Aston Martin Db4 1948-1963

Aston Martin Db4 1948-1963

 

Aston Martin DB4 1948-1963

 

DB serisinin hikayesi, firmanın 1947 yılında 20,000 sterlin karşılığında, İngiliz girişimci David Brown tarafından satın alınmasıyla başlar. İkinci Dünya Savaşında sattığı 7700 adet büyük traktörle milyoner olan David Brown, maceraperest bir ruha sahip; tecrübeli bir pilot olan girişimci, at yarışlarına, polo oyunlarına, motosiklet ve otomobil yarışlarına katılmaya meraklıydı.

 

 

 

İsimlerinin baş harfini taşıyan ilk DB -DB2 - 1950 yılında üretildi. 1958 yılında satışa sunulan 6 silindirli DB4 modeli Aston Martin'i yine Dünya sahnesine çıkardı. Savaş öncesi Aston Martinler güzel spor otomobillerdi ama savaş sonrası teknolojisi ile üretilen DB4 daha zarif, rafine ve sofistikeydi. Çok güzel görünen DB4 aynı zamanda çok da hızlıydı.

 

 

 

İlk kez 1958 yılındaki Londra Otomobil Fuarı'nda teşhir edilen DB4, Aston Martin'i, Ferrari 250 GT ve Mercedes 300 SL'in bulunduğu, "süperler" ligine taşıdı. İtalya, Milano'da tasarlanan DB4 düzgün bir GT (Grand Tourer - Büyük Gezi) otomobili idi ve 4 yolcusu ile 225 km/s hıza ulaşabiliyordu.

 

 

 

DB4 selefi DB3'den tamamıyla farklı bir yapıya sahipti, tek ortak yanı 2,9 litrelik motoru 3,7 litreye çıkarılmıştı. Hararet yapmaya eğilimli yeni motorun 240 beygir gücünde olması, müşterilerin bu sorunu görmezden gelmesine neden oluyordu. Dört lastiğinde de disk fren vardı.

 

 

 

DB4'ün 5 farklı modeli vardı. Çıkan ilk model seri 1'den sonra, 1960 yılında biraz daha gelişmiş seri 2 üretildi; görsel farkı camlarındaki çıtalardı. Sonraki iki yılda üretilen seri 3 ve seri 4'de çok az, temelde ön panjurunda değişiklik vardı. 1962 yılında çıkan Seri 5 neredeyse DB5 modeli olmuştu; konforlu olması için daha yüksek ve uzun bir gövdeye sahipti. Yükselen gövdenin aracı yükseltmemesi için tekerleklerinin çapı düşürülmüştü. Seri 5'deki bir başka değişiklik ise, "James Bond Aston Martini" olacak DB5'in aerodinamik burun tasarımına sahip olması idi.

 

 

 

 

1962 yılında, toplam 1100 adet üretilen DB4'ün çok az sayıda üstü açık modeli üretildi. 70 adet üretilen üstü açık modelde, hard top seçeneği bulunuyordu.

 

1959'da satışa sunulan, DB4'ün daha yüksek performanslı modeli, DB4 GT özel ve hafif bir modeldi. Yarışlarda prototipi kullanılan DB4 GT'nin daha düşük burulma oranına ve ağarlığa sahip olabilmesi için dingil mesafesi standart DB4'den kısa tutuldu. İnce alüminyum gövde ve farklı ekzantrik milleri, çift bujili ateşleme odaları, çift boğazlı 3 Weber karbüratör gücü 302 beygire yükseltti. DB4 GT 0-96 km/s hızlanmasını 6.1 saniyede tamamlıyor ve 250 km/s hıza ulaşabiliyordu.

 

Ferrari'nin 250 GT SWB modelini geride bırakmak isteyen Aston Martin, DB4 GT'den sonra daha da hızlı olan Zagato modeli üretti. Birinci Dünya savaşından hemen sonra kurulan Zagato, Aston Martinin yanı sıra, Maserati, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Abarth ve Ferrari gibi müşterilerine de danışmanlık hizmeti veriyordu.

 

 

 

Daha da hafif ve iyi yol tutan DB4 GT Zagato 314 beygir gücündeydi ve sıfırdan 160 km/s hıza 14 saniyede ulaşıyordu.

 

Tamamen el yapımı olan Aston Martin DB4'ler, işin doğası gereği, birbirine, fabrikasyon otomobiller kadar benzemiyordu. Hatlarındaki komplikelik, aracın üretimini zorlaştırıyordu: özellikle bagaj kapağı üretimi en zor parçaydı.

