Microsoft Word Dersleri

Microsoft Word Dersleri

KLAVYE ÜZERİNDEKİ TUŞLAR ve GÖREVLERİ

Enter: Paragraf başına geçmek için kullanılır.
Ara Çubuğu: İki sözcük arasına boşluk bırakır.
Caps Lock: Caps Lock (Sağ tarafta ışık yanıyorsa) büyük harf yazar. Tekrar basıldığında (ışık yanmıyorsa) küçük harf yazar.
Delete (Silmek): İmlecin sağındaki harfleri siler.
Backspace: İmlecin solundaki harfleri siler.
Shift: Klavyedeki tuşların üst satırında bulunan işaretleri yazdırmak ve küçük harfte iken büyük harf yazdırmak için kullanılır. Tersi de doğrudur. Büyük harfte iken küçük yazdırmak için kullanılır. Bir parmağınız Shift tuşuna basarken diğer parmağınızla hangi karakter veya işareti yazdırmak istiyorsanız ona basılır.
ESC-Escape (Vazgeçmek): Ekranda çıkan pencereleri kapatmak (yok etmek) için kullanılır.
Home: Satır Başı
End: Satır Sonu


Araç Çubuğu kaybolduğunda (gözükmüyorsa) geri getirmek için: Görünüm-Araç Çubukları komutları uygulanır. Getirilmek istenen araç çubuğu seçilir.
Cetvelden paragraf başı yapma: Cetvelin üzerinde bulunan en üstteki tırnağın üzerine basılır, Farenin tuşu basılı tutularak sağa doğru çekilir. Tırnak, 1 (cm) üzerine getirilince farenin tuşu serbest bırakılır.
Tek sözcüğü seçme: Sözcüğün üzerine gelinir. Fare ile çift tıklanır.
Birden fazla sözcüğü seçme: Seçilecek sözcüklerin ilk harfinin solunda iken fare ile bir kez tıklanır. Farenin tuşu basılı tutularak sağa doğru seçilecek sözcükler seçilir.
Kısayol tuşu ile bir sözcük seçme: Ctrl-Shift-Sağ Ok tuşunun üçüne birden basılırsa imlecin sağındaki bir sözcük seçilir. Her basışta bir sözcük seçilir. Ctrl-Shift-Sol Ok tuşuna basılırsa imlecin solundaki sözcük seçilir.
Kısayol tuşu ile alan seçme:
Ctrl-Shift-Aşağı Ok tuşunun üçüne birden basılırsa imlecin bulunduğu yerden aşağıya doğru bir satır seçilir. Her basışta bir satır aşağıya doğru seçim sürer.
Ctrl-Shift-Yukarı Ok tuşunun üçüne birden basılırsa imlecin bulunduğu yerden yukarıya doğru bir satır seçilir. Her basışta bir satır yukarıya doğru seçim sürer.
Ctrl-Shift-Home tuşunun üçüne birden basılırsa imlecin bulunduğu yer ile sayfa başı arasındaki satırlar seçilir.
Ctrl-Shift-End tuşunun üçüne birden basılırsa imlecin bulunduğu yer ile sayfa sonu arasındaki satırlar seçilir.
Yazı Tipi Boyutu(Punto): [Ctrl-Shift-B (Yukarı ve aşağı ok kullanılır)]: Harfin büyüklüğünü artırmak ya da azaltmak için kullanılır.
Tıklama: İmlecin (cursor) ucunun olduğu yerde, farenin (mouse) sol tuşuna bir kez basma. (Bir komutu işletmek veya fare kullanarak bir yere gitmek için kullanılır.)
Çift tıklama: İmlecin (cursor) ucunun olduğu yerde, farenin (mouse) sol tuşuna iki kez basma. İki tıklama arası mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. (Bir sözcüğü seçmek veya bir programı çalıştırmak için kullanılır.)
Üç kez tıklama: İmlecin (cursor) ucunun olduğu yerde, farenin (mouse) sol tuşuna üç kez basma. Üç kez tıklama arası mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. (Bir paragrafı seçmek için kullanılır.)
Sürükleme: Sürüklenecek nesne (resim, pencere ...) üzerine farenin sol tuşu ile basılır, parmak kaldırılmadan taşınacak yere götürülür. Parmak farenin sol tuşu üzerinden kaldırılır.
F1 Tuşu- Help: Yardım.
Page Up: Bir ekran yukarıya
Page Down: Bir ekran aşağıya

