Çilek

Lezzeti ile popüler meyveler arasında ilk sırada gelen çileğin sağlık açısından faydaları da oldukça fazladır.

Çilek

Manganez minerali içermesinden dolayı kemiklerde koruma sağlamaktadır. Çilekte C, E, K, niyasin, B6 vitaminleri vardır. Kalsiyum, folat, fosfor, demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır, selenyum ve potasyum minerallerine sahiptir.

Soğuk algınlığı

Çilek hastalıklarla da savaşmak için etkili bir güce sahiptir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın %98'ini yaklaşık 5 büyük çilek yiyerek sağlayabilirsiniz. C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında çok önemli bir rol oynar - vücudunuzun hastalıklardan korunmasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini sayesinde Alzheimer riskini azaltır.

Kalp Sağlığı

Birçok meyve ve sebze kalp sağlığı için önemlidir ama çilek, yüksek miktarda antioksidan içerir. Çalışmalar, çileklerde bulunan düzenli olarak tüketilen antosiyaninlerin kalp krizi riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, çilekler trombosit oluşumunu önlemeye ve hatta kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalp ve Kalp Krizi (Heart & Strokes) Vakfı'na göre, kalp hastalığı Kanadalı kadınlar arasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Neyse ki, çilek faydaları güçlü kalp sağlığı koruyucuları içerir. Ünlü diyetisyen Madeline Edwards, “Ellagik asit ve flavonoidler, kalp sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek bir antioksidan etki sağlayabilir” diyor. “Bunun bir yolu; kötü kolesterolün etkisine karşı koymaktır ve bu da arterlerde plak birikmesine neden olur. İkinci yol, kalp için de iyi olan bir anti-enflamatuar etki sağlamalarıdır. ”
Toronto'daki Klinik Beslenme ve Risk Faktörü Modifikasyon Merkezi'ndeki araştırmacılar, kolesterol düşürücü bir diyette çileklerin faydalarını incelediler ve bunları diyete eklemenin oksidatif hasarı ve kan lipidlerini (ikisi de kalp hastalıklarında rol oynar) azalttığı sonucuna vardılar.

Sindirim Sistemi

Çilek içerisindeki su oranının fazla olması sebebiyle idrar söktürücü ve ishal giderici etkisi vardır. Ayrıca içindeki yüksek fiber oranıyla sindirim sistemine de iyi gelir.

Kanserden Korur

C vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi vücudun en iyi savunması olduğundan kanserin önlenmesine yardımcı olabilecek antioksidanlardan biridir. Ellagik asit adı verilen bir fitokimyasal da bunlardan biridir ve çilekte mevcuttur. Edwards, “Ellagik asidin, kanser hücresi büyümesini önlemek gibi anti-kanser özellikleri olduğu gösterilmiştir” diyor.

Kırışıklıklarınızı uzak tutun

Çilekte C vitamininin gücü, cildin elastikiyetini ve direncini artırmaya yardımcı olan kolajen üretimi için hayati önem taşır. Yaşlandıkça kolajeni kaybettiğimiz için, C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek daha sağlıklı ve genç görünen bir cildi korur. Ancak C vitamini, bu meyvede bulunan doğal olarak bulunan tek kırışıklık önleyicisi değildir. Kore Cumhuriyeti Hallym Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, ellagic asidin, kolajen hücrelerinin yıkılmasını (kırışıklığın ana sebebi) engellediğini gösterdiler.

Ezip şekerle karıştırıp dudağınıza sürdüğünüz taktirde yumuşatıcı ve dolgunlaştırıcı bir etkisi olacaktır.
Kaynakça
  1. https://www.tasteofhome.com/collection/strawberry-benefits-health-wellness/
  2. https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/10/14/cilegin-faydalari-nelerdir
  3. https://www.besthealthmag.ca/best-you/health/strawberry-health-benefits/