Çikolata Hakkında Enteresan Gerçekler

Marie Antoinette ve Napeleon gibi ikonik tarihi figürlerin de birer çikolata hayranı olduklarını biliyor muydunuz?

Çikolata Hakkında Enteresan Gerçekler

Çikolata ve Kalp

Çikolatanın kalp sağlığı üzerindeki rolüyle alakalı yapılan bazı çalışmalara göre, çikolatanın kalbe iyi gelmesinin sebebi kakao çekirdeklerinin antioksidan görevi gören ve ek faydalar da sağlayan besinlerle (phytonutrients) dolu olmasıdır. Harvard TH'e göre kakao çekirdekleri zengin demir, bakır, magnezyum, çinko ve fosfor kaynaklarıdır.

Kakaoda bulunan stearik asit, doymuş yağ asidi olmasına rağmen, kolesterol katkısı olmayan, hatta kalp krizi olasılığını azaltan bir bileşendir. Antioksidan özelliği sayesinde çikolata, kalbi serbest radikallerin zararlı etkisine karşı korumaktadır.

Aynı zamanda kolestrol seviyesini dengede tutar.

Beyin ve Sinir Sistemi

Antioksidan flavonoidler içeren çikolata bu sayede, beyin ve sinir sisteminin yaşa bağlı olarak körelmesini önlemekte ve serbest radikallerin vereceği hasara karşı korumaktadır. Ayrıca çikolata, beyindeki serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olarak, beynin aktifliğini ve algılama gücünü artırmaktadır. Çikolatanın, Alzheimer gibi sinir sistemi bozukluğu hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu da düşünülmektedir.

Mutluluk Verici

Bir alkaloit olan kafein de içeren kakao, doğal bir uyarıcı ve canlandırıcıdır. Bundan dolayı çikolata çok iyi bir stres gidericidir ve anti-depresan etki göstermektedir. Rahatlatıcı etki gösteren ve triptofan adı verilen bir amino asit içeren kakao, stresin yatıştırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bağırsağa da Faydalı

İçinde bulundurduğu lif oranı bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, böbreklerde taş ve kum oluşumunu önler. İçerdiği magnezyum sayesinde de vücuttaki asitlik seviyesini düzenler ve kolay sindirime yardımcı olur.

Chocolateretro

Enteresan Bilgiler Dolu!

 • Çikolataya bir sebze diyebilirsiniz. Çünkü kakao tohumları, kakao ağacında yetişmektedir.
 • Marie Antoinette sıcak çikolataya bayılırdı.
 • Napeleon'un da çok sevdiği bir yiyecekti.
 • Eskiden bir para birimi olarak kullanılırdı. Azteklerin kakao taneciklerine verdikleri yüksek değer sebebiyle, 30 kakao tohumu karşılığında bir tavşan alabilirdiniz.
 • Sütlü çikolata İsviçre'de geliştirildi.
 • İlk çikolata barı İngiltere'de yapıldı.
 • Kakao Ağaçları 200 yıl yaşayabilir.
 • Çikolata kokusu beyindeki dalgaları tetikleyerek sizi rahatlatır.
Kaynakça
 1. http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-chocolate/
 2. http://www.haber7.com/saglik/haber/2618725-cikolatanin-faydalari-nelerdir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir/?detay=1
 3. https://www.yeniakit.com.tr/haber/cikolatanin-faydalari-nelerdir-727257.html