Word 2003'e Genel Bakış


Microsoft Office Kelime İşlemcisi En çok satan kelime işlemcinin en son sürümü olan Microsoft Office Word 2003, etkileyici görünüme sahip belgeler oluşturmak ve daha iyi bir birlikte çalışma ortamına sahip olabilmeniz için müşteri deneyimleri ve görüşleri dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Bilgiyi Daha Verimli İletin ve Paylaşın
Firma içinde ve firmalar arasında daha hızlı ve verimli iletişim kurun.

 • Birlikte daha iyi çalışın. Word 2003 belgelerini paylaşılan çalışma alanlarına kaydedin; takım üyeleri bu çalışma alanlarında belgelerin en güncel hallerine ulaşabilsin, belgeleri denetleyebilsin. Paylaşılan çalışma alanlarına görev listelerini, ilgili dosyaları, bağlantıları ve proje üzerinde çalışan üyelerin listesini kaydedebilirsiniz. Paylaşılan çalışma alanlarının kullanılabilmesi için üzerinde Microsoft Windows® SharePoint Services çalışan Microsoft Windows Server 2003 gerekmektedir.
 • Hassas belgelerin dağıtımını denetleyin. Bilgi Hakları Yönetimi IRM* özelliğini kullanarak alıcıların önemli belgeleri iletmelerini, kopyalamalarını veya yazdırmalarını engelleyerek firmanızın varlıklarını koruma altına alabilirsiniz. Söz konusu belgeler için son kullanma tarihi de belirleyebilir ve bu tarihten sonra belgenin görüntülenmesini veya üzerinde değişiklik yapılmasını engelleyebilirsiniz. IRM özelliğinin kullanılabilmesi için üzerinde Microsoft Windows® Rights Management Services (RMS) çalışan Windows Server 2003 gerekmektedir.

Not: Office Professional Edition 2003'te Word'ü kullanarak IRM korumalı belgeler oluşturabilir ve diğerlerine belgelere erişim ve bu belgeler üzerinde değişiklik yapma izni verebilirsiniz. Ayrıca, oluşturduğunuz IRM korumalı belgelerinize ilke şablonları uygulayabilirsiniz.

Microsoft Office Standard Edition 2003'te IRM korumalı belgeleri okuyabilir, izniniz varsa gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

 • Güvenle birlikte çalışın. Belgeniz üzerinde değişiklik yapılması sürecini kontrol altında tutmak için ve birbiriyle çelişen yorumları azaltmak üzere belgenizin sadece belirli bölümlerini değişikliğe açık hale getirebilirsiniz. Gözden geçiren kişilerin sadece değişiklikleri izle özelliği açıkken değişiklik yapabilmelerini sağlayabilir veya sadece belirli kişiler tarafından değiştirilebilmek üzere tüm belgeyi salt okunur hale getirebilirsiniz. Belgenizin biçim ve stillerinin korunmasını da sağlayabilirsiniz.
 • Açıklamaları ve değişiklikleri kolayca görün. Word 2003'teki işaretleme özellikleri açıklamaların daha kolay görülebilmesi, değişiklikleri izleme ve uygulama ile açıklamaları okuma sürecini daha verimli hale getirmek üzere iyileştirildi.
 • Diğerleri ile anında iletişim kurun. Instant messaging (IM) kişisinin çevrimiçi olup olmadığını öğrenmek için Word'den çıkmanız gerekmez. IM'e ulaşabilir ve hatta Word 2003'te IM sohbeti başlatabilirsiniz.
 • Mobil olun. Tablet PC kullanıyorsanız, kalemle giriş cihazını kullanarak Word belgelerine kendi el yazınızla açıklama girebilirsiniz. Not alabilir veya diğerlerine yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Bilgiye Ulaşın ve Bilgiyi Yeniden Kullanın
Bilinçli kararlar alabilmeniz için gerekli bilgilere zamanında ulaşabilmeniz için belgelerinize bilgi ekleyin.

