıyor.

Konsorsiyumun İcra Komitesi Başkanı Woohyong Choi, "Faster, dünyanın farklı bölgelerini birbirine bağlayan yüzlerce denizaltı kablosundan biri. Bu kablolar, küresel internet ağı ve iletişimi için önemli bir altyapı oluşturuyor" dedi.

Woohyong Choi, Faster'ın dünyadaki en uzun hatlarından biri olan Trans-Pasifik'te en büyük kapasiteye sahip kablo olduğunu söyledi.

Bu hat, Japonya'nın Chikura ve Shima kentlerini ABD'nin batı kıyılarındaki Los Angeles, San Franscisco, Portland ve Seattle gibi önemli merkezlere bağlayacak.

Denizaltı hatları, küresel internet ağının temel taşlarını oluşturuyor.

2008'de Mısır'ın İskenderiye kenti yakınlarında kabloların kopması sonucu Avrupa, Orta Doğu ve Asya arasındaki iletişim ciddi ölçüde aksamıştı.

O dönemde, Hindistan yönündeki trafik yüzde 65 oranında azalmıştı.

Japonya'nın ikinci büyük telekomünikasyon şirketi 2001'de büyük yıkıma yol açan deprem ve tsunamiden sonra denizaltı hatlarında kapsamlı bir tamirat gerçekleştirmişti.

YORUMLAR