Özlü Sözler Kıssadan Hisseler

    Derleyen :Nevzat ERDAĞ Mali müşavir,Eğitimci,Yazar       TÜRK ATASÖZLERİ v      Aç koyma hırsız olur, çok söyleme yüzsüz olur, çok değme arsız olur. v      Bana benden olur, her ne olursa, başım rahat bulur, dilim durursa v      Deme dostuna, der dostuna. Bir gün olur tuz basarlar postuna v      El yumruğu yemeyen, kendi yumruğunu balyoz sanır v    öz odur ki dağın arkasını göre,akıl odur ki başa geleceği bile. v    Horoz ölür, gözü çöplükte kalır. v      Katranı kaynatsan olur mu şeker, cinsi batasıca mutlaka cinsine çeker. v      Paraya nereye gidiyorsun demişler, çoğun olduğu yere demiş. v      Minnetle gül koklama, dikeni sancar seni v      Soğuk su, sıcak aş diş düşmanı, genç avrat koca herifin baş düşmanı. v      Uşağı işe koş, sende ardına düş. v      Ürümesini bilmeyen it, sürüye getirir kurt. v      Zulüm ile âbad(mâmur) olanın akıbeti berbat olur.       DÜNYADAN ATASÖZLERİ   v     Biri beni aldatırsa utansın; ancak beni ikinci kez aldatırsa ben utanayım.(Afrika atasözü) v     Bir ülke yalnız adaletle sonsuzlaşır,adaletsizlikle yıkılır(Alman atasözü) v     Koyunları sayarsan kurt kapar (Belçika atasözü) v     Oğlunun parmağı acısa ananın yüreği yanar (Rus atasözü) v     Çok işlere girişen hiçbirini gereği gibi yapamaz (Boşnak atasözü) v     Akıl parayla alınmaz ama en çok para edende odur(Bulgar atasözü) v     Birgün daha yaşlı olan senden bir yıl daha akıllıdır (Ermeni atasözü) v     Akıl dibi görünmeyen bir deniz gibidir felaket ne kadar büyürse büyüsün o denizi tüketemez (Hint atasözü) v     Kadın isterse eşeğide koca yapabilir (Lezgi atasözü) v     Adam adamdır olmasada pulu hayvan hayvandır olsada çulu (Azarbeycan atasözü) v     Bir adamdan kuşku duyarsan , ona iş verme; bir adama iş verirsen,ondan kuşkulanma.(Çin atasözü)    KISSADAN HİSSELER   Mısır'ın fethinden sonra esir Memluk kumandanlarından Kayıtbay Yavuz Sultan Selim'in huzuruna getirilmişti. Aralarında şöyle bir konuşma geçti:
- Söyle bakalım Kayıtbay, cesaret ve kahramanlığın ne işe yaradı?
- Cesaret ve kahramanlığım hâlâ var ey Sultan! Yalnız, bize ne yaptıysa ordunuzdaki toplar yaptı!
- Anlamadım!..
- Berberilerden biri, Venedik'ten top getirerek bize satmak istemişti de, Peygamberimizin, "ok ve kılıç kullanın" şeklindeki emrine aykırıdır diye satın almamıştık. O satıcı bize, "Yaşayan görecektir ki, memleketiniz top yüzünden elinizden çıkacaktır" demişti. Meğer doğruyu söylemişmiş!
- Din kaidelerine böylesine bağlı idiniz de, Allah'ın, "Düşmanın silahına aynı silahla karşılık veriniz" emrine neden uymadınız? Bilmez misiniz ki, "Ok ve kılıç kullanın" demek "Başka silah kullanmayın" demek değildir. O zaman o silahlar varmış, şimdi de bu silahlar var!
Kayıtbay başını önüne eğdi ve sustu.   Konfiçyüs’a sorarlar       Bir ülkeyi yönetmeye çalışsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?       Düşünür, şöyle cevap verir:       Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım.Dil kusurlu olursa sözcükler, düşünceleri iyi anlatamaz; düşünceler, iyi anlatılmazsa yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz.Ödevler gereği gibi yapılmazsa; kültür bozulur.Kültür bozulursa adalet yanlış yöne sapar.Adalet yoldan çıkarsa şaşkınlık içene düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez.İşte bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.  

YORUMLAR