Özlü Sözler Kıssadan Hisseler

    Derleyen :Nevzat ERDAĞ Mali müşavir,Eğitimci,Yazar       TÜRK ATASÖZLERİ v      Aç koyma hırsız olur, çok söyleme yüzsüz olur, çok değme arsız olur. v      Bana benden olur, her ne olursa, başım rahat bulur, dilim durursa v      Deme dostuna, der dostuna. Bir gün olur tuz basarlar postuna v      El yumruğu yemeyen, kendi yumruğunu balyoz sanır v    öz odur ki dağın arkasını göre,akıl odur ki başa geleceği bile. v    Horoz ölür, gözü çöplükte kalır. v      Katranı kaynatsan olur mu şeker, cinsi batasıca mutlaka cinsine çeker. v      Paraya nereye gidiyorsun demişler, çoğun olduğu yere demiş. v      Minnetle gül koklama, dikeni sancar seni v      Soğuk su, sıcak aş diş düşmanı, genç avrat koca herifin baş düşmanı. v      Uşağı işe koş, sende ardına düş. v      Ürümesini bilmeyen it, sürüye getirir kurt. v      Zulüm ile âbad(mâmur) olanın akıbeti berbat olur.       DÜNYADAN ATASÖZLERİ   v     Biri beni aldatırsa utansın; ancak beni ikinci kez aldatırsa ben utanayım.(Afrika atasözü) v     Bir ülke yalnız adaletle sonsuzlaşır,adaletsizlikle yıkılır(Alman atasözü) v     Koyunları sayarsan kurt kapar (Belçika atasözü) v     Oğlunun parmağı acısa ananın yüreği yanar (Rus atasözü) v     Çok işlere girişen hiçbirini gereği gibi yapamaz (Boşnak atasözü) v     Akıl parayla alınmaz ama en çok para edende odur(Bulgar atasözü) v     Birgün daha yaşlı olan senden bir yıl daha akıllıdır (Ermeni atasözü) v     Akıl dibi görünmeyen bir deniz gibidir felaket ne kadar büyürse büyüsün o denizi tüketemez (Hint atasözü) v     Kadın isterse eşeğide koca yapabilir (Lezgi atasözü) v     Adam adamdır olmasada pulu hayvan hayvandır olsada çulu (Azarbeycan atasözü) v     Bir adamdan kuşku duyarsan , ona iş verme; bir adama iş verirsen,ondan kuşkulanma.(Çin atasözü)    KISSADAN HİSSELER   Mısır'ın fethinden sonra esir Memluk kumandanlarından Kayıtbay Yavuz Sultan Selim'in huzuruna getirilmişti. Aralarında şöyle bir konuşma geçti:
- Söyle bakalım Kayıtbay, cesaret ve kahramanlığın ne işe yaradı?
- Cesaret ve kahramanlığım hâlâ var ey Sultan! Yalnız, bize ne yaptıysa ordunuzdaki toplar yaptı!
- Anlamadım!..
- Berberilerden biri, Venedik'ten top getirerek bize satmak istemişti de, Peygamberimizin, "ok ve kılıç kullanın" şeklindeki emrine aykırıdır diye satın almamıştık. O satıcı bize, "Yaşayan görecektir ki, memleketiniz top yüzünden elinizden çıkacaktır" demişti. Meğer doğruyu söylemişmiş!
- Din kaidelerine böylesine bağlı idiniz de, Allah'ın, "Düşmanın silahına aynı silahla karşılık veriniz" emrine neden uymadınız? Bilmez misiniz ki, "Ok ve kılıç kullanın" demek "Başka silah kullanmayın" demek değildir. O zaman o silahlar varmış, şimdi de bu silahlar var!
Kayıtbay başını önüne eğdi ve sustu.   Konfiçyüs’a sorarlar       Bir ülkeyi yönetmeye çalışsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?       Düşünür, şöyle cevap verir:       Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım.Dil kusurlu olursa sözcükler, düşünceleri iyi anlatamaz; düşünceler, iyi anlatılmazsa yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz.Ödevler gereği gibi yapılmazsa; kültür bozulur.Kültür bozulursa adalet yanlış yöne sapar.Adalet yoldan çıkarsa şaşkınlık içene düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez.İşte bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.  

YORUMLAR

Suya Düşen Cep Telefonlarını Kurtarma Yolları
Teknoloji

Suya Düşen Cep Telefonlarını Kurtarma Yolları

Hiv/aids Tedavisinde Kötü Haber
Sağlık

Hiv/aids Tedavisinde Kötü Haber

Sadece Emniyet Ayağı Yok
Haberler

Sadece Emniyet Ayağı Yok

Arseniy Yatsenyuk Istifa Etti
Dünya

Arseniy Yatsenyuk Istifa Etti

Kepeğe İyi Gelen Bitkisel Yağlar  İyi Gelen Bitkiler
Sağlık

Kepeğe İyi Gelen Bitkisel Yağlar İyi Gelen Bitkiler

Yedi Güzel Adam Kimdir ?
Eğitim

Yedi Güzel Adam Kimdir ?

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları
Sağlık

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız Içi Yarası Neden Olur?
Sağlık

Ağız Içi Yarası Neden Olur?