 • XML ile firmanıza yönelik çözümler oluşturun. Word 2003, veri raporlama, yayımlama ve iş süreçlerine veri sağlama gibi iş sorunlarına çözüm sunmak üzere hem Extensible Markup Language (XML) dosya biçimini hem de özel şemaları desteklemektedir.
  Not: Tüm Office 2003 Edition sürümlerinde, Word 2003 belgeleri özgün XML dosya biçiminde kaydedilebilir; bu şekilde endüstri standardı XML'i işleyebilen tüm programlarda bu belgeler açılabilir ve içerisinde arama yapılabilir. Office Professional Edition 2003 sayesinde firmalar daha kolay ve gelişmiş yöntemlerle bilgi oluşturmak, bilgi alışverişinde bulunmak ve bilgiyi yeniden kullanmak üzere ihtiyaca uyarlanmış XML biçimleri veya şemaları kullanabilirler.
 • İş sistemleri ile etkileşim. Firmanızdaki temel iş verileri ile entegre etmek üzere XML dosyalarını Word 2003'te açabilir ve kaydedebilirsiniz. Uygulama geliştiriciler Word'deki görev bölmesi aracılığıyla iş sistemleri ile etkileşim kurmak için XML kullanan çözümler geliştirebilirler.
 • Gelişmiş akıllı etiketlerle işlevleri ihtiyacınıza uyarlayın. Word 2003'teki akıllı etiketler daha esnek. Akıllı etiketleri belirli bir içerik ile ilişkili hale getirebilir ve ilgili sözcüğü seçtiğinizde ilgili akıllı etiketin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Verimliliğinizi Artıracak Kaynaklara Erişin
İşinizi tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz bilgilere hızla ulaşın.

 • Bilgileri hızla bulun. Araştırmanızı Word'de yapın. Yeni Research (Araştır) görev bölmesi elektronik sözlükleri, eşanlamlı sözcükler ve çevrimiçi araştırma sitelerini Outlook içerisinde hizmetinize sunmaktadır. Bu şekilde aradığınız bilgilere ulaşabilir ve belgelerinize ekleyebilirsiniz. Research görev bölmesindeki bazı özelliklerin kullanılabilmesi için Internet bağlantısı gerekmektedir.
 • Bir an önce çalışmaya başlayın. Word'de çalışırken profesyonel olarak tasarlanmış kaynaklar, eklentiler ve çevrimiçi eğitim gibi Microsoft Office Online kaynaklarından yararlanın. Office Online için Internet bağlantısı gerekmektedir. Office Online hakkında daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı tıklatabilirsiniz.
 • İhtiyacınız olan yardıma ulaşın. Getting Started ve Help görev bölmelerinden Microsoft Office Online Assistant'a ulaşabilirsiniz. Burada diğer kullanıcıların istekleri ve sorunları dikkate alınarak hazırlanmış ve düzenli olarak güncelleştirilen yardım ve destek makaleleri yer almaktadır. Bu görev bölmelerindeki bazı işlevler için Internet bağlantısı gerekmektedir. Office Online hakkında daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı tıklatabilirsiniz.
 • Rahatça okuyun. Yeni Reading Layout (Okuma Düzeni) görünümü belgeleri kolayca okumanızı sağlamaktadır. Daha büyük metin, daha kısa satır ve sayfaları ekrana tam olarak sığdırma gibi özelliklerle belgeyi ekran üzerinde rahatça okunacak şekilde düzenlemektedir. Microsoft ClearType® okunması daha kolay olan harf şekilleri oluşturmaktadır. Thumbnail (küçük resim) görünümünden belirli sayfalara hiç zaman kaybetmeden erişebilirsiniz.

STANDART ARAÇ ÇUBUĞU

Yeni Sayfa: Ctrl-N: Yeni boş- bir belge açar.


