Fiat Doblo Family 1.3 16V Multijet

Fiat Doblo Family 1.3 16V Multijet
 

Fiat Doblo Family 1.3 16V Multijet

"Daha çok Doblo"

Doblo'nun 7 koltuklu versiyonu Doblo Family, gerektiğinde koltukları çıkartılarak 3000 litrelik kargo alanını kullanıma sunuyor.

 

İlk kez 2000 yılında Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılan ve tüm dünya pazarları için sadece Türkiye'de üretilen Doblo, başarılı satış grafiği çizerken zaman içinde farklı karoser versiyonları da yollara çıktı. Tofaş Ar-Ge Departmanı tarafından geliştirilen Doblo Family sadece 1.3 litre 70 HP'lik Multijet motorla üretiliyor.

 

Sağ sürgülü kapının standart sunulduğu Doblo Family'de sol sürgülü kapı ekstra ödemeyle alınabiliyor.

 

Doblo'da kokpite entegre olarak tasarlanan vites kolunun kullanımı çok kolay.

 

Karoser, iç mekan

2000 yılı sonunda yollara çıkan Doblo'nun karoser hatlarının korunduğu Doblo Family'in iç mekanında da alışılagelmiş kullanışlı özellikler sergileniyor. Kokpit, kapı içleri ve tavan rafıyla kullanışlılık üst düzeyde. Otomobile Family yani aile kimliğini kazandıran 2 ilave koltuk yeterli oturma alanı sunuyor. İlk iki sırası diğer Doblo versiyonlarından tanıdık olan araçta, üçüncü koltuk sırası tek parçalık ikili bir koltuk. Bu koltuğun yolcuları için emniyet kemerleri arka köşelere yerleştirilmiş. Cam duvarlarına da birer bardaklık konumlandırılmış. Sürgülü kapılar açılıp ikinci sıranın dış koltuklarının katlanmasıyla geçilen üçüncü sıra koltukta diz mesafesi yeterli ama ayak boşluğu oldukça kısıtlı. İnsan, kargoya yer bırakmayacak kadar bagaj kapısına yakın olan üçüncü sıra yolcuları için arkadan çarpmalarda risk söz konusu olabilir mi düşünmeden edemiyor. Doblo Family'nin ikinci sıra koltukları birbirinden bağımsız olarak katlanıp yatırılabiliyor. Üçüncü sıraysa tek parça halinde yatırılıp tamamen çıkartılabiliyor. Ama bu işlemi yapmak koltuğun ağırlığı nedeniyle kompakt vanlardaki gibi pratik değil. Bu koltuk çıkartılıp ikinci sıra koltuklar da yatırıldığında araçta 3000 litrelik devasa bir bagaj alanı ortaya çıkıyor.

 

 

 

 

Üçüncü koltuk sırası katlandığında ortaya çok küçük bir kullanım alanı çıkıyor.

 

Üçüncü sıra çıkartılıp ikinci sıra katlandığında bagaj ortaya çıkmaya başlıyor.

 

İkinci sıra katlandığında Doblo Family 3000 lt'lik dev yükleme alanı sunuyor

 

Motor, performans

Doblo Family'nin Fiat Auto ve General Motors tarafından geliştirilen 1248 cc'lik üstten çift eksantrikli ve 16 supaplı turbo dizel motoru, birçok Fiat ve Opel modelinde hizmet gören verimli bir makine. Her püskürtme zamanında 2 yerine 5 kez yakıt püskürten gelişmiş enjeksiyon sistemi, böylece yanma sırasında ısı ve basınç artışının kademeli olarak artmasını sağlıyor ve silindire giren hava daha iyi kullanılıyor. Böylece performansın arttığı sistemde tüketim de düşük gerçekleşiyor.

