Diş Eti Sağlığı

Diş Eti Sağlığı

Dişeti hastalığı kalp ve solunum yolu hastaları için bir risk faktörüdür.

Bir eklem nakli ameliyatı olacaksanız, ameliyat sonrası enfeksiyonu yaşamamak için dişinizle ilgili gerekli işlemleri ameliyattan önce tamamlatmalısınız.

Dişeti hastalığınız varsa, dişlerinizi fırçalamak ve ip kullanmak, çiğnemek ya da dişlerinize basınç uygulayan herhangi bir eylemde bulunmak vücudunuza zararlı bakterileri gönderme riskine yol açar.

Dişeti hastalığından kaynaklanan enfeksiyonlar vücuttaki kan şekerini yükseltir, bu da şeker hastaları için ciddi komplikas-yonlara neden olabilir.

Dişeti hastalığına yakalanmış olan hamile kadınlar erken doğum ya da düşük kilolu bebek doğurma riski taşır.

Ağız kanserine yakalanma yaşı ortalama 60'tır.

Çoğunlukla dilde başlayan ağız kanserine teşhis koymakta ilk savunma hattı diş hekimidir.

Dumansız tütün ağız kanseri riskini dört kat artırabilir.

Ağız yaraları genellikle genç yaşlarda görülür.

Ağzınızda sık sık yara çıkıyorsa, diş macununuzu değiştirerek 30 günlük bir deneme yapın.

Uzun süreli bir antibiyotik kürü yapacaksanız, ağız içinde çıkan bir mantar türü olan pamukçuk belirtileri olup olmadığını dikkatle izleyin. Ağzın içinde beyaz kremsi yamalar bir problem işareti olabilir.

Kuru Ağız Sendromu ilaç kullanımının bir yan etkisi olabilir. Doktorunuza ya da diş hekiminize danışın.

Kafa ve boyun tümörlerini tedavi etmek üzere yapılan radyasyon uygulaması tükürük bezlerine zarar verir. Bu zarar Kuru Ağız Sendromuna yol açabilir. Mümkünse radyasyon uygulamasına başlamadan önce diş tedavinizi tam olarak bitirin.

Diş hekiminize her uğradığınızda diş ekibinize kullandığınız ilaçlar, cerrahi müdahaleler ve fiziksel engelleriniz konusunda güncel durumu bildirin.

Diş eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Dişeti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır.
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki , Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak - pütürlü bir görünümü vardır.

Dişeti hastalığının pek çok belirtisi vardır,

Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir:

Dişlerin fırçalanması esnasında kanayan dişetleri
Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri
Sürekli kötü ağız kokusu
Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan ve çekilen dişetleri
Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı
Sallanan veya giderek birbirinden uzaklasan dişler
Dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması
Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi
Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma
Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulasabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Diş eti hastalıkları özellikle 4 açıdan önem taşır. Birincisi ağız kokusuna sebep olurlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ağız kokusu problemlerinin %59 u diş eti hastalıklarından kaynaklanmaktadır. İkinci olarak sağlıklı dişlerin kaybedilmesine neden olmaktadırlar. Üçüncüsü pek çok sistemik hastalığınhabercisidirler.Ve son olarak ağız içerisindeki kronik iltihap durumu genel sağlığın bozulmasına neden olabilmektedir.

Bugün sizlere en sık görülen diş eti hastalıklarından bahsedeceğim

1) Gingivitis : Kelime anlamı ile “gingivitis” diş etinin iltihaplanması demektir. Peki diş eti nasıl iltihaplanır?

Yemek yedikten sonra temizlenmeyen dişler üzerinde “debris” adını verdiğimiz yemek artıkları oluşur. Bu artıklar bakteriler için harika besiyerleridir. Gıdaların kokusunu alan bakteriler hemen buraya üşüşür ve bu gıda artıklarının üzerine yapışarak üremeye başlarlar. Bu üreme sürecinde zaman zaman bazı bakteriler ölür ve bakterilerin toksinleri adını verdiğimiz zehirli atıklar da ortaya çıkar. Ağız hijyeni sağlanmadığı müddetçe bu süreç devam eder. Bir süre sonra bu bölge sertleşir ve “tartar” adını verdiğimiz diş taşları oluşur. Böylece gingivitis tablosu tamamlanmış olur. Gingivitis %90 lık görülme sıklığı ile Guiness rekorlar kitabına girmiş bir hastalıktır. Peki rekorlar kitabında bile yer edinmiş bu hastalığın belirtileri nelerdir?

YORUMLAR