Aç: Ctrl-O: (Eskiden yazılmış bir dosyayı daha sonra açmak için)


Kaydetme: Ctrl-S / Shift-F12: (Yazılmış dosyayı, dosya ismi vererek kaydetmek için; 2. Kaydedilmiş dosya üzerinde değişiklik yaptıktan sonra değişiklikleri de kaydetmek için)

Yazdırma: Ctrl-P: (Hazırlanan dosyanın yazıcıdan çıktısını almak için)


Kopyalama: Ctrl-C: (Seçilen alanı karartılan alanı- belleğe kopyalamak için kullanılır. Kopyalama: Seçilen alan silinmez. Yerinde kalır. İkinci bir kopyasını yapmak için kullanılır.)

Kesme: Ctrl-X / Shift-Delete: (Seçilen alanı karartılan alanı- belleğe alır. Kopyalama: Seçilen alan silinir.)

Yapıştırma: Ctrl-V / Shift Insert: Kopyalanan veya kesilen alanı, belge içinde gidilen yere yazar.

Biçim Boyayıcısı: Ctrl-Shift-C: Bir paragrafın biçimini diğer paragraflara uygulamak için kullanılır. Paragraf seçilir. Biçim boyayıcısı simgesi üzerine basılır. Sonra uygulama yapılacak paragraf üzerine gidilir. Paragraf seçilerek biçimin uygulanması sağlanır. 1. Biçim boyayıcısına bir kez tıklanırsa işlem bir kez uygulanır. Sonra normal duruma geçilir. 2. Biçim boyayıcısı üzerine çift tıklanırsa işlem birden çok paragrafa uygulanabilir. Biçim boyayıcısından kurtulmak için ESC tuşuna veya herhangi bir tuşa basılır.

Geri Al: Ctrl-Z: En son yapılan işlemi geri almak için kullanılır. Birden fazla basılırsa önceki işlemleri de geri alır.

İleri Al: Geri alınan işlemi, yeniden uygulamak için kullanılır. Geri alma işlemi yapılmadan ileri alma işlemi yapılamaz.


Tablo Ekle: Belgeye tablo eklemek için kullanır. Seçilen alan kadar tablo oluşturur. Yandaki şekilde 2 satır x 3 sütunlu bir tablo oluşturur.Sütunlar: Sayfayı birden fazla sütuna ayarlamak için kullanılır. Sayfanın tümü sütunlara bölünecekse seçim yapmadan, sayfanın bir kısmı sütunlara bölünecekse seçim yapıldıktan sonra sol taraftaki Sütunlar simgesi seçilir. Sağ tarafta bulunan pencere gözüktükten sonra kaç sütun olacağı belirlenir.


Belgeyi Açma:

Belgeleri Word'ün içindeki Aç iletişim kutusundan çok farklı konumlarda açabilirsiniz. Bir belgeyi bilgisayarınızın sabit diskinde veya bağlantınız olan bir ağ sürücüsü üzerinde açabilirsiniz..

Bilgisayarınızın sabit diskindeki veya yazma erişiminiz olan bir ağ sürücüsündeki belgeler için, özgün olanın yerine belgenin kopyasını yaratmak ve onunla çalışmak istiyorsanız kopya olarak bir belgeyi açabilirsiniz ve belgenin nerede konumlandırıldığına aldırmaksızın, özgün belgeyi değiştirmeyeceğinizden emin olmak istiyorsanız belgeyi salt okunur olarak açabilirsiniz.

Dosya Oluşturmak

Yeni bir dosya oluşturmak için "Dosya" menüsünden "Yeni" komutu veya kısayol düğmelerinden düğmesi kullanılır. Bu işlemden sonra aşağıdaki pencere karşımıza çıkacaktır.
Resim 1.1

Blank Document ile boş sayfa açılır.Diğer sekmelerde ise hazır şablonlar vardır. Örneğin mektup yazmak için Letters&Faxes sekmesinden herhangi biri kullanılabilir.
Dosya Kaydetmek