 

 

 

1991 yılında Aston Martin'in izin vermesi ile, kullanılmamış 4 adet DB4 şasesi ve fabrikaya ait bir DB4, Milano'daki Zagato atölyesine gönderildi ve orijinaline sadık kalınarak,1960ların üretim teknikleri ile, sadece yol tutuşunda iyileştirme yapılarak, 1991 modelleri üretildi. Bu modeller 1.000.000 Amerikan Dolarının üzerinde fiyatlara alıcı buldu.

 

 

Aston Martin DB5, 60'larda zengin 'playboy'ların ve lordların birkaç otomobilinden biriydi. 4 litre hacmindeki motoru 282 beygir güç üretiyor, 100 kilometre hıza 8.7 saniyede çıkıyordu. Ancak bu motor gücüne rağmen otomobilin performansının düşük olduğu kabul ediliyordu. Taa ki 'Goldfinger' isimli filmde kullanılana kadar.

 

 

 

Filmde, otomobile düşmanları yok etmek için 30 kalibrelik bir makinalı silah, plakayı değiştiren bir düzenek, radar ve yolcu fırlatan koltuk gibi çok sayıda özellik kazandırılmıştı. Başrolü Sean Connery ile paylaşan DB5 en az James Bond kadar karizma kazanmıştı. 1963-65 yılları arasında toplam 1021 adet DB5 üretildi. Tabii bunların hepsi el emeği göz nuruydu.

 

 

 

Çünkü Aston Martin'in tüm otomobilleri şirket kurulduğu günden bu yana tamamen elle yapılıyor. Üstelik üzerine en son parçayı monte eden işçinin adı yazılıyor. Araçta plastik madde kullanılmadığından küllük, düğmeler ve havalandırma ızgaraları bile alüminyumdan yapılıyor. DB5'te dört ileri düz, dört ileri otomatik ve 5 ileri vites seçenekleri vardı. İki yılda üretilen 1021 DB5'ten 123'ü Drophcael Coupe (üstü açık) modeliydi. 1964 yılından itibaren otomobilin hâlâ düşük kapasiteli olduğunu düşünenler için Vantage modeli üretildi. Vantage, 325 beygirlik sarsıcı bir güce sahipti. Otomobili test edenler elektrikli yan camların en az otomobilin kendisi kadar hızlı inip çıktığını söylüyordu. Kullanım kitabında otomobilin performansına alışana kadar deri eldivenle kullanılması tavsiye ediliyordu. Aston Martin'in DB5 James Bond ile o kadar özdeşleşti ki Goldfinger'dan sonra Thunderball, Golden Eye, Tomorrow Never Dies ve son Bond filmi olan Casino Royale'de de kullanıldı. Bond yıldızları değişti ama o değişmedi.

 

 

 

Şirket 1974'e kadar Bond filmlerinin de desteğiyle hayatını sürdürüyordu. Ancak Aston Martin de 1974'te tüm dünyayı etkileyen petrol şokundan nasibini aldı. Kanadalı bir fon, şirketin yok olmaması için kaynak sağladı. 1987'de ise ABD'li otomotiv devi Ford, Aston Martin'in yüzde 75 hissesini satın aldı. Ford 1994 yılındaysa hisselerin tamamının sahibi oldu. 1992'de İngiltere'deki fabrika yılda 45 otomobil satarken bugün 4 bin 500 otomobil yapılıyor.

 

 

 

007 James Bond`un filmde kullandığı Aston Martin DB5, geçen yıl ocak ayında Arizona'da yapılan bir açık artırmada 2 milyor 90 bir dolara satıldı. Aracı, adının açıklanmasını istemeyen 45 yaşında İsviçreli bir işadamı aldı. Öte yandan geçen yıl yapılan bir araştırmada İngilizlerin en çok beğendiği spor otomobil Aston Martin DB5 çıktı. Aston Matin'in yeni bir yüzyılı görmesini sağlayan Ford, geçen yıl Aston Martin markasını satışa çıkaracağını açıkladı. Mali sorunlarla boğuşan Ford, nakit ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla Aston Martin'i satışa çıkarmaya karar verdi.

 

Kaynaklar:

 

http://www.radikal.com.tr

http://otomobil.ntvmsnbc.com - Can ŞAHER

http://www.motorsporlari.net

 

YORUMLAR