 

 

 


Ancak Doblo kaputunun altında Multijet motorun otomobilin yüksek gövde dezavantajları ve ağırlığı nedeniyle performanstan değil, tüketimden yana etkili olduğu görülüyor. Özellikle ilk hızlanmalarda 2500 d/d civarında turbo desteği gelene kadar sakinlikten öte ağırbaşlılık sergileyen otomobil, yüksek hızlara tırmanışta yeterince kararlıysa da 1.9 litrelik JTD versiyon kadar ateşli değil. Yokuşlardaki kalkışlar da hayli sıkıntılı oluyor. Sonuçta Doblo Multijet motoruyla genel olarak sakin sürüşlerden fazlasını vaat etmiyor. Az da olsa gürültülü ama titreşimsiz çalışan motorun drive-by-wire teknolojisi sayesinde gaz tepkileri çabuk. Ne var ki daha sonra motorun kullanıldığı diğer otomobillerdeki etkileyici çekiş özelliğini sergileyemediği gözlemleniyor. Vites geçişlerindeki sorunsuzluk diğer Doblo modellerinden bildiğimiz bir özellik.


Doblo Family'nin test koşullarında 100 km'de tükettiği 6.3 litre motorin aracın hayli ekonomik olduğunu gösteriyor. Bu ortalamaya sadık kalındığında Doblo Family'yle 1000 km'lik menzil zorlanıyor.

 

Kullanım, konfor

Fiat Doblo gövde boyutları nedeniyle ticari araç kimliği daha ağır basan diğer birçok rakibine göre daha otomobil gibi hissettiriyor. Ama 7 koltuklu versiyonda kompakt van kullanışlılığını aramamak gerek. Bu otomobil 7 koltukla tasarlanmış değil, koltuk sayısı arttırılmış bir araç. Bu nedenle koltuk mekanizmaları tasarımından uygulamaya kadar bazı "hamlıklar" göze çarpıyor. Kullanımda araç, Doblo'nun bildik sürüş karakterini sergiliyor. Makul direksiyon hakimiyeti, tutunma özellikleri, yan rüzgarlardan etkilenme ve frenaj özellikleri bu büyüklükteki bir araçta kabul edilebilir düzeyde. Otomobil Ford Transit Tourneo Connect ya da VW Caddy kadar iyi yol tutmuyor ama belirgin öne çıkan bir sorun da yok. Sürüşle doğrudan ilgili değil ama en azından sürücü aynasının neden çift açılı olmadığını anlayamadık. Fiat'ın en başarılı olduğu bölümlerden biri olan süspansiyon konforu Doblo'da da kendini gösteriyor. Zeminden gelen darbeleri sessizce absorbe eden sistem, yaylandırma konforuyla da beğenimizi topladı. Doblo'nun 100 km/s'den 41 metrelik duruş mesafesi güvenlik sınırları içinde bir değer.

 

Fiyat, donanım

30 milyar 688 milyon liraya satılan Doblo Family'nin donanımında, sürücü ve yolcu havayastığı, ABS+EBD, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, radyo/teyp, elektrikli ön camlar, uzakta kumandalı merkezi kilit, immobilizer, far yükseklik ayarı, yol bilgisayarı, üç parçalı asimetrik katlanabilen ikinci koltuk sırası, çıkartılabilen üçüncü koltuk sırası, yükseklik ve bel destek ayarlı sürücü koltuğu, ön kol dayanağı, sis farları, sağ sürgülü kapı, fonksiyonel kapı içleri, tavan rafı, yük sabitleme kancaları, yük bölümü aydınlatması standart, klima ve polen filtresi opsiyonel, alaşım jantlar, gövde rengi tamponlar ve karartılmış arka camlar Stil Paketi kapsamında sunuluyor.

 

Teknik veriler

 

 

Garanti kapsamı ve servis periyodu

 

Mekanik 2 yıl

Boya 3 yıl, pas 8 yıl

Yol yardımı 444 22 55

Periyodik bakım aralığı 20 bin km

Sonuç

 

Fiat tarihinin en önemli ürünlerinden olan Doblo, binek, Malibu, VIP, kargo, van, Maxi gibi versiyonlarında sonra 7 koltuklu binek versiyonuyla tüketiciyle buluştu. İki ve üçüncü koltuk sıralarının katlanmasıyla büyük bagaj alanına da sahip olan otomobil, değişkenliğiyle hem binek hem ticari kullanım amacına hizmet edebilecek yapıda. Kompakt van kullanışlılığı aramamak kaydıyla kendi sınıfı içinde kullanışlı olabilecek bir otomobil.

 

 

YORUMLAR