FILE menüsündeki SAVE komutu ile dosya kaydedilir. Save komutuna düğmesi kullanılarak da ulaşılabilir. CTRL + S kısayol tuş bileşimi de aynı işlevdedir. Eğer yeni yaratılan bir dosyayı kaydetmek istiyor isek Save komutuna bastığımızda SAVE AS penceresi açılır. (Resim 1.2)


Dosya Kapamak

Dosya Kapatma komutu da açma, saklama, yeni dosya işlemlerinde olduğu gibi FILE menüsünden yapılır.
Düğmesi kullanılarak da dosya kapatılır. CLOSE komutu ile aktif olarak çalışılan dosya kapanmış olur. ALT + F4 tuş bileşeni de aynı işlevdedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ekranın sağ üst köşesinde üst üste bulunan Kapatma sembolünün alttakinin dosya kapatmak için kullanıldığı, üsttekinin ise Wordu kapatmak için kullanıldığıdır.

Birden Fazla Dosya İle Çalışmak

Birçok dosya ile aynı anda çalışılması gerektiği zaman bunların arasında geçişi sağlamak Microsoft Wordde çok kolaydır. (Resim 1.5) WINDOW menüsünden dosyalar arasında geçiş sağlanır.
Resim 1.2

Save komutu ile Save As mantıken aynı işlevi görür gibi gözüksede Save As ile daha önceden kaydetmiş olunan dosyaya farklı bir isim verilerek bir nevi dosyanın kopyası çıkartılır. Henüz herhangi bir isim ile saklanmamış dosya bir kere Save komutu ile kaydedildiği zaman bir dahaki save işlemlerinde yukarıdaki pencere oluşmayacak; değişiklikler ismi verilmiş olan dosyanın üzerine kayıt edilecektir.

Püf Nokta : Bir kere save edilen , ismi verilen dosya üzerinde son yapılan değişikliklerinde kayıt edilmesi isteniyor ise mutlaka tekrardan save edilmelidir. Dosyayı kapatma esnasında eğer save edildikten sonra değişiklik yapılmış ise aşağıdaki (Resim 1.3) uyarı penceresi belirir.
Resim 1.3

Yapılan değişikliklerin kaydedilmesinin istenip istenmediğini soran uyarı penceresine eğer NO denir ise , dosya ilk kayıt edilen hali ile saklanır. Son yapılanlar saklanmaz. Dosyanın belirli aralıklar ile save edilmesi muhakkak gereklidir.

File Namekutusunda dosyanın hangi isim ile kayıt edileceği belirtilir.
Save In kutusunda dosyanın saklanacağı dizin seçilir. Dizin değiştirmek için kutunun sağ tarafında bulunan aşağı bakan üçgen resmine basmak ya da yukarıyı gösteren ok işaretine basmak yeterlidir.
Save As Type kutusunda ise Dosyanın Formatı seçilir. Default olarak WORD Belgesi formatındadır. Ama Text dosyası ya da Microsoft Wordun önceki versiyonlarından herhangi biri seçilebilir.
İçerik

FILE menüsündeki SAVE komutu ile dosya kaydedilir. Save komutuna düğmesi kullanılarak da ulaşılabilir. CTRL + S kısayol tuş bileşimi de aynı işlevdedir. Eğer yeni yaratılan bir dosyayı kaydetmek istiyor isek Save komutuna bastığımızda SAVE AS penceresi açılır. (Resim 1.2)Resim 1.2Save komutu ile Save As mantıken aynı işlevi görür gibi gözüksede Save As ile daha önceden kaydetmiş olunan dosyaya farklı bir isim verilerek bir nevi dosyanın kopyası çıkartılır. Henüz herhangi bir isim ile saklanmamış dosya bir kere Save komutu ile kaydedildiği zaman bir dahaki save işlemlerinde yukarıdaki pencere oluşmayacak; değişiklikler ismi verilmiş olan dosyanın üzerine kayıt edilecektir.Resim 1.3File Namekutusunda dosyanın hangi isim ile kayıt edileceği belirtilir. Save In kutusunda dosyanın saklanacağı dizin seçilir. Dizin değiştirmek için kutunun sağ tarafında bulunan aşağı bakan üçgen resmine basmak ya da yukarıyı gösteren ok işaretine basmak yeterlidir. Save As Type kutusunda ise Dosyanın Formatı seçilir. Default olarak WORD Belgesi formatındadır. Ama Text dosyası ya da Microsoft Wordun önceki versiyonlarından herhangi biri seçilebilir. İçerik
Dosya Açmak

FILE menüsünden OPEN komutu ile daha önceden kayıt edilmiş dosyaya erişilebilir. kısayol düğmesi ile de dosya açılır. CTRL + O kısayol tuş bileşeni de aynı işlevdedir. Microsoft Wordun bir diğer özelliği de üzerinde en son çalışılan dört dosyayı File menüsünün en altında göstermesidir. (Resim 1.4)Resim 1.4

Açılmak istenen dosyanın sol tarafında bulunan rakamlardan herhangi birini klavyeden yazarak veyahut mouse ile dosyayı seçerek de kısayoldan dosya açma işlemi yapılmış olur.Resim 1.5

Açık olan dosyaların listesi pencerenin en altında gösterilmektedir. Sol tarafında paraf işareti olan dosya aktif olanını göstermektedir. Seçilen dosya kullanıma açılır. Arrange All ile açık olan dosyalar bir ekranda gösterilir.


Yapıştırmak, Yazı Tipi, Paragraf Hizalama

İstenen Metnin Yapıştırılması Cut veya Copy komutu ile clipboarda atılan verinin istenilen yere yapıştırılması EDIT menüsünden PASTE komutu ile yapılır. Düğmesi de yapıştırma işlemi için kullanılır. Yapıştırma işlemi kürsorun bulunduğu noktaya yapılacaktır.
Yazı Tipini Değiştirme
Bir metnin yazı tipini değiştirmek için kısayol düğmesi en kolay yoldur. Kısayol menüsündeki FONT komutuda aynı işlevdedir. FORMAT menüsündeki FONT komutu kullanılarak (Resim 2.3) seçili metnin üzerinde yapılabilecek işlemler daha detaylı olarak belirtilmiştir.Resim 2.3

Kısayol düğmelerinden ile yazı koyu, Düğmesi ile Italic, düğmesi ile de altı çizgili olur.
Font kutusunda yazı tipleri gösterilmiştir.
Font Style kutusundaki Italic komutu ile yazı yana yatık, Bold ile koyu ve Bold Italic ile hem koyu hem de yana yatık biçimlerde gözükür.
Size kutusundaki rakamlar ise yazının boyutunu gösterir.
Color kutusundan yazının rengi belirlenir.
Underline kutucuğunda ise yazının altının çizgili olup olmayacağı seçilir.

Paragraf Hizalama
Bir metni Sola, Sağa,Ortaya veya iki yana hizalamak için genellikle kısayol düğmeleri kullanılır.

Sola Hizalar

Ortalar

Sağa Hizalar

İki yana Hizalar Paragraf Ayarları Paragraf Ayarları Karakterler Arası Boşluğu Ayarlama FORMAT menüsündeki FONT komutunun CHARACTER SPACING sekmesinden karakterlerin arasındaki boşluk miktarı ayarlanır.Resim 2.4

Yukarıdaki pencerede Spacing ile karakter aralığı Normal, Expanded (Geniş), Condensed (Dar) olarak ayarlanır. Karşısındaki By kutusunda ise aralığın hangi değerde olacağı gösterilir.

Paragrafları Biçimlendirmek
FORMAT menüsündeki PARAGRAPH komutu kullanılarak paragrafların düzenlemeleri yapılır.Resim 2.5

Alignment ile paragrafın sola mı , sağa mı, ortaya mı yoksa iki yana mı hizalanacağı belirtilir.
Indentation kutucuğundan Left ile paragrafın soldan kaç santim içeride başlayacağı gösterilir.
Indentation kutusunun Right komutu ile de paragrafın sağ tarafından ne kadar içerde sınırlanacağı belirtilir.
Spacing bölümündeki Before ile paragrafa başlamadan önce bırakılacak boşluk miktarı belirlenir.
Gene aynı bölümdeki After ile paragraf sonundan sonra bırakılacak boşluk miktarı gösterilir.
Line Spacing ile de her satır arasında bırakılacak boşluk miktarı belirtilmektedir. Madde imi ve Numara, Sembol Ekleme Numara Ekleme Madde imi yada numara eklenecek satırlar seçildikten sonra araç çubuklarından olan düğmelerinden biri seçilir.FORMAT menüsündeki BULLETS and NUMBERING komutu ile madde imlerinin bir çok çeşidine erişilebilir. Bulletların seçildiği bir satırda yazı yazıldıktan sonra her yeni satırda bullet otomatik olarak oluşacaktır.
Yazıyı Büyük veya Küçük Harfe Çevirme
Bir metnin tamamını yada bir kısmını büyük harfe çevirmek için FORMAT menüsünden CHANGE CASE komutu kullanıldığında aşağıdaki pencereye ulaşılır.Lower Case: Tümünü küçük harf yapar.
Upper Case: Tümünü büyük harf yapar.
Title Case: Seçili alanın ilk harfini büyük diğerlerini küçük harf yapar.
Toggle Case: İlk harfi küçük diğerlerini büyük yapar.
Özel Karakterler Kullanma, Semboller Kullanma
Klavyeden yazamadığımız veya yazmak için birden fazla tuşa basılması gereken durumlarda INSERT menüsündeki SYMBOL komutu kullanılır.Resim 2.7

İstenilen yazı tiplerine çift tıklayarak ulaşılabilir. Eğer karakter sık sık kullanılacak ise kısayol tuş kombinasyonu SHORCUT KEY ile atanır. Çerçeve ve Resim Eklemek Yazıya Çerçeve Eklemek
Seçili alan ister tek bir cümle olsun isterse paragraf olsun etrafını çerçeve ile sınırlandırıp, görünümü kolaylıkla değişebilir. FORMAT menüsünden BORDERS and SHADING komutu (Resim 2.8) sayesinde çerçevenin rengi, gölgeli olup olmayacağı veya çizginin biçimi belirlenir.Resim 2.8

Settings bölümünde yer alan None komutu ile daha önceden oluşturulmuş çerçeve kaldırılır.
Box komutu yalnızca düz bir çerçeve ekler.
Shadow komutu sayesinde çerçeve gölgeli olur.
3 D ile de çerçeveye üç boyutlu bir görünüm kazandırılır.
Style komutu sayesinde çizginin nokta nokta mı, dalgalı mı, tek yada çift çizgili mi olacağı belirlenir.
Color ile çerçeve verilecek renk belirlenir.
Width ise kalınlığı belirtir.
Preview kısmında ise çerçeveye verilmek istenen formatın ne şekilde gözükeceğini gösteren ön izleme yapılır.
Page Border sekmesinde ise çerçeve sayfanın etrafına çizilir. Borders sekmesi ile aynı ayarlamaları bulunan Page Borderın tek farklı yanı Art kutucuğunda çerçevenin şeklinin seçenekler halinde sunulmasıdır.

Resim veya Nesne Eklemek
INSERT menüsündeki PICTURE komutu (Resim 2.9) ile çalışılmakta olan dosyaya resim yada herhangi bir programda oluşturulan resim nesneleri eklenebilir.Resim 2.9

Clip Art komutuyla resim objelerinden istenilenler seçilir.
From File komutu ile herhangi bir dizin altına saklanmış resim dosyalarına ulaşılır.
WordArt ile metne değişik effekler verilebilir.

Hızlı Döküman Formatı
Başka birinden aldığınız bir word dökümanı garip yazı tipleri ve değişik sayfa yapısı ile okunmasını imkansız kılar. Bundan kurtulmanın bir yolu var. Boş bir belge açın. Daha sonra Insert menüsünden File'ı seçin. Okuyamadığınız dosyayı seçin ve belgeye ekleyin. Artık sizin yazı tipleriniz ve sayfa stiliniz ile karşınıza gelecektir.

YORUMLAR